Niemcy to niezwykle popularny kierunek wśród Polaków, którzy chcą poprawić swoją sytuację finansową. Dużo naszych rodaków decyduje się na otworzenie firmy świadczącej usługi budowlane na terenie zachodniego sąsiada. Wysoka jakość realizowanych zleceń, konkurencyjne ceny oraz szybki termin wykonania to czynniki, które skutecznie wyróżniają polskie firmy w Niemczech. Przed rozszerzeniem swojej działalności za granicę, warto dowiedzieć się więcej o prawie podatkowym obowiązującym w tym kraju. Czym jest Bauabzugsteuer? Jak wygląda wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech? Praktyczne informacje dotyczące tej istotnej opłaty znajdziecie Państwo w poniższym wpisie blogowym.
Potrzebujesz wsparcia z uzyskaniem zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech? Pomożemy.
Warunki zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech
Według zapisów obowiązujących na terenie Niemiec, każda firma oferująca usługi budowlane musi zarejestrować swoją działalność w odpowiednim urzędzie skarbowym w tamtym kraju. Wtedy firma otrzymuje numer podatkowy (Steuernummer), który jest podstawą do załatwiania różnych formalności z Finanzamt (niemieckim urzędem skarbowym). Po otrzymaniu wspomnianego numeru, przedsiębiorstwo zyskuje również możliwość ubiegania się o zwolnienie z opłacania podatku budowlanego (Freistellungsbescheinigung).
To wyjątkowo ważne rozwiązanie, które wpływa na dochody firmy. Bez zwolnienia zleceniodawca jest zobowiązany do odciągnięcia 15% podatku budowlanego od pierwotnej kwoty usługi. W związku z tym zleceniobiorca otrzymuje 85% wynagrodzenia za zrealizowane usługi remontowo-budowlane.
Procedura składania wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech
Proces składania wniosku do Finanzamt w celu uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego w Niemczech nie jest skomplikowany, jednak należy zadbać o kilka istotnych szczegółów, aby w bezproblemowy sposób uzyskać pozytywną odpowiedź. Dokument należy złożyć w jednym z kilku dostępnych w tym celu urzędów skarbowych na terenie Niemiec:
- Finanzamt Hameln;
- Finanzamt Oranienburg;
- Finanzamt Cottbus;
- Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth.
Freistellungsbescheinigung — wniosek do niemieckiego urzędu skarbowego
Wniosek o Freistellungsbescheinigung powinien być sporządzony na odpowiednim formularzu i zawierać niezbędną dokumentację. Wszystkie firmy budowlane, które swoją siedzibę mają na terenie Polski, są dodatkowo zobowiązane do dołączenia również wpisu do centralnej ewidencji oraz odpowiedniego certyfikatu rezydencji, wystawianego przez polski urząd skarbowy. Z kolei wszyscy przedsiębiorcy posiadający zarejestrowaną własną działalność gospodarczą w Niemczech, muszą pamiętać o dodaniu do wniosku zameldowania prowadzonej firmy.
Gdzie znajdę wzór wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?
Wnioski o zwolnienie z podatku budowlanego mogą różnić się w zależności od konkretnego urzędu skarbowego, z którym będziecie się Państwo rozliczać. Listę wszystkich dokumentów oraz uzupełniony poprawnie wniosek otrzymają Państwo od specjalisty z Platformy Rozliczeniowej, co znacząco ułatwi cały proces ubiegania się o uzyskanie Freistellungsbescheinigung.
Jeśli zależy Państwu na oszczędności czasu, doświadczeni księgowi z Platformy Rozliczeniowej chętnie pomogą przy sporządzaniu wniosku. Skontaktujemy się również z konkretnym Finanzamtem i upewnimy się, że wybrany wniosek spełnia wszystkie formalności i nie zostanie odrzucony przez urzędników.
Najczęstsze błędy popełniane przez wnioskodawców do Finanzamt
Składanie pierwszy raz wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech może okazać się dla niektórych niełatwą czynnością. Przede wszystkim należy zadbać o dołączenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Ostateczna lista załączanych materiałów jest różna w zależności od konkretnego urzędu skarbowego w Niemczech, do którego składacie Państwo wniosek. Specjaliści w Platformie Rozliczeniowej wiedzą, jakich dokumentów oczekują poszczególne placówki Finanzamt.
Dla niektórych osób dodatkową barierą może być język niemiecki, ponieważ na stronach internetowych urzędów skarbowych wzory wniosków są dostępne właśnie po niemiecku. Należy dobrze je przetłumaczyć, aby prawidłowo wypełnić wszystkie egzemplarze. W tym zakresie obcokrajowcy również często popełniają błędy, ponieważ nie wszystkie wyrażenia w języku urzędowym w obcym języku są dla nich zrozumiałe.
Po otrzymaniu Freistellungsbescheinigung wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie również sprawy z tego, że zwolnienie z podatku budowlanego jest przyznawane na określony czas. To istotna data, której należy przestrzegać. Po jej upływie można złożyć wniosek do Finanzamt o przedłużenie zwolnienia.
Jak uniknąć błędów i skutecznie uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego?
Odpowiedni wniosek do Finanzamt i poprawne wypełnienie wszystkich dokumentów to tylko niektóre z aspektów, o jakie należy zadbać ubiegając się o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech.
Szczególnie problematyczne może być złożenie wniosku o Freistellungsbescheinigung dla polskiej, jednoosobowej działalności gospodarczej oraz dla spółki z.o.o., ponieważ w wymienionych przypadkach niezbędne będzie wypełnienie fragebogen zur steuerlichen erfassung. To wyjątkowo skomplikowany dokument, a jego błędne uzupełnienie może nieść bardzo kosztowne konsekwencje.
Jeśli nie mieliście Państwo wcześniej styczności z niemieckim systemem podatkowym, zalecamy do skorzystania z naszej oferty. Doświadczeni księgowi zapoznają się z Państwa sytuacją i zadbają o spełnienie wszystkich formalności, tak aby zwiększyć szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi od niemieckiego urzędu skarbowego. W imieniu naszych klientów weryfikujemy ich obowiązek fiskalny, wykonujemy rozliczenia podatkowe oraz kontaktujemy się z konkretnym Finanzamtem.