Rozliczenie podatkowe w odpowiednim urzędzie jest obowiązkiem większości osób osiągających dochód. Sytuacja prezentuje się podobnie w większości krajów europejskich, w tej grupie znajdują się również Niemcy. Zeznanie podatkowe w tym kraju jest obligatoryjne również dla części zatrudnionych w niemieckich firmach Polaków oraz wszystkich, którzy prowadzą tam własną działalność. Co różni zeznanie podatkowe w Niemczech od rozliczenia w Polsce? Jak złożyć zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym? Do kiedy należy to zrobić, by uniknąć konsekwencji?
Potrzebujesz wsparcia z zeznaniem podatkowym w Niemczech? Pomożemy.
Co to jest zeznanie podatkowe?
W potocznym użyciu określenia „zeznanie podatkowe” oraz „deklaracja podatkowa” stosowane są zamiennie. Jednak formalnie zeznanie jest jedną z części deklaracji podatkowej, która w całości stanowi obowiązkowe dla większości rozliczenie z urzędem skarbowym. Część osób posiadających dochód jest zobowiązana do złożenia kompletu dokumentów za miniony rok podatkowy w określonym terminie. Czas, do kiedy zeznanie podatkowe w Niemczech powinno trafić do urzędu skarbowego, mija 31 lipca. Zatem osoby, które w 2022 roku rozliczały się z zarobków za 2021, miały na to czas do ostatniego dnia lipca 2022 roku. Zeznanie można przekazać zarówno na miejscu w Finanzamcie – pod tą nazwą funkcjonują w Niemczech urzędy skarbowe – jak i wysłać w formie elektronicznej przez internet. W tym drugim przypadku istnieje duże prawdopodobieństwo, że zwrot nadpłaconego podatku nastąpi szybciej niż z rozliczenia w tradycyjnej formie.
Jak powinno wyglądać zeznanie podatkowe?
Aby złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech, konieczne jest zebranie wszystkich wymaganych dokumentów. Dzięki temu Finanzamt jest w stanie zweryfikować wysokość odprowadzonej w trakcie roku podatkowego zaliczki i określić kwotę, jaką zwróci na konto płatnika. Wśród zebranych zaświadczeń powinny znaleźć się:
- Lohnsteuerbescheinigung – informacja o kwocie podatku od wynagrodzenia z podsumowaniem dochodu uzyskanego w trakcie roku rozliczeniowego, pracodawca wystawia ją po zakończeniu okresu rozliczeniowego lub w momencie ustania stosunku pracy;
- numer konta w europejskim banku, na jakie ma zostać przesłany zwrot;
- druk UE/EOG – zawierający informację o dochodach z Polski, wydawany przez polski urząd skarbowy;
- dokumenty potwierdzające możliwość potrąceń od podatku kosztów uzyskania przychodu (Werbungskosten), wydatków specjalnych (Sonderausgaben), obciążeń nadzwyczajnych (Außergewöhnliche Belastungen) oraz kwoty przeznaczone na dojazdy do pracy i do Polski, odzież roboczą, ubezpieczenia oraz wiele innych.
Dodatkowo rodzice powinni dołączyć informacje o wieku dziecka lub dzieci oraz kwocie pobieranego świadczenia i okresie, za jaki przysługiwało.
Biuro Rozliczeniowe może bezpłatnie zaoferować prognozę przewidywanego zwrotu podatku. W ramach usługi wspieramy naszych Klientów poprzez całościowe przygotowanie rozliczenia podatkowego, od zebrania niezbędnych dokumentów, przez wypełnienie ich i przekazanie do Finanzamtu aż po ewentualną korektę, jeśli będzie ona konieczna.
Kto powinien składać zeznanie podatkowe i dlaczego?
Każda osoba, która ma zatrudnienie, jest zobowiązana przygotować zeznanie podatkowe. W Niemczech praca, a w zasadzie pozyskiwane z niej dochody, opodatkowana jest tylko na terenie jednego kraju. Na podstawie podpisanej przez Polskę i Niemcy umowy bilateralnej osoby odprowadzające podatek w jednym z państw będących stroną umowy, nie muszą robić tego w drugim. W ten sposób Polacy pracujący w Republice Federalnej Niemiec unikają podwójnego opodatkowania. Dlaczego tak istotne jest, by złożyć zeznanie podatkowe w Niemczech? Odpowiedź jest prosta – w ten sposób można odzyskać w formie zwrotu część opłaconego w ciągu roku podatku.
Rozliczenie podatku w Niemczech jest obowiązkowe dla osób, które:
- zostały przypisane do trzeciej klasy podatkowej;
- prowadzą w Niemczech działalność gospodarczą;
- uzyskują miesięcznie nieopodatkowany dochód większy niż 410 euro;
- pracują na rzecz więcej niż jednego pracodawcy;
- w ciągu miesiąca otrzymują świadczenia powyżej 410 euro i mają status osoby bezrobotnej;
- pobierają emeryturę w wysokości 1500 euro na miesiąc i nie składały wcześniej deklaracji podatkowej;
- otrzymały wezwanie do rozliczenia z Finanzamtu.
Jakie korzyści może dać złożenie zeznania podatkowego?
Jak już wspominaliśmy, złożenie deklaracji podatkowej w Niemczech jest procedurą, która pozwala odzyskać część lub całość opłaconego już podatku. Regularne rozliczanie z Finanzamtem oraz brak związanych z nim zaległości jest również jednym z wymogów w trakcie zakładania własnej firmy.