W myśl niemieckiego prawa podatkowego, firmy budowlane zobowiązane są do odprowadzania podatku od każdej transakcji. Dotyczy ona każdej usługi świadczonej w branży na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej. Zobowiązani są do niej wszyscy usługodawcy – koszt podatku leży też po ich stronie. Istnieją jednak możliwości zwolnienia z podatku budowlanego oraz odzyskania go w postaci zwrotu. Co trzeba wiedzieć o niemieckim podatku budowlanym? Jakich formalności należy dopełnić, by móc starać się o zwrot lub zwolnienie?
Bauabzugsteuer – co to jest?
Niemieckie usługi budowlane podlegają specjalnemu opodatkowaniu. Dotyczy ono wszystkich prac polegających na wznoszeniu, utrzymaniu, konserwacji, przebudowie czy likwidacji obiektu budowlanego. Wysokość podatku od zleceń budowlanych – niem. Bauabzugsteuer – wynosi 15% wartości wykonanej usługi. Pod uwagę brana jest kwota znajdująca się na fakturze. Podatek zostaje potrącony z kwoty przekazanej na konto usługodawcy, co oznacza, że będzie ona o 15% niższa niż umówiona. Opłata fiskalna zostaje przekazana do niemieckiego urzędu skarbowego (Finanzamt).
Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku potrącony zostanie podatek. Istnieje możliwość uniknięcia Bauabzugsteuer. O ile osoba zakładająca firmę budowlaną spełnia kilka warunków, możliwe jest złożenie wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego (niem. Freistellungsbescheinigung). Uzyskanie zgody w odpowiednim czasie sprawi, że na konto wykonawcy usługi trafi nie 85% wartości faktury, ale pełna kwota, jaką za wykonaną usługę zapłaci klient. Jeśli wniosek nie został rozpatrzony odpowiednio wcześnie, a przed wydaniem zgody polska firma budowlana w Niemczech wykonała już zlecenia, za które opłaciła podatek, dostępne jest inne rozwiązanie.
Jak uzyskać zwrot podatku budowlanego w Niemczech?
Firma budowlana, która nie uzyskała na czas Freistellungsbescheinigung, ma obowiązek rozliczania podatku budowlanego na opisanych powyżej zasadach. Od momentu otrzymania informacji o zwolnieniu z podatku, płatność za świadczone usługi w całości trafi na konto firmy. Co w takiej sytuacji dzieje się z opłaconym już podatkiem za wykonane zlecenia?
Środki te nie zostały utracone bezpowrotnie. Istnieje możliwość zwrotu podatku, potrąconego z wynagrodzenia za usługę, zgodnie z § 48c ust. 2 EStG. Aby było to możliwe, konieczne jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu oraz uzupełnienie całości wymaganymi załącznikami. Warunkiem uzyskania zgody na zwrot podatku budowlanego jest brak jakichkolwiek zaległości podatkowych po stronie wnioskującego podmiotu gospodarczego.
Wniosek o Bauabzugsteuer
O zwolnienie z podatku budowlanego może starać się każdy przedsiębiorca budowlany, który wykonuje zlecenia na terenie Republiki Federalnej Niemiec. Wniosek najlepiej złożyć przed 31. lipca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podatek został pobrany. Poza wnioskiem konieczne jest także pozyskanie z Finanzamtu informacji o braku zaległości w opłatach skarbowych. Jest to warunek uznania wniosku o zwrot.
Pomożemy Ci uzyskać zwrot podatku budowlanego w Niemczech – skontaktuj się z nami!
Platforma Rozliczeniowa oferuje weryfikację obowiązku podatkowego dla polskich firm budowlanych w Niemczech. Nasi specjaliści sprawdzą możliwości Państwa firmy w zakresie wnioskowania o zwolnienie z podatku budowlanego. Przygotujemy również dla Państwa wniosek o zwrot podatku budowlanego, który został już opłacony i pomożemy zgromadzić dokumenty niezbędne do uzyskania pozytywnego wyniku całej procedury.