Wyjazd za zachodnią granicę to jedna z popularnych metod zwiększenia domowego budżetu. Poza krótkoterminowymi zleceniami oraz pracą na etat dla niemieckiego pracodawcy częstym wyborem jest też polska firma w Niemczech i działanie w niej na własnych zasadach. Ponadto sama procedura związana z zakładaniem firmy w Niemczech jest stosunkowo łatwa, a jako samodzielni przedsiębiorcy Polacy mogą liczyć na takie same ulgi i inne zwolnienia, jak obywatele niemieccy. Co trzeba wiedzieć o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?

Polska firma w Niemczech – jak możemy Ci pomóc?
Samodzielny kontakt z niemieckimi urzędami dotyczący firmowych finansów może być sporym wyzwaniem, szczególnie w obcym kraju. Dlatego też Polacy prowadzący firmy w Niemczech decydują się – wzorem działalności prowadzonych w kraju – na zlecenie tego rodzaju pracy ekspertom. W Platformie Rozliczeniowej dostępne są dla Państwa usługi, których wysoką jakość gwarantuje zespół świetnie przeszkolonych specjalistów. W jakim zakresie jesteśmy w stanie wesprzeć Klientów, którzy prowadzą firmy w Niemczech?
Wniosek o Freistellungsbescheinigung – zwolnienie z podatku budowlanego
Firmy prowadzące działalność związaną z budowlanką lub pracami wykończeniowo-remontowymi, zobowiązane są do uiszczania zaliczki na rzecz podatku budowlanego (niem. Abzugsbesteuerung bei Bauleistungen lub Bauabzugsteuer). Wynosi ona 15% wartości każdej faktury i o tyle pomniejszona jest kwota, która wpłynie na konto firmy w ramach wynagrodzenia za świadczoną usługę, gdy odbywa się ona na terenie Niemiec. Jeśli jednak przedsiębiorca nie ma zaległości wobec Finanzamtu, może uzyskać zwolnienie z obowiązku opłacania podatku budowlanego. Nasze biuro oferuje weryfikację oraz – jeśli jest taka możliwość – złożenie wniosku o zgodę na odstąpienie od opłacania podatku.
Weryfikacja obowiązku podatkowego
Każda osoba pozyskująca dochód w Niemczech zobowiązana jest rozliczyć się z niego i odprowadzić podatek, wyjątkiem są pracownicy zarabiający w ciągu roku kwotę niższą niż przyjęte minimum, niepodlegające opodatkowaniu. Konieczność rozliczenia się z Finanzamtem leży też po stronie osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Dla naszych Klientów przygotowujemy odpowiedni wniosek, na podstawie którego urząd skarbowy weryfikuje istnienie obowiązku podatkowego (niem. Prüfung der Steuerpflicht).
Wniosek o zwrot podatku budowlanego Bauabzugsteuer
Czy opłacony podatek budowlany można jeszcze odzyskać? Tak, jest to możliwe po złożeniu odpowiedniego wniosku i dołączeniu dokumentacji poświadczającej fakt odprowadzenia podatku do niemieckiej skarbówki. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że cała procedura jest żmudna i wymaga czasu. W takiej sytuacji przedsiębiorca również uzyska pomoc ze strony Platformy Rozliczeniowej. Aby jednak uniknąć przeciągającego się oczekiwania na zwolnienie środków zamrożonych w Finanzamcie, zalecamy jak najszybszy kontakt z naszym biurem i złożenie wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego.
Jak założyć firmę w Niemczech?
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w założeniu działalności gospodarczej Gewerbe w Niemczech, polecamy skorzystać z pomocy specjalistów z Polskie Biuro 24.
Potrzebujesz pomocy w innej kwestii? Skontaktuj się z nami!
Platforma Rozliczeniowa stawia na pierwszym miejscu potrzeby swojego Klienta. Dlatego dokładamy wszelkich starań, by znaleźć dla Państwa najkorzystniejsze rozwiązania. Posiadaną wiedzę na temat ulg i zwolnień dostępnych w niemieckim systemie podatkowym wykorzystujemy w codziennej praktyce zawodowej, wykonując działania na rzecz naszych Klientów.