W Holandii podobnie jak w wielu innych krajach możliwe jest rozliczenie w pojedynkę lub we dwoje. O ile jednak zazwyczaj rozliczenie podatku dochodowego przez dwie osoby możliwe jest po zawarciu związku małżeńskiego, o tyle w holenderskim prawie fiskalnym warunek ten wygląda nieco inaczej. Rozliczenie we dwójkę dostępne jest w sytuacji, kiedy dwie osoby mają status partnera fiskalnego. Jak wskażemy później, nie musi to oznaczać zawarcia małżeństwa. Dlaczego rozliczenie się w parze jest korzystne? W jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania? W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje dla osób, które chciałyby składać zeznanie podatkowe ze swoim partnerem.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku w Holandii? Pomożemy.
Wspólne rozliczenie podatku z Holandii
Rozliczenie podatku w Holandii można złożyć w urzędzie Belastingdienst jako rozliczenie indywidualne lub jako rozliczenie wspólne – z partnerem fiskalnym. Ulga podatkowa partnera fiskalnego najczęściej wpływa korzystnie na wysokość zwrotu podatku.
Istnieje kilka korzyści wynikających ze wspólnego rozliczenia się z podatku z Holandii. Zeznanie podatkowe składane we dwójkę to sposób na obniżenie podatku dochodowego, jaki należy odprowadzić. Co więcej, jeśli partner fiskalny posiada niskie dochody lub nie ma ich wcale, można ubiegać się o wypłatę ulgi podatkowej, nazywanej algemene heffingskorting. Jej wysokość będzie zależeć od kilku czynników: odprowadzonego w Holandii podatku, czasu zatrudnienia w tym kraju oraz wieku. Należy pamiętać, że do starania się o wspólne rozliczenie podatkowe, partner fiskalny powinien mieć numer Sofi. Jeśli ma meldunek w Holandii będzie to numer BSN, a jeśli miejsce zamieszkania nie zostało zarejestrowane na terenie kraju – będzie to numer RNI.
Ponadto osoba składająca zeznanie podatkowe wraz z partnerem fiskalnym powinna przynajmniej 90% swoich dochodów osiągać z zatrudnienia w Niderlandach. Kryterium to najpierw rozpatrywane jest indywidualnie, a dopiero w dalszej kolejności urząd sprawdza, czy wspólne dochody partnerów fiskalnych również przekraczają ten próg.
Partnerami fiskalnymi mogą zostać:
- osoby będące w związkach małżeńskich,
- osoby będące w zarejestrowanych związkach uznawanych przez holenderskie prawo,
- osoby posiadające razem dziecko lub mieszkające z partnerem, które to dziecko posiada – zameldowane pod tym samym adresem.
Ulga podatkowa dla partnera fiskalnego – jak ją uzyskać?
Ulga podatkowa dotyczy partnera fiskalnego, którego dochody są bardzo niskie lub zerowe, ponieważ ma ona na celu wsparcie finansowe obojga zamieszkujących ze sobą osób.
Warunkiem złożenia zeznania podatkowego z ulgą partnera fiskalnego jest posiadanie przez partnera numeru SOFI. Numer ten jest potwierdzeniem, opartym na europejskich certyfikatach, prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego, zawarcia związku i posiadania dzieci. Jeśli partner fiskalny nie posiada Sofinummer, należy zawnioskować o jego nadanie.
Ostateczną decyzję o uznaniu ulgi podatkowej podejmuje zawsze urząd skarbowy w oparciu o dostarczone dokumenty. Warto więc zadbać, by wraz z zeznaniem podatkowym skompletować wszelkie niezbędne dokumenty potwierdzające prawo do skorzystania z ulgi takie jak potwierdzenie wspólnego meldunku oraz zaświadczenie o wysokości dochodów. Wszelkie braki w dokumentacji wymagają podjęcia przez urząd procedur wyjaśniających, co zdecydowanie wpływa na wydłużenie procedury rozpatrywania wniosku.
Wspólne rozliczenie z partnerem fiskalnym – pomoc specjalisty
Procedura uzyskania ulgi podatkowej jest oparta na szczegółowej znajomości holenderskiego prawa podatkowego, dlatego zachęcamy, by sprawę tę skonsultować ze specjalistami. Zmniejszy to ryzyko odrzucenia wniosku o uznanie ulgi podatkowej w zeznaniu podatkowym. Kontakt z Platformą Rozliczeniową i skorzystanie z doświadczenia naszych specjalistów ułatwi wspólne rozliczenie podatku z Holandii, a także zwiększy szanse na uzyskanie korzystnego zwrotu na zadowalającym poziomie.
Zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia możliwości, jakie daje wspólne rozliczenie podatkowe ze swoim partnerem fiskalnym.