Aktualna, pandemiczna rzeczywistość sprawia, że coraz więcej osób w Niemczech decyduje się na pracę zdalną. Jednak jeszcze do niedawna pracownicy, którzy wykonywali swoje obowiązki służbowe w trybie zdalnym, nie mogli starać się o zwrot kosztów z tego tytułu. W odpowiedzi na tę sytuację niemiecki rząd wprowadził nowy ryczałt za pracę z domu, z którego podatnicy mogą już korzystać w zeznaniach za 2020 rok. W poniższym artykule poznają Państwo najważniejsze szczegóły dotyczące ulgi za pracę zdalną w Niemczech.
Potrzebujesz wsparcia z ulgą za pracę zdalną w Niemczech? Pomożemy.
Ulga podatkowa 2021 – Homeoffice-Pauschale
Ulga podatkowa za pracę zdalną to nowy projekt niemieckiego rządu. Zasadność wprowadzania takiego rozwiązania jest motywowana przez jego pomysłodawców wyższymi kosztami utrzymania mieszkania wynikającymi z faktu przekształcenia go w tymczasowe domowe biuro. Ulga ma zatem stanowić częściową rekompensatę za wyższe niż zwykle rachunki, m.in. za energię elektryczną, gaz czy ogrzewanie.
Dotychczas wydatki na biuro domowe mogły być w Niemczech odliczane od podatku tylko po spełnieniu ściśle określonych wymogów. Kwestię podstawową stanowiło to, czy podatnik faktycznie posiada Arbeitszimmer, czyli gabinet do pracy będący oddzielnym pomieszczeniem, przeznaczonym wyłącznie do tego celu. Wprowadzenie Homeoffice-Pauschale ma natomiast umożliwić skorzystanie z ulgi za pracę zdalną także w sytuacji, gdy:
- praca zdalna stanowi dobrowolną decyzję pracownika (a nie narzucone odgórnie polecenie służbowe);
- pracownik nie ma osobnego, specjalnie wydzielonego gabinetu do pracy (obowiązki służbowe mogą być zatem wykonywane np. w salonie).
Nowa ulga podatkowa ma wynosić 5 euro za dzień pracy zdalnej. Pracownicy, którzy zostaną nią objęci, będą mogli odliczyć od podatku maksymalnie 600 euro w skali roku. Oznacza to, że ryczałt Homeoffice-Pauschale będzie uwzględniał 120 dni pracy z domu.
Praca z domu czy dojazdy do pracy w Niemczech?
Praca zdalna pod pewnym względami stanowi korzystne, a niekiedy wręcz konieczne rozwiązanie dla pracowników rozmaitych organizacji. Należy jednak pamiętać, że pomimo licznych zalet niesie za sobą również pewne konsekwencje finansowe. Nowa ulga podatkowa, którą zapowiada niemiecki rząd, ma na celu częściowe odciążenie pracowników wykonujących obowiązki służbowe z domu. Jednak czy faktycznie to rozwiązanie opłaca się bardziej niż dojazdy do pracy?
W Niemczech za każdy przejechany kilometr do pracy można odliczyć od podatku 0,30 euro dziennie. W przypadku osoby, która pokonuje do miejsca pracy 20 km każdego dnia, kwota ta będzie wynosić 6 euro dziennie, czyli o 1 euro więcej niż wynosi dzienny dodatek za pracę zdalną. Co więcej, od roku 2021 można odliczać standardowe 0,30 euro za pierwsze 20 km dojazdu do pracy, a w przypadkach, gdy dystans z domu do miejsca pracy wynosi powyżej 20 km, podatnicy mogą pozostałe kilometry odliczyć w kwocie 0,35 euro za kilometr. Dodatkowo Homeoffice-Pauschale, jak już wspomnieliśmy, ma być ograniczony czasowo: będzie przyznawany tylko na 120 dni w roku. W przypadku ryczałtu za dojazd do pracy limit ten wynosi od 247 do 255 dni (w zależności od roku oraz landu).
Czym jest ryczałt pracowniczy (Arbeitnehmerpauschbetrag)
Ryczałt pracowniczy Arbeitnehmerpauschbetrag, inaczej zwany Werbungskostenpauschale, przysługuje każdej osobie, która pracuje w Niemczech. Wysokość ryczałtu to 1000 euro dla klas podatkowych I-V. Jeśli ktoś ma koszty uzyskania przychodu sięgające już tej kwoty, nie będzie mógł odliczyć kosztów za pracę z domu. Zapowiadana przez niemiecki rząd ulga podatkowa za pracę zdalną będzie wliczana do ryczałtu pracowniczego.