Holandia stanowi popularny kierunek wśród Polaków poszukujących pracy za granicą. Wielu z nich, szczególnie osoby podejmujące pracę sezonową, ale także te, które decydują się na pracę stałą na terenie Holandii, posiada jednocześnie dochody z Polski. Warto więc znać praktyczne zasady dotyczące tego, jak przeprowadzić rozliczenie podatku w Holandii i uniknąć podwójnego opodatkowania dochodów.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku z Holandii? Pomożemy.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią
Polska posiada zawarte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z wieloma krajami. Umowy te oparte są o dwa różne sposoby opodatkowania dochodów zagranicznych. Należą do nich metoda wyłączenia z progresją oraz metoda odliczenia proporcjonalnego.
Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Holandią opiera się na metodzie odliczenia proporcjonalnego. Na podstawie tej metody, polskie urzędy skarbowe opodatkowują dochody osiągane zarówno na terenie Polski, jak i Holandii. Następnie naliczona opłata fiskalna pomniejszana jest o kwotę podatku należnego holenderskiemu urzędowi skarbowemu Belastingdienst, który reguluje się poprzez rozliczenie podatku w Holandii.
Podwójne opodatkowanie Holandia – zmniejszenie ulgi abolicyjnej
Ze względu na zróżnicowane zasady w naliczaniu podatków należnych za pomocą metody wyłączenia z progresją oraz metody odliczenia proporcjonalnego, mogą występować różnice między wysokością podatku należnego naliczonego za pomocą jednej i drugiej metody. Dotychczas różnicę tę można było wyrównać dzięki istnieniu ulgi abolicyjnej. Jej wykorzystanie przekładało się na to, że ostateczna wysokość podatku była taka sama bez względu na stosowaną metodę naliczania podatków należnych. Niestety od 01 stycznia 2021 została ona zmieniona, a Polacy, którzy pracują na terenie Holandii, mogą skorzystać ze zdecydowanie pomniejszonej ulgi abolicyjnej przy rozliczeniu podatku.
Czy zmniejszenie ulgi abolicyjnej spowoduje konieczność płacenia dodatkowego podatku w Polsce?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od indywidualnej sytuacji podatnika dotyczącej kwestii rezydencji podatkowej.
Jeżeli podatnik jest rezydentem podatkowym Polski, to Polska ma nieograniczone prawo podatkowe i może pobierać podatek od całości dochodów – uzyskanych na terenie Polski oraz Holandii.
Jeżeli podatnik nie jest rezydentem podatkowym Polski, a Holandii, wtedy Polska ma jedynie ograniczone prawo podatkowe i może pobierać podatek tylko i wyłącznie od dochodów uzyskanych na terenie Holandii. Więcej na temat rezydencji podatkowej można przeczytać na naszym blogu
Podsumowując, zmniejszenie ulgi abolicyjnej może mieć negatywny wpływ na rozliczenie podatku z Holandii oraz Polski. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Warto jednak pamiętać, że każdy podatnik wciąż skorzystać będzie mógł z diet i odliczeń, które mogą znacznie zniwelować niekorzystne naliczenie podatku należnego.
Czy możliwe jest zniesienie ulgi abolicyjnej?
Zmiany, które nastąpiły po 1 stycznia 2021 roku powszechnie określa się jako “zniesienie ulgi abolicyjnej”, jednak nie jest to określenie prawidłowe. Tak jak zostało wspomniane wcześniej, w rzeczywistości wysokość ulgi abolicyjnej uległa zmianie, jednak nadal można z niej skorzystać.
Jak mają się do siebie dochody uzyskane w Holandii a ulga abolicyjna? Aktualnie pracownik posiadający polską rezydencję podatkową, który podejmie pracę na terytorium Niderlandów i stamtąd pochodzić będą wszystkie jego dochody, zobowiązany jest do opłacenia podatku dochodowego tylko w jednym kraju. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od indywidualnej sytuacji. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z profesjonalnym biurem rachunkowym. Będzie ono w stanie zweryfikować kraj, wobec którego podatnik posiada obowiązek rozliczenia się z uzyskanych dochodów zagranicznych.
Jak uniknąć podwójnego opodatkowania w Holandii? Zasięgnij porady specjalisty!
Pierwsze rozliczenie podatkowe za granicą może przysporzyć wiele problemów. Zniesienie ulgi abolicyjnej, posiadanie obowiązku podatkowego czy możliwość skorzystania z ulg podatkowych przewidzianych w holenderskim systemie to kwestie, w których potrzebne są wiedza i doświadczenie. Platforma Rozliczeniowa to grupa wyspecjalizowanych księgowych, którzy mają duże doświadczenie w rozliczaniu zarobków pozyskanych za granicą. Nasi Klienci otaczani są szerokim wsparciem, a sam proces rozliczenia podatku staje się dzięki temu dużo mniejszym ciężarem.