Osoby opiekujące się dziećmi, które pracują i rozliczają podatki w Niemczech, mają prawo do skorzystania ze świadczeń rodzinnych oraz ulg podatkowych. W poniższym wpisie przedstawiamy najważniejsze informacje, dotyczące Kinderfreibetrag, czyli tzw. ulgi na dzieci. Ile wynosi kwota wolna od podatku dla rodziców oraz kiedy mogą oni z niej skorzystać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.
Potrzebujesz wsparcia z uzyskaniem Kinderfreibetrag? Pomożemy.
Kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci
Kinderfreibetrag to ulga podatkowa, co oznacza, że obniży ona wartość dochodu danego rodzica/opiekuna prawnego o kwotę ustaloną przez państwo na dany rok. Nie oznacza to natomiast kwoty, jaką podatnik otrzyma z tytułu rozliczenia podatku. Kinderfreibetrag jest przyznawana z tytułu ponoszenia podstawowych kosztów utrzymanie potomstwa.
Wysokość Kinderfreibetrag nie uległa zmianie w 2022 roku i wciąż wynosi 2730 euro na dziecko i rodzica. W przypadku rodziców posiadających jedno dziecko i składających razem zeznanie podatkowe (gemeinsame Einkommensteuerveranlagung), Kinderfreibetrag wynosi 5460.
Kwota wolna od podatku jest dodatkowo powiększona o ulgę z tytułu opieki nad dziećmi oraz wydatkami na ich kształcenie lub szkolenie (Freibetrag für Betreuungs- und Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf der Kinder). W 2022 roku wynosi ona 1 464 EUR na dziecko i rodzica. Oznacza to, że suma wszystkich kwot wolnych od podatku dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi wyniesie w 2022 łącznie 8388 euro.
Kto może starać się o ulgę Kinderfreibetrag?
Ulga podatkowa na dzieci przysługuje osobom, które opiekują się potomstwem w wieku do 18 lat włącznie. Kinderfreibetrag uwzględnia także dzieci do 21 roku życia, o ile nie uzyskują one własnych dochodów, wystarczających do samodzielnego utrzymania i są zameldowane na terenie Niemiec jako osoby poszukujące pracy. Jeśli natomiast podatnik chce uzyskać ulgę na dzieci do 25 roku życia, muszą zostać spełnione poniższe warunki:
- dziecko rozpoczęło studia lub pobiera naukę zawodu,
- dziecko znajduje się w fazie przejściowej między podjęciem studiów/rozpoczęciem kształcenia zawodowego – okres ten może trwać maksymalnie 4 miesiące,
- dziecko czeka na przyznanie miejsca na studiach lub możliwość pobierania nauki zawodu,
- dziecko rozpoczęło roczny wolontariat socjalny, Federalny Wolontariat Cywilny lub Międzynarodowy Wolontariat Młodzieżowy.
Kindergeld a Kinderfreibetrag
Kindergeld to niemieckie świadczenie rodzinne, przysługujące rodzicom pracującym i mieszkającym w na terenie Niemiec. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ulga Kinderfreibetrag jest wymienna z Kindergeld. Zatem, czy pobierając zasiłek rodzinny Kindergeld można odliczyć w zeznaniu podatkowym ulgę na dzieci Kinderfreibetrag? Jeśli otrzymujemy Kindergeld, nie możemy odliczyć ulgi na dzieci od podatku dochodowego. Kinderfreibetrag można natomiast ująć w podatku kościelnym lub solidarnościowym (jeśli dana osoba odprowadza składki z tego tytułu).
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ulga Kinderfreibetrag jest wymienna z Kindergeld. Zatem, czy pobierając zasiłek rodzinny Kindergeld można odliczyć w zeznaniu podatkowym ulgę na dzieci Kinderfreibetrag? Jeśli otrzymujemy Kindergeld, nie możemy odliczyć ulgi na dzieci od podatku dochodowego.
Po narodzinach pierwszego dziecka rodzice mają możliwość zgłoszenia się do niemieckiego urzędu z wnioskiem o przyznanie kwoty wolnej od podatku na dziecko.
Jeśli zastanawiają się Państwo, która z opcji ulgi na dzieci będzie korzystniejsza, polecamy skorzystać z usług Platformy Rozliczeniowej. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w doradztwie z zakresu rozliczeń podatkowych.