Holandia to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych wśród Polaków, którzy chcą polepszyć swoją sytuację finansową. Atrakcyjne zarobki mogą skutecznie podreparować domowy budżet, jednak przed zatrudnieniem się w niderlandzkiej firmie, warto zapoznać się z podstawowymi obowiązkami każdego podatnika w tym państwie. W związku z tym, że każdy kraj posiada własne, unikalne systemy fiskalne, proces rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym wygląda inaczej niż w Polsce. W dzisiejszym artykule przedstawiamy najczęściej popełniane błędy przez osoby legalnie zatrudnione na terenie Niderlandów. Zapraszamy do lektury!
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku w Holandii? Pomożemy.
Najczęstsze błędy w rozliczeniu podatku z Holandii
Jeśli rozważacie Państwo wyjazd do Holandii w celach zarobkowych, warto wziąć pod uwagę, że podatki w tym państwie należą do jednych z najwyższych w Europie. Co to oznacza w praktyce i jak wpływa na ostateczną wypłatę, która trafi na Państwa konta? Zaliczki na podatek odprowadzane od wynagrodzenia są stosunkowo wysokie. Jednak część z nich można odzyskać, jeśli poprawnie rozliczycie się Państwo z urzędem skarbowym w Holandii. Nadwyżka zostanie wtedy przelana na konto podatnika w formie zwrotu podatku. Jednak, aby do tego doszło, należy dopilnować wszystkich formalności związanych z procesem składania deklaracji podatkowej. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników?
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby do deklaracji załączyć komplet wymaganych dokumentów. Co musi dołączyć podatnik? W pierwszej kolejności należy upewnić się, że w dokumentach znajduje się Jaaropgave, czyli zestawienie rocznych dochodów, które co roku wystawia pracodawca. Równie ważne są druki EU/EOG – zaświadczenia o dochodach uzyskanych w Polsce. Czego jeszcze nie może zabraknąć w dokumentacji?
- Numeru rachunku bankowego;
- informacji o dokładnym okresie zatrudnienia w Holandii;
- zaświadczenia o zameldowaniu oraz dochodach małżonka;
- potwierdzenia zameldowania na terenie Holandii;
- numeru BSN/Sofi (odpowiednik polskiego NIP-u).
Jeśli sprawdziliście Państwo zebrany zestaw dokumentów i jest on kompletny, kolejnym krokiem będzie wypełnienie egzemplarzy, które tego wymagają. Szczególną uwagę należy zwrócić na deklarowane wysokości dochodów – w przypadku jakichkolwiek nieścisłości istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że Państwa deklaracja zostanie rozpatrzona niekorzystnie lub całkowicie odrzucona.
Dlatego, jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości lub pytania związane ze złożeniem deklaracji podatkowej w Holandii, zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym. Nasi specjaliści wyjaśnią wszystkie formalności oraz przedstawią, co krok po kroku trzeba zrobić, aby rozliczyć się z Belastingdienst (niderlandzkim urzędem skarbowym).
Jak uniknąć błędów w rozliczeniu podatku z Holandii?
Zrozumienie przepisów podatkowych obcego kraju nie jest prostą czynnością. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa kilka cennych wskazówek, dzięki którym dopełnienie obowiązku fiskalnego nie będzie stresującym procesem.
Skrupulatna organizacja dokumentów
Już na samym początku roku warto zebrać wszystkie egzemplarze, które trzeba dołączyć do deklaracji podatkowej. Na początku artykułu znajdziecie Państwo szczegółową listę dokumentów – skompletowanie wszystkich pozycji znacząco usprawni pracę urzędników, w związku z czym ewentualny zwrot podatku szybciej trafi na Państwa konta.
Profesjonalna pomoc księgowa
Samodzielne rozliczanie z Belastingdienst może przysporzyć wielu zmartwień – szczególnie gdy robi się to pierwszy raz. Dlatego warto nawiązać współpracę z doświadczonym biurem rachunkowym. Księgowi pracujący w Platformie Rozliczeniowej zadbają o to, aby wszystkie formalności związane z obowiązkiem fiskalnym były dopełnione, przygotują niezbędne dokumenty i odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania.
Dokładna analiza przychodów i wydatków
Podstawowym źródłem informacji o uzyskanych przychodach jest zaświadczenie od pracodawcy, czyli Jaaropgave. To na bazie tego dokumentu można dokonać kalkulacji zeznania podatkowego. Jeśli byliście Państwo zatrudnieni w kilku firmach, każdy pracodawca jest zobowiązany do przesłania Jaaropgave (wszystkie egzemplarze z zestawieniami trzeba dołączyć do deklaracji).
Terminowość w działaniach
Rok podatkowy w Holandii pokrywa się z rokiem kalendarzowym – to oznacza, że rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia. W Niderlandach podatnicy mogą złożyć deklarację w dwóch terminach. Pierwszą datą jest 1 maja – jeśli uda się Państwu dopełnić obowiązku fiskalnego do tego czasu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ewentualny zwrot podatku otrzymacie już po 3 miesiącach. Drugi termin to 1 lipca, jednak może on zostać przedłużony, jeśli podatnik złoży odpowiedni wniosek. Warto również wiedzieć, że rozliczenie podatku z Holandii jest możliwe nawet do 5 lat wstecz.
Nasi specjaliści pomogą Państwu uzyskać zwrot podatku z Holandii – zapraszamy do kontaktu!
Składanie deklaracji podatkowej w zagranicznym urzędzie skarbowym przeważnie przysparza wiele nerwów oraz stresu. Obcy język, niezrozumiałe formalności oraz zupełnie inne procedury w porównaniu do polskich realiów – te czynniki najczęściej sprawiają, że Polacy odkładają w czasie rozliczenie się z Belastingdienst.
Jeśli chcecie Państwo pozbyć się niepotrzebnych zmartwień, zachęcamy do kontaktu z Platformą Rozliczeniową. Nasi specjaliści dopilnują wszystkich formalności, zweryfikują, z jakich ulg mogą Państwo skorzystać, a także oszacują wysokość ewentualnego zwrotu podatku. Współpraca z naszym biurem rachunkowym to gwarancja profesjonalizmu i indywidualnego podejścia do każdego klienta.