Rozlicz podatek z Holandii w dwóch prostych krokach!
Praca w Holandii jest jedną z najczęściej podejmowanych przez Polaków aktywności zawodowych poza granicami kraju. Taki wyjazd często ma na celu podratowanie domowego budżetu, ale nierzadko oznacza także nowy start dla całej rodziny w zupełnie innej rzeczywistości. W takiej sytuacji łatwo zapomnieć o niezbędnych formalnościach, co w przyszłości może przynieść negatywne konsekwencje. Dlatego też podejmując pracę zarobkową w Holandii warto od razu zorientować się, jakie obowiązki podatkowe niesie to ze sobą. Przygotowaliśmy dla Państwa zbiór najważniejszych informacji dotyczących przepisów fiskalnych w Holandii, sposobu rozliczania tam podatków, ulg fiskalnych oraz formalności dotyczących uzyskania zwrotu. Co należy wiedzieć o podatkach w Holandii?

Rozliczenie podatku z Holandii – dlaczego warto skorzystać z naszych usług?
Platforma Rozliczeniowa ma duże doświadczenie w przeprowadzaniu rozliczeń podatkowych dla klientów indywidualnych poza Polską. Nasz świetnie przeszkolony zespół jest w stanie wesprzeć podatników w ustaleniu miejsca odprowadzenia należności podatkowej, a także zgromadzić wszelkie dokumenty niezbędne do złożenia kompletnego zeznania, wraz z potwierdzeniami należnych ulg. Decydując się na współpracę z Platformą Rozliczeniową znacząco ułatwią sobie Państwo skuteczne i poprawne dopełnienie obowiązku fiskalnego.
Nasza oferta
W zakres usług świadczonych przez nasze biuro wchodzą rozliczenie podatku z Holandii oraz staranie o zwrot dofinansowania ubezpieczenia w Holandii. Z naszym wsparciem osoby, które zaczynają pracę na terenie Holandii, mogą mieć pewność, że ich interesy i obowiązki rachunkowe pozostają zabezpieczone.
Rozliczenie podatku z Holandii – najważniejsze informacje
Rozliczenie się z uzyskanych dochodów – a więc odprowadzenie od nich należnego podatku w określonej wysokości – jest obowiązkowe w większości krajów Unii Europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku Holandii. Należy jednak pamiętać, że sam proces rozliczenia wszędzie regulują osobne przepisy. Dlatego też podejmując pracę w Holandii, konieczne jest zapoznanie się z funkcjonującym w tym kraju prawem.
Niderlandzki urząd skarbowy nosi nazwę Belastingdienst. W przypadku osób zatrudnionych powszechną praktyką jest odprowadzanie zaliczki na poczet podatku z pobieranej pensji. Następnie urząd weryfikuje wysokość opłaconej już zaliczki i porównuje ją z wyliczonym na podstawie dochodu obciążeniem fiskalnym. Jeśli jest ono za małe – podatnik zobowiązany jest opłacić różnicę. W sytuacji, kiedy pobrane zaliczki są wyższe niż należny podatek, urząd dokonuje zwrotu podatku na konto płatnika.
Wśród najważniejszych różnic między polskim a holenderskim systemem podatkowym znajdują się przede wszystkim progi podatkowe. Tam również wyróżnia się dwa, jednak o ile w Polsce pierwszy próg podatkowy ma stawkę 17%, a drugi – 32%, to w Holandii analogiczne progi obciążone są w wysokości 37,05% oraz 49,5%. Ponadto w tamtejszym systemie nie obowiązuje kwota wolna od podatku, zamiast niej podatnicy mają możliwość skorzystania z ulg oraz dodatków, niewystępujących w Polsce.
Czy rozliczenie w Holandii jest obowiązkowe?
Zgodnie z aktualną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, konieczne jest rozliczenie dochodów osiągniętych w Holandii w Polsce. Wymagane jest także udostępnienie numeru konta bankowego.
Rozliczenie podatku w Holandii jest obowiązkowe dla każdego, kto legalnie pracował na terenie Holandii, nawet w ramach pracy sezonowej. Według obecnego stanu prawnego, rozliczenia tego można dokonać do 5 lat wstecz. Zachęcamy jednak do tego, by robić to na bieżąco, ponieważ otrzymanie wezwania do rozliczenia z Belastingdienst może wiązać się z niepotrzebnym stresem i koniecznością zmieszczenia się w wyznaczonym terminie, którego przekroczenie może skutkować nałożeniem kar przez holenderski urząd skarbowy.
Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce krok po kroku z Platformą Rozliczeniową
Dzięki pomocy biur podatkowych rozliczenie podatku za pracę w Holandii nie jest skomplikowaną procedurą. Jeśli potrzebują Państwo szczegółowych informacji, zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami na naszej stronie, gdzie omawiamy różne zagadnienia związane z holenderskimi podatkami.
Wymagane dokumenty
Ubiegając się o zwrot podatku z Holandii należy pamiętać o tym, by do urzędu skarbowego Belastingdienst złożyć odpowiedni formularz.
- Osoby, które w Niderlandach zameldowane są przez cały rok, rozliczają się formularzu „P”.
- Osoby, które w Niderlandach zameldowane są przez tylko przez część roku, rozliczają się formularzu „M” – przez tak zwaną książkę do rozliczania.
- Osoby, które w trakcie roku nie były zameldowane, rozliczają się formularzu „C”.
Aby komplet dokumentów był pełen, a rozliczenie podatku z Holandii przebiegło bez komplikacji, potrzebne są jeszcze dodatkowo: oświadczenie o okresie pracy, skany karty podatkowej (hol. Jaaropgave), kopia dowodu tożsamości.
Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Holandii?
Holenderskie prawo podatkowe przewiduje dwa terminy, do których możliwe jest złożenie deklaracji. Pierwszym jest 1 maja roku następującego po roku rozliczeniowym – jeśli ktoś zdąży złożyć PIT do tego czasu, zwrot podatku z Holandii powinien pojawić się na koncie w ciągu trzech miesięcy. Kolejny termin to 1 lipca, ale dopuszczalne jest przedłużenie tego terminu na wniosek podatnika. Rozliczenie podatku z Holandii możliwe jest do pięciu lat wstecz, co oznacza, że najpóźniej do 1 lipca 2023 można jeszcze złożyć rozliczenie podatkowe za rok 2018.
Rozliczenie podatku z Holandii online – z nami jest możliwe
Złożenie deklaracji podatkowej i rozliczenie możliwe jest także przez internet. W tym celu należy zalogować się na stronie holenderskiego urzędu skarbowego, do czego potrzebna jest tzw. cyfrowa tożsamość Digitale Identiteit (DigiD). Nie jest ona obowiązkowa, jednak znacząco ułatwia kontakt przez internet z większością lokalnych instytucji. Do założenia DigiD konieczne jest posiadanie numeru BSN oraz podanie takich informacji jak data urodzenia i adres, łącznie z kodem pocztowym.
Jeśli jednak nie chcesz rozliczać podatku z Holandii samodzielnie, Platforma Rozliczeniowa może Ci w tym pomóc. Wtedy pominiesz wszelkie formalności związane z zakładaniem cyfrowej tożsamości DigiD. Doradcy pracujący w naszym biurze zadbają o to, aby wszelkie dokumenty zostały dostarczone w odpowiednie miejsca oraz w terminie.
Zwrot podatku z Holandii – co warto wiedzieć
Rozliczenie podatku w Holandii wiąże się nie tylko z obowiązkiem, ale i z możliwością uzyskania zwrotu podatku. Warto zwrócić więc uwagę na przysługujące podatnikom ulgi podatkowe, do których należą:
- Algemene heffingskorting — ulga podstawowa,
- Zorgtoeslag — dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego,
- Heffingskorting — ulga na partnera fiskalnego, wśród Polaków znana również jako „rozłąkowe”,
- Inkomensafhankelijke combinatiekorting — ulga na dziecko.
Jak otrzymać zwrot podatku z Holandii?
Podstawą do otrzymania zwrotu podatku z Holandii jest złożenie deklaracji w tamtejszym urzędzie skarbowym. Legalna praca w Niderlandach daje duże prawdopodobieństwo uzyskania zwrotu, a w całej procedurze związanej z rozliczeniem możliwe jest skorzystanie z pomocy Platformy Rozliczeniowej. Dzięki temu starania o zwrot podatku z Holandii będą jeszcze prostsze. Prawo do zwrotu obowiązuje zarówno osoby pracujące tam na stałe, jak i wykonujące prace sezonowe. Kwota może wynosić nawet do 100% pobranej zaliczki.
Komu należy się zwrot podatku z Holandii?
O zwrot podatku z Holandii może ubiegać się każda osoba, która podjęła na terenie tego kraju legalne zatrudnienie oraz posiada BSN numer. Jest nadawany tym, którzy mieszkają i pracują w Holandii. Warto pamiętać, że rozliczenie jest możliwe aż do pięciu lat wstecz.
Zwrot podatku Holandia – ulgi i dodatki przysługujące podatnikowi
Wspomniano już o ulgach i zwolnieniach, z jakich może skorzystać osoba rozliczająca się z podatku w Holandii. Na czym dokładnie one polegają i w jakich sytuacjach są dostępne?
- Ogólna ulga podatkowa – dostępna jest dla każdej osoby osiągającej dochód opodatkowany na terenie Holandii. Odejmuje się ją od całego podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Wysokość ulgi uzależniona jest od wysokości zarobionych środków oraz liczby dni przepracowanych w Niderlandach.
- Dofinansowanie ubezpieczenia społecznego – zatrudnienie w Holandii obliguje do wykupienia ubezpieczenia zdrowotnego. Robi to pracodawca, a koszty potrącane są z wypłaty. Jednak na wniosek pracownika, przy spełnianiu kryterium niskiego dochodu, Belastingdienst może przyznać dodatek, którego wysokość zmienia się co roku.
- Ulga na partnera fiskalnego – ulga przypominająca znane w Polsce rozliczenie z małżonkiem, z tą różnicą, że w Holandii para nie musi pozostawać w związku małżeńskim. Jeśli jedno z partnerów wykazuje niskie dochody lub nie ma ich wcale, mogą przy wspólnym rozliczeniu liczyć na korzystniejszy zwrot podatku.
- Ulga na dziecko – o ile dziecko do pierwszego stycznia danego roku rozliczeniowego nie ukończyło 12. roku życia i jest zameldowane pod tym samym adresem, co rodzic, przez przynajmniej pół roku, ten ma możliwość wnioskować o ulgę. Mają do niej prawo samodzielni rodzice oraz ci, których dochody są niższe niż partnera.
Platforma Rozliczeniowa oferuje pomoc w weryfikacji ulg, z jakich mogą Państwo skorzystać. Wspieramy naszych Klientów w zgromadzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz w kontakcie z holenderskim urzędem skarbowym, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Z nami otrzymasz zwrot podatku z Holandii online!
Złożenie deklaracji podatkowej w Holandii, a więc także uzyskanie w ten sposób zwrotu podatku, jest możliwe przez internet. Jak już wspominaliśmy, w przypadku osób rozliczających się samodzielnie, konieczne jest do tego posiadanie DigiD. Jeśli chcesz pominąć ten krok, zalecamy ze skorzystania usług naszego biura. Platforma Rozliczeniowa nie potrzebuje dostępu DigiD, aby rozliczyć podatnika. Dodatkowo jesteśmy w stanie zaproponować naszym Klientom pomoc w formalnościach oraz wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów.
Pomożemy ci otrzymać zwrot podatku z Holandii – skontaktuj się z nami!
Samodzielne rozliczenie podatku z Holandii może się wydawać skomplikowane, szczególnie w przypadku osób, które wcześniej nie miały do czynienia z systemem fiskalnym tego kraju. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i komplikacji, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem. Nasi Klienci mogą liczyć na pełne wsparcie na każdym etapie przeprowadzenia rozliczenia podatkowego z holenderskim urzędem skarbowym. Masz pytania związane z rozliczeniem podatku oraz zwrotem z Holandii? Skontaktuj się z nami!
Rozliczenie podatku z Holandii – pytania i odpowiedzi:
Czy możliwe jest rozliczenie podatku z Holandii bez dokumentów?
Osoby, które nie dysponują kartami podatkowymi (hol. Jaaropgave) ze wszystkich miejsc zatrudnienia, nada mogą rozliczyć się z urzędem podatkowym. W tym celu urząd, na prośbę podatnika, może wystawić dokument potwierdzający dochód pozyskany w Holandii oraz odprowadzone od niego kwotę podatku i składkę ubezpieczeniową.
Jak rozliczyć się z podatku z Holandii?
Do rozliczenia podatku z Holandii należy przygotować komplet dokumentów, w skład którego wchodzi informacja o wysokości uzyskanego dochodu pozyskana od pracodawcy, informacja o czasie pracy i potwierdzenie zameldowania, a także poprawnie wypełniony formularz. Platforma Rozliczeniowa oferuje wsparcie w przygotowaniu odpowiednich dokumentów, aby rozliczenie podatku z Holandii przebiegło bez zakłóceń.
Co się stanie, jeśli nie rozliczę się z Urzędem Skarbowym w Holandii?
Osoby, które nie złożą deklaracji w wyznaczonym terminie, zostaną ponaglone pisemnie przez Belastingdienst. W ciągu 10 dni od otrzymania korespondencji podatnik powinien złożyć PIT, a jeśli tego nie zrobi, należy liczyć się z nałożeniem kary finansowej. Jej wysokość może wynosić od 370 do ponad pięciu tysięcy euro.
Rozliczenie podatku z Holandii – do kiedy można się rozliczyć?
Holenderski urząd skarbowy przewiduje dwa terminy, w jakich możliwe jest złożenie deklaracji. Osoby, które zdąża zrobić to do 1 maja, z dużym prawdopodobieństwem uzyskają zwrot podatku z Holandii w ciągu maksymalnie trzech miesięcy. Drugim terminem jest 1 lipca – ale ta data może zostać przesunięta na wniosek podatnika, po jego kontakcie z urzędem skarbowym. Warto również pamiętać, że rozliczenie PIT-u z Holandii możliwe jest do pięciu lat wstecz.
Jak rozliczyć pit holenderski w Polsce?
Jeszcze do niedawna Polska i Holandia nie miały umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Oznaczało to, że dochody pozyskane za granicą doliczane były do dochodu rocznego i tym samym opodatkowane w polskim urzędzie skarbowym. Jednak w październiku 2020 roku oba kraje taką umowę zawarły. Od 1 stycznia 2023 dochód pozyskany i opodatkowany w Holandii nie będzie uwzględniany w rozliczeniu PIT-u w Polsce, co oznacza, że osoby pracujące w Niderlandach unikną podwójnego opodatkowania.
Ile kosztuje rozliczenie podatku z Holandii?
Koszt rozliczenia podatku z Holandii może się różnić w zależności od różnych czynników. Sprawdź nasz cennik usług lub skontaktuj się z nami, a wszystko wytłumaczymy!
Zwrot podatku z Holandii – ile można dostać?
Wysokość zwrotu z holenderskiego urzędu skarbowego jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od dochodów, miejsca rozliczenia podatku oraz sytuacji osobistej. W celu określenia możliwej wysokości zachęcamy do kontaktu z Platformą Rozliczeniową, gdzie doświadczeni specjaliści pomogą Państwu obliczyć potencjalny zwrot podatku z Holandii. Z ich pomocą możliwe jest również sprawdzenie przysługujących ulg oraz skompletowanie wymaganej dokumentacji.
Rozliczenie podatku z Holandii – co potrzebne?
W komplecie dokumentów potrzebnych do rozliczenia podatku w Holandii powinny znaleźć się: Jaaropgave (zestawienie rocznych dochód pozyskane od pracodawcy), zaświadczenie o dochodach pozyskanych w Polsce, czyli druki EU/EOG, numer rachunku bankowego, informację o okresie zatrudnienia w Holandii, zaświadczenie o zameldowaniu i dochodach małżonka (przetłumaczone na język angielski lub niemiecki), potwierdzenie zameldowania w Holandii oraz numer BSN//Sofi. Dostarczenie pełnej dokumentacji może sprawić, że zwrot z Holandii szybciej pojawi się na koncie.
Jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku z Holandii?
Nie ma bezpośredniej możliwości sprawdzenia statusu rozliczenia po przekazaniu go do urzędu. O ile ten nie kontaktował się z podatnikiem, można zakładać, że zeznanie podatkowe zostało uznane za kompletne. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest obserwowanie stanu konta bankowego.
Ile się czeka na zwrot podatku z Holandii?
Czas oczekiwania na zwrot podatku z Holandii jest uzależniony od momentu złożenia deklaracji. Zasadniczo okres ten może wynosić nawet do 12 miesięcy. Sprawne zgromadzenie dokumentów oraz dostarczenie do urzędu skarbowego kompletu pozwoli uniknąć konieczności uzupełnienia ich, a w konsekwencji – jeszcze dłuższego oczekiwania.