Osoby zatrudnione w Niemczech mają możliwość uzyskania świadczeń niepieniężnych, które stanowią dodatek do pensji i są wydawane w różnych formach. Niektóre z nich nie podlegają opodatkowaniu, inne – po odpowiednim przeliczeniu – muszą zostać wykazane przez urzędem skarbowym. Jeśli pracownik korzysta z różnego rodzaju bonów, czy zniżek pracowniczych, powinien dowiedzieć się, czy dane świadczenie powinno zostać doliczone do rocznego dochodu brutto i rozliczone w deklaracji podatkowej.
Potrzebujesz wsparcia z świadczeniami dla pracowników w Niemczech? Pomożemy.
Wartości wynagrodzenia bezgotówkowego
Wynagrodzenie bezgotówkowe najczęściej dotyczy bonów żywieniowych i dodatków do posiłków. Od 2022 roku wartość wynagrodzenia bezgotówkowego za posiłki wydawane po obniżonej wartości wzrasta do 270 euro, co w dokładnym przeliczeniu prezentuje się następująco: śniadanie 56 euro za miesiąc; obiad: 107 euro za miesiąc; kolacja: 107 euro za miesiąc.
Wartości za zakwaterowanie lub wynajem
Tak samo jak w przypadku posiłków zmianie uległy także wartości za zakwaterowanie lub wynajem. Wartość wynagrodzenia niepieniężnego za bezpłatne zakwaterowanie w 2022 roku wynosi 241 euro na miesiąc na terenie całych Niemiec. Otrzymywanie tego typu świadczeń ma określone skutki podatkowe. Korzystanie zarówno z pracowniczych posiłków, jak i zakwaterowania oznacza dla urzędu, że miesięczny dochód takiego pracownika wzrasta o 511 euro (241 euro + 270 euro) i od tej powiększonej kwoty należy odprowadzać podatki i składki na ubezpieczenie społeczne.
Świadczenia niepieniężne a Urząd Skarbowy
Nie wszystkie świadczenia niepieniężne podlegają opodatkowaniu. Należą do nich drobne dodatki, np. bilety dojazdu do pracy, czy karty na paliwo. Należy jednak pamiętać, że każdego roku ustalana jest górna kwota zwolnienia podatkowego za dodatki do pensji. W 2022 roku wysokość dodatków do pensji nie może przekroczyć 50 euro – powyżej tej kwoty urząd skarbowy naliczy podatek.
Wspomniane bony, karty oraz inne świadczenia rzeczowe dodawane do wynagrodzenia funkcjonują na określonych zasadach, co należy mieć na uwadze. Aby świadczenia niepieniężne nie zostały opodatkowane, trzeba je wykorzystać w określonych sklepach, sieciach sklepów, sieciach handlowych lub w wyznaczonych punktach, które akceptują np. karty przedpłacone i dysponują konkretnym asortymentem. Jeśli chodzi o karty przedpłacone, które można wykorzystać w dowolnym miejscu bez ograniczeń, od 2022 nie zaliczają się one do dodatków zwolnionych z podatku.
W związku z pandemią koronawirusa w Niemczech można było uzyskać od pracodawcy nieopodatkowany bon w wysokości 1500 euro. Świadczenie przysługiwało pracownikowi jednorazowo i mogło być wypłacane w ratach. Jednak z końcem marca 2022 roku zarówno wspomniane 1500 euro, jak i inne premie przyznawane dodatkowo do należnego wynagrodzenia z tytułu pandemii zostaną opodatkowane.