Każdy, kto planuje wyjechać z Niemiec, powinien zaplanować ten krok z odpowiednim wyprzedzeniem. Przeprowadzce za granicę towarzyszy konieczność wymeldowania się z dotychczasowego adresu (Abmeldung). Wymeldowanie z niemieckiego adresu zamieszkania może wydawać się procesem skomplikowanym, lecz z odpowiednią wiedzą i planowaniem można to zrobić sprawnie i bezproblemowo. Niezależnie od powodu opuszczenia kraju, należy przestrzegać określonych procedur i zadbać o niezbędne dokumenty, by legalnie zakończyć swój pobyt w Niemczech.
Potrzebujesz pomocy z wymeldowaniem w Niemczech? Pomożemy.
W poniższym poradniku przedstawimy proces wymeldowania z Niemiec krok po krok oraz praktyczne wskazówki dla osób, które planują przeprowadzkę poza granice Niemiec.
Kto musi wymeldować się z Niemiec?
Każda osoba mieszkająca w Niemczech jest zobowiązana do zgłoszenia swojego miejsca zamieszkania w niemieckim urzędzie meldunkowym (niem. Meldebehörde lub Meldeamt). Obowiązek ten występuje niezależnie od tego, jakiej narodowości jest dana osoba. Każdy, kto posiada meldunek na terenie Niemiec, jest również prawnie zobowiązany do dokonania wymeldowania z niemieckiego adresu zamieszkania, jeśli zamierza przeprowadzić się na stałe do innego kraju.
Wyprowadzka z mieszkania lub domu na terenie Niemiec i wyjazd za granicę w celu stałego pobytu wymaga zatem zgłoszenia w urzędzie meldunkowym. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku w terminie maksymalnie 14 dni od daty przeprowadzki, urząd może nałożyć karę grzywny.
Jeśli przeprowadzka jest tymczasowa i związana np. z odbyciem dłuższej podróży lub zdobywaniem wykształcenia, nie ma konieczności wymeldowania z niemieckiego adresu.
Jeśli zmieniają Państwo miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, wymeldowanie również nie będzie konieczne. W takiej sytuacji wystarczy zgłoszenie zameldowania pod nowym niemieckim adresem. Wymeldowanie z dotychczasowego adresu nastąpi w sposób automatyczny.
Wymeldowanie z Niemiec — krok po kroku
1. Określenie właściwego niemieckiego urzędu meldunkowego.
Pierwszym krokiem do uzyskania wymeldowania z Niemiec jest ustalenie, który urząd jest odpowiedzialny za załatwienie sprawy. Dokumenty dotyczące wymeldowania należy składać w urzędzie meldunkowym właściwym ze względu na adres zamieszkania. W razie wątpliwości, można posłużyć się danymi urzędu widniejącymi na potwierdzeniu zameldowania lub też skorzystać z wyszukiwarki internetowej, podając w wyszukiwaniu informację o mieście, kodzie pocztowym, ewentualnie również dzielnicy. Znalezienie strony internetowej właściwego urzędu meldunkowego może być pomocne, jeśli chcemy wymeldować się online. Na stronach urzędów mogą być zawarte informacje o wzorach formularzy oraz sposobach ich wysyłki do urzędu.
2. Wniosek o wymeldowanie.
Podstawowym dokumentem niezbędnym do skutecznego wymeldowania z Niemiec jest wniosek o wymeldowanie. Zazwyczaj urzędy meldunkowe udostępniają w swoich placówkach lub też na stronach internetowych wzór obowiązującego formularza. W przypadku niektórych urzędów są również dostępne formularze elektroniczne, umożliwiające wymeldowanie się online, bez konieczności wysyłania dokumentów pocztą. Warto zatem odwiedzić stronę internetową danego urzędu i zorientować się, czy możliwe jest wymeldowanie bez wychodzenia z domu.
Standardowo wysyłka dokumentu odbywa się do urzędu pocztą lub poprzez osobistą wizytę. Formularz można pozyskać w urzędzie lub na stronie internetowej, następnie należy go wypełnić w sposób czytelny i podpisać.
Formularze wymeldowania zwykle wyglądają podobnie niezależnie od lokalizacji urzędu. W formularzu należy zamieścić następujące informacje:
• imię, nazwisko, płeć,
• data i miejsce urodzenia,
• stan cywilny,
• obywatelstwo,
• adres mieszkania lub domu, z którego dokonujemy wymeldowania,
• nowy adres zamieszkania za granicą,
• data, z jaką nastąpi wymeldowanie z niemieckiego adresu.
3. Przygotowanie dokumentów wymaganych do wymeldowania.
Formularz dotyczący wymeldowania zazwyczaj jest jedynym dokumentem, który należy dostarczyć do urzędu. Należy jednak pamiętać, by podczas wizyty w urzędzie przygotować swój dowód osobisty lub paszport.
Przy wymeldowaniu dodatkowo członków rodziny, należy posiadać upoważnienie do działania w imieniu swojego współmałżonka. W sytuacji wymeldowania całej rodziny, wymagane jest przedstawienie w urzędzie meldunkowym dokumentów tożsamości członków rodziny. W niektórych, szczególnych przypadkach urząd może wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, np. aktu urodzenia dziecka.
4. Dostarczenie dokumentów i otrzymanie potwierdzenia.
Jak zostało wcześniej wspomniane, dostarczenie wniosku wraz z ewentualnymi dodatkowymi dokumentami może odbywać się tradycyjną pocztą, podczas osobistej wizyty w urzędzie, drogą mailową lub bezpośrednio przez stronę internetową urzędu meldunkowego. Sposób dostarczenia dokumentów jest zależny od konkretnej jednostki odpowiedzialnej za sprawy meldunkowe.
Po rozpatrzeniu dokumentów przez urząd i zakończeniu procesu wyrejestrowania z niemieckiego adresu, otrzymają Państwo zaświadczenie o wymeldowaniu. Dokument ten stanowi oficjalne potwierdzenie wymeldowania z Niemiec. Termin wydania zaświadczenia różni się w zależności od urzędu i może wynosić nawet do czterech tygodni. Przy osobistej wizycie w urzędzie jest jednak możliwość otrzymania dokumentu niezwłocznie na miejscu.
Wymeldowanie w Niemczech – na co zwracać uwagę?
Decydując się na zmianę stałego miejsca zamieszkania i wyprowadzkę z Niemiec, warto mieć na uwadze pewne istotne kwestie, o których łatwo zapomnieć w codziennym biegu. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek.
Przestrzeganie terminów.
Warto zadbać o to, by zgłosić swoje wymeldowanie z niemieckiego adresu z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem z Niemiec. Niemieckie prawo przewiduje możliwość zgłoszenia wymeldowania najwcześniej 7 dni przed wyjazdem za granicę. Jeśli nastąpił już wyjazd z Niemiec, zgodnie z prawem należy dopełnić obowiązku wymeldowania w terminie maksymalnie do 14 dni od daty wyjazdu z Niemiec. Nieprzestrzeganie ustawowych terminów może skutkować nałożeniem kary sięgającej nawet 1000 euro.
Zachowanie potwierdzenia wymeldowania.
Zaświadczenie o wymeldowaniu jest niezwykle ważnym dokumentem, stanowi bowiem potwierdzenie uznawane przez wiele innych instytucji. Często zdarza się sytuacja, w której zaświadczenie o wymeldowaniu służy do udowodnienia przed niemieckim urzędem skarbowym Finanzamt faktu zmiany miejsca zamieszkania.
Potwierdzenie wymeldowania jest potrzebne także w sytuacji, gdy dana osoba zamierza wyrejestrować się z niemieckiej ubezpieczalni. Bez wymeldowania z Niemiec, przez cały czas jest się zobowiązanym do płacenia składek na niemieckie ubezpieczenie zdrowotne. By skutecznie zrezygnować z niemieckiego ustawowego ubezpieczenia, należy posiadać zaświadczenie o wymeldowaniu z adresu w Niemczech.
Dodatkowe kroki.
Należy pamiętać o tym, by w odpowiednim czasie wypowiedzieć umowy dotyczące dodatkowych usług. Zwykle są to umowy z dostawcą prądu, gazu, internetu i innych usług telekomunikacyjnych. Zazwyczaj wypowiedzenie umów dotyczących mediów i dodatkowych usług jest możliwe zaraz po otrzymaniu potwierdzenia wymeldowania z niemieckiego adresu zamieszkania. Dokument potwierdzający wymeldowanie stanowi dowód na opuszczenie terenu Niemiec i umożliwia wypowiedzenie umów na szczególnych warunkach w związku z wyjazdem za granicę.
Wymeldowanie w Niemczech – skorzystaj ze wsparcia ekspertów Platformy Rozliczeniowej!
Wymeldowanie się z Niemiec jest istotnym krokiem przy opuszczaniu kraju i powinno być dokonane z należytą starannością. Postępując zgodnie z lokalnymi procedurami i zasadami, można uniknąć potencjalnych problemów związanych z legalnym pobytem za granicą. W celu uzyskania dokładnych informacji na temat wymeldowania z Niemiec zachęcamy do konsultacji z naszymi ekspertami. Platforma Rozliczeniowa zapewni kompleksowe wsparcie w zakresie wymeldowania z Niemiec oraz wypowiedzenia ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech.