Zwrot podatku z Niemiec w dwóch prostych krokach!
Rozliczenie podatku w Niemczech, oznacza jak w każdym innym państwie, złożenie deklaracji podatkowej w tutejszym urzędzie skarbowym, czyli Finanzamcie. Rozliczenie jest jednoznaczne z wypłaceniem przez urząd zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec, w przypadku, kiedy pobrano za dużo podatku w stosunku do dochodu netto oraz odwrotnie, dopłatę dla urzędu, jeżeli w skali roku podatnikowi pobrano za małe zaliczki, w stosunku do dochodu.

Zgłoś się do nas a nieodpłatnie zweryfikujemy, czy podlegasz obowiązkowi rozliczenia podatku oraz nieodpłatnie wyliczymy Ci przewidzianą sumę zwrotu podatku z Niemiec.
Platforma Rozliczeniowa stawia sobie za cel rozliczenie każdego podatnika z jak najbardziej korzystnym dla niego wynikiem, z użyciem wszelkich możliwych ulg i odpisów, które spowodują uzyskanie maksymalnego zwrotu z urzędu, lub jak najniższej dopłaty dla niego. Jeśli oczekujesz zwrotu podatku z Niemiec, skontaktuj się z naszą załogą! Z nami klient może być pewien, że jego kwestie podatkowe zostaną solidnie wyliczone w terminie, a cały proces rozliczenia doprowadzony zostanie z dbałością do końca.

Zwrot podatku z Niemiec tylko z platformarozliczeniowa.eu
Niemieckie przepisy różnią się od norm panujących w Polsce, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zwrotu podatku z Niemiec. Jedną z najważniejszych różnic jest istnienie klas podatkowych w Niemczech. Poniżej znajdziecie Państwo podstawowe informacje dotyczące obowiązkowego i dobrowolnego rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym. Platforma Rozliczeniowa zapewnia nieodpłatną weryfikację, czy macie Państwo obowiązek złożenia deklaracji podatkowej w Finanzamt. Co więcej, w ramach bezpłatnej usługi, dostaniecie Państwo od nas informacje o wysokości przewidywanego zwrotu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą rozliczenia podatku z Niemiec.
Zwrot podatku z Niemiec – najważniejsze informacje
Najważniejszą informacją dla każdej osoby rozliczającej podatek w Niemczech jest fakt, że u zachodniego sąsiada Polski wszystkie niezbędne do tego procesu dokumenty należy dostarczyć najpóźniej do 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Z zeznaniem podatkowym możecie udać się Państwo do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt). Istnieje również możliwość przesłania deklaracji drogą elektroniczną lub pocztą.
W Niemczech funkcjonują klasy podatkowe (6 różnych klas). Warto wiedzieć, że klasy 1 oraz 4 nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, z wyjątkiem następujących sytuacji:
- w momencie pobierania dodatkowego świadczenia z tytułu choroby – Krankengeld;
- w sytuacji pobierania zasiłku wychowawczego – Elterngeld;
- w momencie pobierania steuerfreie Zuschüsse (Diety);
- gdy otrzymano wynagrodzenie od różnych pracodawców (które nie zostało jednak opodatkowane ryczałtem);
- w momencie otrzymania dodatkowych dochodów, które nie wynikają z wynagrodzenia (np. za wynajem mieszkania).
W przypadku powyższych sytuacji zalecamy zweryfikowanie obowiązku rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym. Doświadczeni pracownicy Platformy Rozliczeniowej rozpatrzą Państwa sytuacje i doradzą najlepsze rozwiązanie.
Kategoryczny obowiązek rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym mają natomiast osoby, które posiadają Gewerbe (zarejestrowaną w Niemczech działalność gospodarczą), podatnicy wykonujący wolny zawód (tzw. Freiberuf) oraz rolnicy i leśnicy.
Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?
Jak długo czeka się na zwrot podatku z Niemiec? Otóż średni czas oczekiwania na decyzję ze strony niemieckiego urzędu skarbowego bywa różny i może wynieść ok. 1- 3 miesięcy, licząc od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Finanzamt ma maksymalnie 6 miesięcy na rozpatrzenie złożonej deklaracji podatkowej.
Urzędnicy w pierwszej kolejności rozpatrują bowiem wnioski, które wpłynęły jako pierwsze. Nie warto więc zwlekać z wysłaniem deklaracji na ostatnią chwilę, szczególnie jeśli zależy Państwu na jak najszybszym rozliczeniu z niemieckim urzędem skarbowym.
Na przyspieszenie decyzji Finanzamt można również wpłynąć dzięki złożeniu wszystkich dokumentów, które zostały wypełnione poprawnie. Zadbajcie Państwo o to, aby do deklaracji dołączyć niezbędne zaświadczenia i pokwitowania (dzięki temu uniknie się zapytań ze strony urzędu). Dodatkowo dobrą praktyką jest powierzenie wszystkich formalności związanych ze zwrotem podatku z Niemiec w ręce profesjonalnej firmy zajmującej się podatkami i prawem podatkowym w Niemczech. Usługi z tego zakresu znajdziecie Państwo w Platformie Rozliczeniowej, która zapewnia przejrzysty i sprawny sposób przeprowadzenia procesu rozliczenia podatku z Niemiec. Co więcej, decydując się na skorzystanie z naszych usług, zyskujecie Państwo gwarancję, że deklaracja podatkowa zostanie złożona w terminie. Rozliczenia podatkowe Platformy Rozliczeniowej są przesyłane drogą elektroniczną, co znacznie przyspiesza proces opracowania deklaracji przez niemieckiego urzędnika.
Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku z Niemiec?
Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku z Niemiec? Jak już zostało wspomniane wyżej, urzędników niemieckich obowiązuje sześciomiesięczny okres, w którym muszą rozpatrzeć deklarację podatkową. Jeśli jednak od złożenia przez Państwa wszystkich niezbędnych dokumentów minęły już trzy miesiące i zależy Państwu na czasie, istnieje możliwość skontaktowania się – telefonicznie lub mailowo – z niemieckim urzędem skarbowym i uzyskanie informacji o statusie deklaracji podatkowej.
W sytuacji, gdy od momentu złożenia dokumentów związanych ze zwrotem podatku z Niemiec mija pół roku, a od Finanzamt wciąż nie dostaliście Państwo odpowiedzi, można wysłać do urzędu ponaglenie (zalecamy złożenia pisma o stan opracowania po upływie 3 miesięcy i w ostateczności die Anmahnung po 6 miesiącach).
Jak uzyskać zwrot podatku z Niemiec?
Cały proces uzyskiwania zwrotu podatku z Niemiec w teorii nie różni się wiele od procedur, które obowiązują w Polsce. Jest jednak kilka ważnych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę (np. prawidłowe wypełnienie deklaracji, pilnowanie dat i świadomość tego, że niektórzy podatnicy mają obowiązek prawny rozliczenia się z Finanzamt). Aby mieć pewność, że wszystkie formalności zostały przeprowadzone w odpowiedni sposób, warto skorzystać z profesjonalnych usług oferowanych przez specjalistów pracujących w Platformie Rozliczeniowej. Posiadamy wieloletnie doświadczenie i współpracujemy bezpośrednio z niemieckim urzędem skarbowym. Dodatkowo naszą firmę wyróżnia gwarancja uzyskania bezpłatnej informacji, czy podlegacie Państwo obowiązkowi rozliczeniowemu w Niemczech.
Zwrot podatku Niemcy – rodzaje rozliczeń podatkowych
Niemiecki system fiskalny przewiduje dwa rodzaje rozliczeń podatkowych. Pierwszym z nich jest tzw. ograniczony obowiązek podatkowy (niem. beschraenkte Steuerpflicht). Podlega mu każda osoba pracująca i uzyskująca dochody u zachodniego sąsiada Polski, która nie ma jednak zameldowania na terenie Niemiec, nie przepracowuje w tym kraju więcej niż 183 dni w ciągu roku oraz otrzymuje wynagrodzenie z innych państw wyższe niż obowiązujący w danym roku limit. Wymienione okoliczności skutkują koniecznością rozliczania się w Niemczech na zasadach ograniczonego obowiązku podatkowego, co okazuje się mniej korzystnym rozwiązaniem dla podatników przede wszystkim z uwagi na fakt, że nie pozwala ono na naliczenie jakichkolwiek ulg. Preferencje podatkowe w wielu przypadkach pozytywnie wpływają na finalną wysokość zwrotu podatku z Niemiec, jednak można z nich skorzystać jedynie po spełnieniu ściśle określonych warunków. Tymczasem ograniczony obowiązek podatkowy wyklucza możliwość zastosowania ulg – zarówno rodzinnych, jak i indywidualnych. Co istotne, w tym przypadku brane są pod uwagę tylko dochody uzyskane na terenie Niemiec, niezależnie od istnienia źródeł zarobku w innych państwach, np. w Polsce. Ten rodzaj rozliczenia podatkowego nie uwzględnia ponadto kwot niepodlegających opodatkowaniu, a poszczególni podatnicy nie mają również możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem.
Natomiast drugi rodzaj rozliczeń podatkowych w Niemczech to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy (niem. unbeschraenkte Steuerpflicht), którego zasady są znacznie korzystniejsze z punktu widzenia osoby legalnie zatrudnionej na terenie Niemiec. Jeśli podatnik z określonych przyczyn nie podlega temu rodzajowi rozliczenia, warto dążyć do tego, by to zmienić. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wówczas zasięgnięcie pomocy u specjalistów z Platformy Rozliczeniowej, którzy wskażą możliwe drogi postępowania i pozwolą uniknąć błędnej interpretacji przepisów. Dlaczego warto? Główną zaletą jest fakt, że nieograniczony obowiązek podatkowy daje pełne prawo do zastosowania odliczeń podatkowych, które mogą przełożyć się na wyższą kwotę zwrotu podatku z Niemiec. Na jego zasadach mogą rozliczać się osoby, które:
- pracują legalnie w Niemczech przez co najmniej 183 dni w roku;
- nie przekroczyły obowiązującego w danym roku limitu dochodów osiąganych w innym kraju;
- wypracowały minimum 90% swoich rocznych zarobków na terenie Niemiec (dotyczy to również małżonków zarabiających na terenie Polski).
Dzięki spełnieniu tych warunków podatnicy nabywają prawo do ulg (mogą odliczyć np. koszty związane z dojazdem do pracy, koszty leczenia czy opłaty za media), a także mają możliwość skorzystania z wysokiej kwoty wolnej od podatku oraz uzyskania świadczenia rodzinnego.
Jak sprawdzić kiedy dostanę zwrot podatku z Niemiec?
Każdego roku w Niemczech obowiązuje ten sam termin składania deklaracji podatkowych: podatnicy są zobligowani dostarczyć przygotowane zeznania do niemieckiego Finanzamtu najpóźniej do dnia 31. lipca roku następującego po roku podatkowym. Aby zatem rozliczyć podatek za 2021 rok, należy złożyć stosowną deklarację do 31 lipca 2022 roku. Tak ściśle sprecyzowana zasada nie obowiązuje jednak w przypadku terminu zwrotu podatku z Niemiec. Jak wspomniano wcześniej, okazuje się, że niemieckie urzędy mają w tej kwestii większą dowolność i czas oczekiwania na należny zwrot może być różny w zależności m.in. od daty dostarczenia zeznania podatkowego. Zatem: ile czeka się na zwrot podatku z Niemiec? W 2022 roku, podobnie jak w latach poprzednich, czas oczekiwania może wynieść od 3 do nawet 6 miesięcy. Aby nieco przyspieszyć tę procedurę, warto zdecydować się na złożenie deklaracji online. Wówczas czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec jest zwykle krótszy.
Jak uzyskać szybki zwrot podatku z Niemiec – elektroniczne rozliczenie do Finanzamt
Każda osoba, która legalnie pracowała w Niemczech i w związku z tym chce uzyskać należny zwrot podatku z tego kraju, musi uprzednio złożyć deklarację podatkową w tamtejszym Finanzamcie. Niemcy już od 1999 roku udostępniają swoim podatnikom możliwość składania elektronicznych zeznań podatkowych wysyłanych za pośrednictwem kanału online. Rozliczenie niemieckiego podatku przez Internet wiąże się z szeregiem korzyści:
- przygotowanie e-deklaracji zajmuje zaledwie kilka minut;
- wszelkie dane podatnika są w pełni bezpieczne;
- niezbędne formalności można załatwić szybko i wygodnie bez wychodzenia z domu.
Rozliczenie podatku online jest niezwykle proste i wygodne, jeśli wybierzecie Państwo sprawdzone biuro rachunkowe. Zwrot podatku z Niemiec można z pomocą Platformy Rozliczeniowej uzyskać już w ciągu 1-3 miesięcy od złożenia deklaracji, czyli znacznie szybciej niż w przypadku korzystania z tradycyjnej poczty. Sprawne rozliczenie niemieckiego podatku jest możliwe dzięki naszemu formularzowi i wymaga wykonania jedynie dwóch prostych kroków:
- wypełnienie formularza i wprowadzenie wymaganych danych podatnika;
- dołączenie niezbędnych dokumentów (do elektronicznego rozliczenia podatku z Niemiec wymagane jest m.in. Elektronische Lohnsteuerbescheinigung, czyli zaświadczenie o dochodach i odprowadzonym podatku, które wydaje pracodawca).
Specjaliści z Platformy Rozliczeniowej weryfikują poprawność i kompletność nadesłanych dokumentów i wyliczają kwotę należnego zwrotu, uwzględniając uprzednio wszelkie możliwe ulgi podatkowe. Dzięki temu mogą mieć Państwo pewność, że złożona deklaracja zostanie sprawnie i bezproblemowo rozpatrzona na możliwie najkorzystniejszych warunkach.