Polacy, którzy podejmują pracę w Niemczech i uzyskują tam dochody, mogą napotkać problem dotyczący podwójnego opodatkowania. Aby uniknąć sytuacji, w której pracownik musiałby dwa razy odprowadzić podatek za ten sam dochód, Polska wraz ze swoim zachodnim sąsiadem podpisała umowę, która reguluje podatek dla pracujących za granicą. Niemcy są zatem krajem, w którym nie musimy obawiać się podwojonych obciążeń fiskalnych.
Potrzebujesz wsparcia z opodatkowaniem pracy za granicą? Pomożemy.
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania – umowa bilateralna pomiędzy Niemcami i Polską
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika z prawa międzynarodowego i dotyczy porozumienia pomiędzy dwoma państwami, w tym przypadku między Polską a Niemcami. Ustawa określa, które państwo i w jakim zakresie posiada prawo do opodatkowania dochodów lub majątku uzyskanego w państwie, które jest drugą stroną umowy. Jej głównym celem jest wyeliminowanie sytuacji, w której osoba fizyczna lub osoba prawna, która uzyskuje dochody na terenie Polski i Niemiec, musiałaby odprowadzać od nich podatek w obu krajach. To, w jakim zakresie dana osoba podlega obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, zależy od tego, czy posiada w tym państwie ograniczony, czy też nieograniczony obowiązek podatkowy.
Podwójne opodatkowanie – kogo dotyczy?
Osoby, które zastanawiają się, jak uniknąć podwójnego opodatkowania w Polsce, powinny dowiedzieć się przede wszystkim, na czym polega nieograniczony obowiązek podatkowy. W przypadku Niemiec nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania lub pobytu zwyczajowego na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Oznacza to, że są zobligowane do odprowadzania podatków zarówno od dochodów krajowych, jak i zagranicznych.
Pracownicy, którzy mieszkają na terenie Niemiec lub przebywają tam dłużej niż pół roku, podlegają zawsze nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i w związku z tym otrzymują kartę podatkową. Pobyt zwyczajowy występuje natomiast wtedy, gdy pracownik przebywa na terenie Niemiec powyżej 6 miesięcy.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przyznaje prawo do opodatkowania wszelkich dochodów temu państwu, na którego terenie dana osoba prowadziła działalność zarobkową. W tym wypadku, jeśli pracownik był zatrudniony w Niemczech powyżej 183 dni, jego dochody będą opodatkowane w Niemczech, nawet jeśli krajem zamieszkania pozostaje Polska