BSN, czyli Burgerservicenummer stanowi holenderski odpowiednik polskiego numeru PESEL. Jest to nadawany indywidualnie numer, który umożliwia identyfikację w urzędzie skarbowym lub w innych jednostkach administracyjnych. Składa się z dziewięciu cyfr i nadawany jest obywatelom Holandii oraz osobom, które przebywają na jej terenie przez okres dłuższy niż cztery miesiące.

Do czego potrzebny jest numer BSN?
Jak wspomnieliśmy, numer BSN umożliwia identyfikację w holenderskich urzędach i instytucjach. Jego przedstawienie konieczne będzie przede wszystkim do:
- podjęcia legalnego zatrudnienia na terenie Holandii,
- rozliczenia podatku w Holandii,
- otwarcia konta w holenderskim banku,
- uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego,
- uzyskania świadczeń socjalnych, takich jak zasiłek dla bezrobotnych – Werkloosheidswet (WW),
- zapisania dziecka do przedszkola/szkoły.
Jak i gdzie można wyrobić numer Sofi?
Osoby, które przyjeżdżają do Holandii w celu podjęcia pracy sezonowej i będą przebywać na jej terenie przez okres krótszy niż 4 miesiące, muszą zgłosić się do jednego z urzędów gminy (Gemeenten) i złożyć wniosek o wpisanie do ewidencji ludności jako nierezydent. W tym celu należy przedstawić ważny dokument tożsamości.
Osoby, które przyjeżdżają do Holandii na okres dłuższy niż 4 miesiące, również muszą zgłosić się do jednego z urzędów gminy (Gemeenten). Aby uzyskać numer BSN, muszą one jednak uzyskać dodatkowo zameldowanie na terenie Holandii. Wniosek jest zatem kompletny po przedłożeniu w urzędzie ważnego dokumentu tożsamości, jak i dokumentów potwierdzających prawo do zamieszkania pod deklarowanym adresem, tj. umowy najmu lub aktu własności mieszkania.
Gdzie złożyć wniosek o numer Sofi?
Złożenie wniosku o wydanie numeru BSN odbywa się bezpośrednio w urzędzie gminy. Nie ma możliwości złożenia go online – przez internet można jedynie umówić się na spotkanie z urzędnikiem. Wyrobienie numeru BSN jest całkowicie bezpłatne i trwa od kilku godzin do kilku tygodni – w zależności od urzędu.
Wyrobienie numeru Sofi dla partnera
Numeru BSN potrzebują często także osoby, które nie przebywają na terenie Holandii. Takim przypadkiem jest m.in. ubieganie się o zwrot podatku z Holandii z uwzględnieniem ulgi partnera fiskalnego. Numer BSN dla partnera możemy uzyskać składając wniosek o nadanie numeru dla nierezydenta lub wypełniając specjalny wniosek Verzoek burgerservicenummer voor toeslagpartner buitenland. Musi on zostać podpisany przez osobę wnioskującą i jej partnera oraz obowiązkowo uzupełniony o kopie ważnych dowodów tożsamości, a także dokumentów dodatkowych, takich jak akt ślubu lub wspólny meldunek.
Dokumenty wymagane do wyrobienia numeru BSN
Numer BSN nadawany jest dożywotnio. Warto więc zadbać, by potwierdzenie jego otrzymania znalazło bezpieczne miejsce w ważnej dokumentacji podatnika.
Co powinno znaleźć się wśród obowiązkowej dokumentacji, dołączonej do wniosku o nadanie BSN?
- Ważny dokument tożsamości, czyli dowód osobisty lub paszport,
- dokument potwierdzający zamieszkanie pod wskazanym adresem, o ile pobyt potrwa dłużej niż cztery miesiące.
Podobnie jak w przypadku wniosku o Sofi dla partnera fiskalnego, na spotkanie z urzędnikiem należy się umówić i jest to możliwe przez internet. Samo spotkanie odbędzie się stacjonarnie.
Jak sprawdzić numer Sofi (BSN)?
Numer BSN można sprawdzić na stronie internetowej https://www.svb.nl/nl/ . W tym celu konieczne jest posiadanie ważnego identyfikatora cyfrowego – DigiD. W przypadku jego braku można skontaktować się z SVB telefonicznie lub osobiście.
Czy można wyrobić numer BSN przez internet ?
Numer BSN/Sofi można wyrobić tylko podczas spotkania na żywo. Przez internet możliwe jest jedynie umówienie się na spotkanie z urzędnikiem, jednak cała procedura nie jest dostępna online.
Jak wyrobić numer Sofi w Polsce? Skorzystaj z porady specjalistów
Kwestie związane z księgowością i podatkami są skomplikowane nawet w sytuacji, kiedy mowa o polskim urzędzie, w którym posługujemy się doskonale sobie znanym językiem. Przepisy dotyczące rozliczeń księgowych i podatków nie tylko szybko się zmieniają, ale są także często niezrozumiałe. Nie inaczej jest za granicą, gdzie dodatkowym utrudnieniem jest bariera językowa. Osoby, które wyjeżdżają do Holandii lub przygotowują się do tego kroku, mogą skontaktować się z profesjonalnym biurem rachunkowym. Jako Platforma Rozliczeniowa świadczymy pomoc osobom, które rozliczają się z zarobków uzyskanych za granicą Polski, w tym również w Holandii. Przeprowadzimy Państwa przez cały proces od wyrobienia numeru BSN/Sofi aż po złożenie kompletnego rozliczenia podatkowego w odpowiednim urzędzie. Zapraszamy do kontaktu!