Rozliczanie podatku z zagranicy może powodować problemy, ponieważ każdy kraj posiada odrębny system podatkowy i wymaga to od podatnika zapoznania się z różnymi wymogami prawnymi. W artykule podpowiadamy, jak poprawnie wypełnić oświadczenie podatkowe, by otrzymać należny zwrot podatku z Niemiec.
Potrzebujesz wsparcia z wypełnieniem oświadczenia podatkowego z Niemiec? Pomożemy.
Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku w Niemczech?
Do rozliczenia podatku z Niemiec potrzebne są różne dokumenty, które należy skompletować i dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego. Nieprzekraczalny termin złożenia deklaracji podatkowej wraz z załącznikami to 31 lipca każdego roku.
Jakie są najważniejsze dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku?
- Lohnsteuerbescheinigung
To niemiecka karta podatkowa. Zawiera informacje o zarobkach uzyskanych u pracodawcy w danym roku podatkowym. Jeżeli nie posiadasz takiej karty, możesz w zastępstwie dołączyć Abrechnung, czyli zapis odcinka wypłaty za ostatni miesiąc pracy w roku podatkowym, za który starasz się odzyskać zwrot.
- Zaświadczenie UE/EOG
Dokument UE/EOG zawiera informację o wysokości dochodów uzyskanych w Polsce w danym roku podatkowym. Żeby zaświadczenie było ważne, musi zostać podbite przez polski Urząd Skarbowy.
- Koszty
W celu uzyskania wyższej kwoty zwrotu podatku warto zgromadzić dodatkowe dokumenty, które potwierdzą różnego rodzaju koszty, jakie poniosłeś w związku z pracą w Niemczech. Do takich zaświadczeń można zaliczyć kwity za miesięczne rachunki, umowę najmu mieszkania, bilety za dojazdy do pracy, czy bilety potwierdzające podróże do Polski.
Niemiecki PIT – jak wygląda?
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda PIT z Niemiec, powinieneś zapoznać się z dokumentem PIT/ZG. Jest to załącznik, który służy do rozliczania dochodów uzyskanych za granicą. Składa się go zawsze z podstawową deklaracją PIT. Poniżej przedstawiamy opis dwóch części załącznika, które najczęściej mają zastosowanie w
- Część 1. – Dochody i podatek rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36
Ta część dotyczy m.in. podatników, którzy którzy byli zatrudnieni w Polsce na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło albo prowadzili w Polsce działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, a dodatkowo uzyskiwali dochody za granicą – mogło to przyjmować formę zatrudnienia, uzyskiwania dochodów z praw autorskich za granicą lub pobierania zagranicznej emerytury.
- Część 2. – Dochody i podatek rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-36L
Ta część dotyczy podatników, którzy w Polsce prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, a dodatkowo uzyskali dochód w państwie, dla którego zastosowanie ma metoda proporcjonalnego odliczenia. Osoby płacące podatek liniowy w Polsce, które dodatkowo uzyskały dochód w Niemczech, gdzie obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, nie muszą wykazywać dochodu z zagranicy w polskim zeznaniu podatkowym.