Niemiecki system podatkowy opiera się przede wszystkim na klasach. Jest to sposób na zróżnicowanie osób o odmiennych dochodach i sytuacji życiowej tak, by ich obciążenie finansowe było sprawiedliwe w stosunku do statusu. Na podstawie klasy podatkowej, do jakiej został przypisany niemiecki podatnik, wskazuje się kwotę pobieranej zaliczki na poczet podatku – co wpływa na wysokość ewentualnego zwrotu lub rzadziej dopłaty za wskazany rok podatkowy. Przypisanie do klasy podatkowej następuje automatycznie, jednak możliwa jest zmiana klasy podatkowej w Niemczech, jeśli pozwalają na to warunki osobiste i wysokość dochodu.

Klasy podatkowe w Niemczech w skrócie
Prawo podatkowe w Niemczech wymienia sześć klas, do których mogą zostać przypisane osoby pracujące za naszą zachodnią granicą. Dotyczy to każdej osoby zobowiązanej do odprowadzania podatku dochodowego, w tym Polaków, którzy zdecydowali się na wyjazd do Niemiec w celach zarobkowych. Czym różnią się poszczególne klasy?
- Pierwsza klasa podatkowa dedykowana jest osobom, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe: singli, rozwodników, wdowców oraz pary w separacji. Do tej grupy zostają automatycznie przypisani także Polacy, których rodzina pozostała w kraju.
- Do drugiej klasy podatkowej również należą osoby niezamężne lub w separacji, zajmujące się dodatkowo opieką nad potomstwem i pobierające na nie zasiłek rodzinny. Istotnym warunkiem jest wspólne mieszkanie z dzieckiem.
- W trzeciej klasie podatkowej znajdują się osoby w związku małżeńskim oraz owdowiałe w ciągu minionego roku. W tym pierwszym przypadku klasa trzecia jest opłacalna tylko wtedy, gdy zarobki małżonka są dużo wyższe.
- Czwarta klasa podatkowa też kierowana jest do par po ślubie. Małżeństwa są do niej przypisywane automatycznie w momencie zawarcia małżeństwa, a w przypadku par przeprowadzających się zza granicy – po zgłoszeniu pobytu.
- Piąta klasa podatkowa obejmuje partnerów podatników znajdujących się w klasie trzeciej.
- Szósta klasa podatkowa przeznaczona jest dla osób o więcej niż jednym źródle dochodu.
Klasa podatkowa przypisywana jest osobom, które zgłosiły meldunek na terenie Niemiec. W trakcie kilku tygodni otrzymają one numer identyfikacji podatkowej, który należy przekazać pracodawcy. Urząd poinformuje go o przypisanej klasie, ponieważ na tej podstawie wyliczy wysokość zaliczki na poczet podatku.
Jak sprawdzić, do której klasy podatkowej się należy? Najprostszym sposobem jest znalezienie tej informacji na pasku wypłaty. Klasa podatkowa oznaczona jest tam symbolem StKl. (Steuerklasse). Jeśli nie jest to możliwe, istnieje też opcja skontaktowania się z Finanzamtem przez pocztę elektroniczną, telefonicznie lub osobiście.
Zmiana klasy podatkowej w Niemczech – jakie warunki należy spełnić?
Zmiana klasy podatkowej jest prosta i nie wymaga zbyt dużego wysiłku. Staje się konieczna, jeśli sytuacja prywatna tego wymaga. Jak już zostało wspomniane, klasa podatkowa automatycznie zmienia się w momencie zawarcia małżeństwa. Tak samo dzieje się po rozwodzie, ponieważ oba te wydarzenia zgłaszane są do urzędu. Informację do Finanzamtu należy przekazać również w momencie rozpoczęcia separacji, po narodzinach dziecka (o ile sprawuje się nad nim wyłączną opiekę) oraz po śmierci współmałżonka.
Zmiana klasy podatkowej w Niemczech dopuszczalna jest kilkukrotnie w ciągu roku, jednak przed złożeniem wniosku warto upewnić się, czy na pewno będzie to korzystne rozwiązanie. W tym celu zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy przeprowadzą audyt Państwa potrzeb i możliwości, a na jego podstawie ocenią sens zmiany klasy podatkowej.
Zmiana klasy podatkowej Niemcy – wymagane dokumenty
Do zmiany klasy podatkowej potrzebny jest jedynie prawidłowo wypełniony wniosek. W jego skład wchodzą: prawidłowo wypełniony formularz (w którym znajdują się dane osobowe oraz numer identyfikacji podatkowej i identyfikacyjny wnioskującego), akt małżeństwa, zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu, informacje o dochodach z Polski i wysokości ostatniego wynagrodzenia.
Komplet należy złożyć w Finanzamcie, gdzie również można uzyskać zaświadczenie o przynależności do konkretnej klasy podatkowej. Jeśli podczas wypełniania wniosku pojawią się problemy lub pytania, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem, gdzie uzyskają Państwo pełne wsparcie.
Ile trwa zmiana klasy podatkowej w Niemczech?
Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku w urzędzie czas oczekiwania będzie uzależniony od ilości pracy urzędników. Nie będzie to jednak trwało dłużej niż kilkanaście dni. Po około trzech tygodniach można się więc skontaktować z urzędem i poprosić o informację na temat przynależności do klasy podatkowej.
Zmiana klasy podatkowej w Niemczech wniosek – gdzie go złożyć?
Wniosek o zmianę klasy podatkowej należy złożyć w Finanzamcie odpowiednim dla miejsca zamieszkania. Listę adresów placówek bez problemu można znaleźć online.
Pomożemy Ci ze wszystkimi formalnościami przy zmianie klasy podatkowej w Niemczech – skontaktuj się z nami!
W naszej ofercie znajduje się obsługa podatkowa płatników indywidualnych oraz małżeństw. Świadczymy takie usługi jak sporządzenie zeznania podatkowego, obliczenie wysokości stawki podatku i przewidywanego zwrotu.
W trakcie przygotowywania rozliczenia dochodu sprawdzamy także, czy przypisana klasa gwarantuje możliwie najkorzystniejszy zwrot i jeśli wymaga tego sytuacja – wnioskujemy o jej zmianę w Państwa imieniu. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Platformy Rozliczeniowej dla Polaków mieszkających w Niemczech.