Wyjazd za granicę należy do często podejmowanych przez Polaków działań związanych z pracą zarobkową. Otwarte granice i stosunkowo niewielka odległość sprawiają, że kierunkiem tego rodzaju wyjazdów stają się nasi zachodni sąsiedzi. Pobyt na stałe czy też praca w Niemczech na wakacje to popularne metody reperowania domowego budżetu. W naszym poradniku przygotowaliśmy najważniejsze informacje dla naszych przemieszczających się w poszukiwaniu lepszych zarobków rodaków. Co trzeba wiedzieć o pracy sezonowej? Jak powinno wyglądać rozliczenie podatkowe i gdzie je złożyć? Ile wynoszą koszty pracy w Niemczech dla pracowników tymczasowych?
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatkowym w Niemczech? Pomożemy.
Rodzaje prac sezonowych w Niemczech
Zastanawiając się nad krótkoterminowym wyjazdem za granicę w celach zarobkowych, warto sprawdzić, jakie możliwości mają osoby poszukujące pracy w Niemczech. Na wakacje zazwyczaj przewiduje się zwiększenie zatrudnienia przy zbiorach. Dla osób, które posługują się językiem niemieckim, ciekawą formą pracy połączonej z rozrywką mogą okazać się zlecenia w branży turystycznej i gastronomicznej, jak chociażby przy obsłudze w trakcie letnich festiwali. Są to jednak zadania, którymi zajmują się w dużej mierze wyjeżdżający do wakacyjnej pracy w Niemczech studenci. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby niebędące studentami również się tym zajmowały, jednak w ich przypadku, z uwagi na większą zazwyczaj dostępność czasową, możliwe są również inne zlecenia – w rolnictwie, budowlance czy opiece.
Szukanie pracy tymczasowej dla Polaków w Niemczech można rozpocząć od przejrzenia polskojęzycznych stron, na których dostępne są często ogłoszenia o pracę napisane w języku polskim. Inną opcją poszukiwania zleceń pracy na wakacje w Niemczech jest zgłoszenie się do biura pośredniczącego w wyszukiwaniu zatrudnienia.
Rodzaje opodatkowania przychodu z pracy sezonowej
Zgodnie z przepisami, osoby zatrudnione na kontraktach tymczasowych zobowiązane są do odprowadzania podatku za uzyskany dochód. Jeśli jednak kwota wynagrodzenia jest mniejsza niż podstawowa ulga podatkowa – w roku 2022 wynosi ona 9 984 euro na rok – podatek nie zostanie od niej odliczony. W praktyce oznacza to, że większość osób zatrudnionych do zleceń krótkoterminowych czy jako pracownicy sezonowi, jest zwolniona z obowiązku uiszczenia opłaty do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). Kiedy zarobki z pracy tymczasowej przekraczają kwotę minimalną ustanowioną na dany rok, podatek zostanie odprowadzony.
Dochody z pracy sezonowej w Niemczech są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie podpisanej przez oba kraje umowy bilateralnej. Jej celem było uregulowanie kwestii opodatkowania dochodu w taki sposób, by pracownik nie musiał rozliczać się z niego podwójnie w dwóch różnych państwach – jeśli podatek dochodowy będzie opłacony w jednym z krajów będących stroną umowy, zostanie to uznane w drugim. Należy jednak pamiętać, że osoba mieszkająca w Polsce ma obowiązek rozliczyć się z dochodów pozyskanych za granicą, jeśli nie zostało to zrobione w miejscu świadczenia pracy. W przypadku opłacenia podatku w Niemczech polski urząd nie będzie już tego wymagał, jednak pozyskane za granicą dochody zostaną uwzględnione w wyliczeniu stopy procentowej podatku dla dochodu, który ta sama osoba uzyskała w Polsce.
Pracę sezonową, o ile spełnia warunki obowiązkowego opodatkowania, pracodawca może rozliczyć poprzez ryczałt. Polega to na potrąceniu od wynagrodzenia 25%. Unika w ten sposób konieczności obliczenia wysokości podatku, a pobrany ryczałt jest zbliżony do kwoty, jaka zostałaby uiszczona do urzędu. Aby jednak było to możliwe, należy spełnić kilka warunków:
- pracownik wykonuje zlecenie okazjonalnie i nie jest to regularne zatrudnienie;
- czas zatrudnienia nie przekracza 18 dni pod rząd;
- średnie wynagrodzenie dzienne nie jest wyższe niż 120 euro;
- praca jest sezonowa, co oznacza jej nieprzewidywalność i konieczność natychmiastowego wykonania.
Zwrot podatku z Niemiec za pracę sezonową
Pracownik sezonowy ma możliwość otrzymania zwrotu podatku z Niemiec, jeśli pracodawca odprowadził zadatek z wypłaconego wynagrodzenia. Wniosek o zwrot podatku można złożyć do czterech lat po zakończeniu pracy, jednak im szybciej spełnione zostaną formalności, tym szybciej zwrot znajdzie się na koncie podatnika. Jako Platforma Rozliczeniowa oferujemy Polakom pracującym w Niemczech tymczasowo i na stałe profesjonalne wsparcie w obliczeniu wysokości podatku i prognozujemy przewidywane zwrot. Nasza usługa zawiera również pomoc w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów oraz kontakcie z Finanzamtem.
Wakacyjna praca w Niemczech – czy się opłaca?
Wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych może się opłacać, nawet jeśli wziąć pod uwagę stosunkowo wysokie podatki, jakie odprowadzają osoby zatrudnione w Niemczech. Przede wszystkim, co jest szczególnie korzystne w przypadku pracy tymczasowej, w Niemczech obowiązuje kwota ustawowej ulgi podatkowej. Umożliwia ona zwolnienie z obowiązku płacenia daniny osoby zarabiające poniżej tej kwoty, co dotyczy wielu krótkich zleceń. Pod uwagę warto wziąć także dużo wyższe niż polskie zarobki, które nawet przy konieczności odprowadzenia podatku pozostają atrakcyjne. Ostatnią kwestią, jaka przemawia za opłacalnością pracy tymczasowej w Niemczech, jest zwrot podatku, który również jest kwotą dużo wyższą niż przeciętnie w Polsce.