Prowadzenie działalności świadczącej usługi remontowo-budowlane jest popularnym sposobem na pozyskiwanie dochodu w Niemczech. Rozpoczynając wykonywanie zleceń w Niemczech jako polska firma, warto postarać się o zwolnienie z podatku budowlanego. Co trzeba w tym celu zrobić? Sprawdź w naszym poradniku.
Na czym polega zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech (Freistellungsbescheinigung)?
Freistellungsbescheinigung jest zaświadczeniem, które potwierdza możliwość zwolnienia z opłacania podatku budowlanego. Oznacza to, że przedsiębiorca dysponujący taką zgodą nie ma obowiązku opłacania podatku budowlanego. W Niemczech należy go odprowadzić od każdej faktury. Wynosi on 15% wartości wykonanej usługi, a opłaty dokonuje jej wykonawca.
Freistellungsbescheinigung krok po kroku
Aby otrzymać zwolnienie z opłacania podatku budowlanego, przedsiębiorca powinien zebrać odpowiednią dokumentację i złożyć wniosek. Ważne jest dokonanie tych działań w odpowiednim terminie. Z uwagi na fakt, że niemieckie przepisy mogą być skomplikowane i często wymagają znajomości języka oraz doświadczenia, przygotowanie wniosku często zleca się wyspecjalizowanym biurom rachunkowym. Pozwala to uniknąć przedłużających się procedur z powodu dostarczenia brakujących dokumentów.
Wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – Freistellungsbescheinigung
Wniosek o zwolnienie z opłaty podatku budowlanego należy złożyć do odpowiedniego urzędu skarbowego w Niemczech. Aby to zrobić, konieczne jest posiadanie numeru identyfikacji podatkowej. W razie braku zostanie on nadany wraz z decyzją o zwolnieniu z podatku budowlanego.
Freistellungsbescheinigung na polskiej działalności – czy są jakieś różnice?
Prawo do skorzystania ze zwolnienia z podatku budowlanego przysługuje firmom, które spełniają określone warunki. Dotyczy to również tych, które nie mają siedziby na terenie Niemiec, ale świadczą tam usługi. Zgodnie z ustawą w takiej sytuacji należy odprowadzić podatek. .
Ile się czeka na Freistellung?
Decyzja o zwolnieniu z obowiązku opłacania podatku budowlanego zazwyczaj pojawia się w ciągu jednego miesiąca. Należy pamiętać, że Freistellung jest wydawane na czas określony, zazwyczaj rok, po którym wniosek należy złożyć ponownie. W tym celu raz jeszcze należy przygotować i złożyć dokumenty potwierdzające działalność firmy w kraju.
Pomożemy ci uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech – skontaktuj się z nami
Platforma Rozliczeniowa oferuje usługi dla polskich firm w Niemczech. W ich ramach dostępne jest między innymi przygotowanie wniosku i dokumentacji niezbędnych do zwolnienia z obowiązku opłacania podatku budowlanego. Dla naszych Klientów prowadzimy również inne usługi. Państwa firma potrzebuje profesjonalnej obsługi księgowej? Zachęcamy do kontaktu!