Liczba Polaków pracujących za zachodnią granicą utrzymuje się ciągle na wysokim poziomie. W związku z tym duża część polskich obywateli w celu dopełnienia prawnych obowiązków poszukuje co roku informacji na temat rozliczeń podatkowych. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które przybliżą Państwu, jak wygląda rozliczenie podatku za pracę w Niemczech.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku za pracę w Niemczech? Pomożemy.
Przede wszystkim należy pamiętać, że rozliczenie podatku z Niemiec odbywa się w innych terminach niż w Polsce: wszystkie dokumenty potrzebne do otrzymania zwrotu podatku należy dostarczyć do 31 lipca roku, który następuje po roku podatkowym. W przypadku wynagrodzeń rozliczanych w Niemczech podatnik ustalić musi stawkę podatku oraz klasę podatkową, w której się znajduje.
Po złożeniu deklaracji na zwrot podatku trzeba czekać od 3 do 6 miesięcy. Niemieckie zeznanie podatkowe można składać do 4 lat wstecz. Podstawowym dokumentem, który umożliwia rozliczenie podatku za pracę w Niemczech jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli odpowiednik polskiego PIT-11. Wydanie dokumentu jest obowiązkiem pracodawcy – powinien go wystawić do 28 lutego roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Rozliczenie podatku z Niemiec jest możliwe po wykazaniu przed tamtejszym urzędem skarbowym wszystkich osiągniętych dochodów i otrzymanych świadczeń. Jeśli przez jakiś okres nie byłeś nigdzie zatrudniony, powinieneś wykazać w deklaracji podatkowej pobrany w tym czasie zasiłek dla bezrobotnych. Każda przerwa w zatrudnieniu powinna być udokumentowana, ponieważ niemiecki fiskus (Finanzamt) sprawdza, czy podatnik korzystał w tym czasie ze świadczeń oferowanych przez państwo. Co więcej, w Niemczech należy wykazać także dochody osiągnięte w Polsce – będzie Ci do tego potrzebne podbite przez polski Urząd Skarbowy zaświadczenie UE/EOG o dochodach uzyskanych w Polsce.
Najistotniejsze odliczenia podatkowe
W zeznaniu dochodowym, czyli tzw. Einkommensteuererklärung można uwzględnić różnego rodzaju koszty podatkowe, dzięki czemu możemy zwiększyć kwotę zwracanego podatku. Najczęstsze koszty, które podatnicy decydują się wykazać w deklaracji podatkowej to:
- koszty prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego (Doppelter Haushalt) ze względu na pracę,
- koszty dojazdu do pracy,
- koszty dodatkowych ubezpieczeń,
- koszty szkoleń i kursów zawodowych,
- koszty leczenia,
- koszty delegacji służbowych, odzieży oraz przedmiotów zakupionych w celach służbowych.
Dzięki pomocy biur podatkowych rozliczenie podatku za pracę w Niemczech nie jest skomplikowaną procedurą. Jeśli potrzebujesz szczegółowych informacji, skorzystaj z innych artykułów na naszej stronie, gdzie omawiamy różne zagadnienia związane z niemieckimi podatkami.