Rodzice mieszkający na terenie Niemiec i wychowujący dzieci mają prawo do skorzystania z zasiłku rodzinnego. Dotyczy to również Polaków również, jeśli dzieci zostały w Polsce z drugim rodzicem. Wsparcie socjalne dla rodziców przyznaje się niezależnie od dochodów rodziny i przysługuje każdej osobie, która opiekuje się dzieckiem. Kindergeld przysługuje zarówno na potomstwo biologiczna, jak i adoptowane oraz przysposobione. Jego celem jest zagwarantowanie odpowiednich warunków materialnych. Urzędem odpowiedzialnym za przyznawanie zasiłków rodzinnych jest Niemiecka Kasa świadczeń Rodzinnych – Familienkasse. W jaki sposób się z nimi kontaktować?
Potrzebujesz wsparcia w kontakcie z Familienkasse? Pomożemy.
Jak możemy Ci pomóc w kontakcie z Familienkasse?
Pytania o zasiłek rodzinny dla Polaków pojawiają się z dwóch powodów. Część osób przyjeżdżających z naszego kraju do Niemiec decyduje się na samodzielny wyjazd, a ich bliscy, najczęściej małżonek oraz dzieci, zostają w Polsce. Jeżeli mieszkające poza niemiecką granicą potomstwo spełnia warunki, by otrzymywać zasiłek rodzinny – czyli nie jest pełnoletnie lub nadal się uczą – przebywający w Niemczech rodzic może wnioskować o przyznanie Kindergeld. Należy jednak wykazać, że centrum życia wciąż znajduje się w Polsce. Dowodem na to będą między innymi regularne przekazy pieniężne oraz częste odwiedziny w Polsce.
Drugą grupą są Polacy, którzy zdecydowali się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (niem. Gewerbe) w Niemczech. Prowadząc małą firmę rodzic również ma prawo do zasiłku na dzieci. W tym przypadku konieczne jest spełnianie konkretnego wymogu – regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie oraz zaliczek na podatek dochodowy. Udokumentowany brak zaległości sprawia, że Polacy pracujący na Gewerbe również mogą skutecznie starać się o Kindergeld.
Platforma Rozliczeniowa oferuje wsparcie w zakresie pozyskania świadczenia na dzieci zarówno dla pracowników etatowych, jak i prowadzących jednoosobowych działalności gospodarczych. Kontakt z Familienkasse po polsku jest zazwyczaj niemożliwy. Jesteśmy w stanie działać w imieniu Polaków, którzy jeszcze nie posługują się biegle językiem niemieckim w zakresie przygotowywania wniosków i pism innego rodzaju.
Pomożemy napisać każdy wniosek czy pismo do Familienkasse
Kontakt z Familienkasse może być niezbędny w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest staranie się o przyznanie świadczenia. W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek i zebrać dokumenty poświadczające prawo do zasiłku rodzinnego. W przypadku osób, które pracują w Niemczech na umowę o pracę, dokumenty niezbędne do uzyskania świadczenia na dzieci to:
- zaświadczenie o zatrudnieniu na terenie Niemiec (Arbeitgeberbescheinigung);
- niemiecka karta podatkowa, a jeśli jeszcze nie została wydana – wyciągi z konta (Lohnsteuerbescheinigung);
- informacja o meldunku (Anmeldung);
- umowa wynajmu mieszkania i poświadczenie wykonywania opłat;
- zaświadczenie z Finanzamt o nieograniczonym obowiązku podatkowym;
- dokumenty potwierdzające skład rodziny (Familienstandsbescheinigung);
- informację o zameldowaniu dzieci i ich opiekuna;
- dokumenty poświadczające wiek potomstwa;
- aktualne opisy aktu małżeństwa oraz aktów urodzenia dzieci – dokumenty te nie powinny być starsze niż 3 miesiące;
- zaświadczenie o kontynuacji nauki, o ile dzieci mają więcej niż 18 lat, wystawione przez szkołę lub uczelnię;
- decyzja o przyznaniu zasiłku w innym państwie unijnym;
- potwierdzenie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.
Inaczej wyglądają wymagania dotyczące osób prowadzących własną działalność. Dokumenty, które powinny one przedstawić w Familienkasse, aby móc starać się o świadczenie, to:
- dokument potwierdzający założenie firmy (Gewerbeanmeldung);
- kopię ostatniego złożonego w Niemczech zeznania podatkowego;
- kopie ostatnich rachunków, które potwierdzą uzyskiwanie dochodu;
- poświadczenie odprowadzania w Niemczech ubezpieczenia.
Razem z powyższymi dokumentami należy złożyć wniosek. Platforma Rozliczeniowa oferuje pomoc w kontakcie z Familienkasse poprzez tłumaczenie i wypełnienie w języku niemieckim niezbędnych formularzy, po uprzednim przesłaniu wymaganych dokumentów.
Doradzimy, jak napisać odwołanie do Familienkasse
Pośredniczenie w kontakcie Familienkasse może okazać się potrzebne również w innych sytuacjach. Każda osoba, która otrzymuje z niemieckiego urzędu zasiłek na dzieci, powinna mieć świadomość ciążących na niej obowiązków. Zmiany w prawie mogą sprawić, że zasiłek rodziny przestanie komuś przysługiwać, mogą też wpłynąć na jego wysokość. Zdarza się również, że świadczenie zostaje bez uprzedzenia wstrzymane. W każdym z takich wypadkach możliwe jest odwołanie się, jednak w takim wypadku niezbędna jest umiejętność tworzenia pism urzędowych w języku niemieckim. Platforma Rozliczeniowa może wystąpić w imieniu Klienta z odwołaniem.
Skontaktujemy się w twoim imieniu – Familienkasse kontakt po polsku
Platforma Rozliczeniowa oferuje pomoc tłumaczeniową w zakresie wypełniania wniosków o Familienkasse. W tym celu konieczne jest przekazania nam niezbędnych dokumentów, dzięki którym będziemy w stanie przygotować dla Państwa odpowiednie wnioski.
Czy funkcjonuje Familienkasse dla Polaków?
Niemiecka Kasa Świadczeń Rodzinnych jest urzędem dostępnym dla wszystkich osób mieszkających w Niemczech. Z tego powodu nie jest możliwa rozmowa z pracownikiem urzędu w języku polskim, a wszystkie wnioski i podania należy składać w języku niemieckim. Platforma Rozliczeniowa dba o to, by kontakt między Familienkasse a naszymi Klientami przebiegał bez zarzutu i pozostawał klarowny dla wszystkich stron.