Rozliczenie zwrotu podatku z Niemiec może być dla wielu osób stresujące. Jednak nerwy nie będą tutaj potrzebne. Niemiecki system podatkowy jest bardzo zbliżony do tego, który znamy z Polski. Każdy pracodawca ma obowiązek uiszczania podatku dochodowego za swoich pracowników. Podatek ten nazywa się Lohnsteuer. Innymi słowy, jest to podatek od wynagrodzenia, który stanowi ściśle określony proces uzyskiwanego przychodu. Każdego miesiąca pracodawca ma obowiązek odprowadzić zaliczkę na podatek, na rzecz niemieckiego fiskusa. Po podsumowaniu roku weryfikuję się, czy pracodawca poprawnie odprowadzał podatek, czy możliwy jest jego zwrot lub dokonanie dopłaty.
💡Ważna informacja
Rok podatkowy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.
Dokumenty do rozliczenia podatku należy złożyć, do 31 maja roku następującego po roku podatkowym.
Kto może ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?
O zwrot podatku może ubiegać się każdy, która była legalnie zatrudniona przez niemiecką firmę na terenie Niemiec i wykonywała określoną pracę.
Czy można rozliczyć podatek wstecz?
Oczywiście. Zgodnie z niemieckim prawem, istnieje możliwość rozliczenia się z fiskusem nawet do 4 lat wstecz.
Jakie dokumenty będą potrzebne do rozliczenia?
Do rozliczenia zwrotu podatku z Niemiec konieczne będą cztery dokumenty.
Wśród nich wyróżnimy: Lohnsteuerbescheinigung, kserokopię dowodu osobistego lub paszportu, UE/EOG o dochodach uzyskiwanych w Polsce oraz dowód potwierdzający, że pracownik ponosi koszty, które związane są z legalnym zatrudnieniem na terenie Niemiec. Może to być na przykład umowa najmu mieszkania, rachunki za media lub bilety za dojazd do pracy w Niemczech.
Ile trzeba czekać na zwrot podatku?
Z reguły jest to od 3 do 6 miesięcy.