Niemiecki system ochrony zdrowotnej oparty jest na publicznych i prywatnych ubezpieczeniach zdrowotnych. Każda osoba zatrudniona w Niemczech na umowę o pracę jest zobowiązana do posiadania niemieckiego ubezpieczenia zdrowotnego (Krankenversicherung). Obowiązek ten dotyczy także osób prowadzących działalność gospodarczą. W Niemczech funkcjonuje wiele państwowych kas chorych (Krankenkassen), w odróżnieniu od Polski, gdzie działa jeden publiczny fundusz zdrowia. Jedną z najpopularniejszych niemieckich ubezpieczalni jest AOK, zapewniająca szeroki zakres usług medycznych cudzoziemcom zatrudnionym w Niemczech.
Potrzebujesz wsparcia w umorzeniu zadłużenia w AOK lub innej niemieckiej kasie chorych? Pomożemy.
Niekiedy zdarza się jednak, że osoby ubezpieczone znajdują się w sytuacji zadłużenia wobec AOK lub innej niemieckiej kasy chorych. Jak poradzić sobie z tym problemem i uniknąć dalszych konsekwencji finansowych?
Zadłużenie w niemieckiej kasie chorych AOK
W wielu przypadkach, pracownicy nie muszą opłacać samodzielnie składek na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. Osoby zatrudnione na umowę o pracę mają zapewnione przez pracodawcę ustawowe ubezpieczenie. Składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadzane są zatem z wynagrodzenia brutto i przekazywane bezpośrednio do odpowiedniej kasy chorych. Jeśli w takiej sytuacji pracodawca nie wywiąże się z obowiązku opłacania składek pracownika, musi liczyć się z konsekwencjami karnymi.
Osoby, które posiadają ubezpieczenie prywatne, również nie muszą odprowadzać składek samodzielnie, pod warunkiem, że z odpowiednim wyprzedzeniem poinformują o tym swojego pracodawcę. Osoby bezrobotne pobierające zasiłek Arbeitslosengeld, także nie są zobowiązane do samodzielnego opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Podatnicy prowadzący działalność na własny rachunek oraz samodzielnie opłacający składki na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, muszą we własnym zakresie zadbać o to, by składki były opłacane terminowo i w całości wymaganych kwot. Jeżeli nie dopełnią tego obowiązku, powstaje zobowiązanie wobec kasy chorych.
Jeśli podatnik zalega z płatnościami wobec kasy chorych, w pierwszej kolejności otrzymuje pisemne wezwanie do zapłaty zaległości. Jeśli jednak spłata zobowiązania nie nastąpi w ustalonym terminie, a ubezpieczony zalega z płatnością w kwocie równej dwóm miesięcznym opłatom składkowym, zadłużenie może negatywnie wpłynąć na zakres ubezpieczenia. Wówczas prawo do większości świadczeń ubezpieczenia zdrowotnego ulega zawieszeniu.
Zawieszenie świadczeń nie dotyczy jednak szczególnych przypadków, w których konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli dłużnik:
• doświadczy ostrego bólu lub nagłej choroby wymagającej pilnej interwencji lekarza, • musi przeprowadzić badania diagnostyczne w kierunku nowotworu,
• potrzebuje wykonać badania związane z ciążą i macierzyństwem,
kasa chorych każdorazowo pokrywa koszty powyższych wizyt i badań pomimo faktu zalegania z opłacaniem składek przez okres dwóch miesięcy lub więcej.
Umorzenie zadłużenia w AOK
Wielu podatników zastanawia się, czy możliwe jest umorzenie długu w niemieckiej kasie chorych. Odpowiedź brzmi: tak, jednak warto postawić w tym przypadku na wsparcie profesjonalistów.
Platforma Rozliczeniowa od lat z powodzeniem zajmuje się rozwiązywaniem spraw związanych z umarzaniem długów w AOK oraz innych niemieckich instytucjach opieki zdrowotnej.
Kasa chorych decyduje się na umorzenie długu, gdy konieczność umorzenia jest odpowiednio uzasadniona. Najczęstszym powodem anulowania zadłużenia przez niemiecką kasę chorych jest fakt wymeldowania z miejsca zamieszkania na terenie Niemiec i przeprowadzka za granicę na stałe. Dotyczy to osób, które nie wyrejestrowały się z kasy chorych pomimo wyprowadzki i nie zamierzają już korzystać ze świadczeń niemieckiej ubezpieczalni. Takie osoby powinny jak najszybciej zgłosić do kasy chorych swoją chęć wyrejestrowania się z ubezpieczenia. Platforma Rozliczeniowa zapewni kompleksowe wsparcie zarówno w wymeldowaniu z ubezpieczalni, jak i w sprawach anulowania powstałego długu.
Przedawnienie zadłużenia w AOK może trwać nawet 30 lat, jeśli unikanie płacenia składek było świadome lub jeśli nie złożono odwołania od ustalonej przez ubezpieczalnię wysokości składki. Jeśli jednak nieopłacanie składek nie było zamierzone, lecz wynikające z niedopatrzenia, dług wobec kasy chorych może przedawnić się już po 4 latach. Najczęściej zdarza się to w sytuacji, gdy klient nie otrzymywał od swojej ubezpieczalni przypomnień ani wezwania do zapłaty pomimo zalegania z płatnościami.
Warto jednak jak najszybciej podjąć stosowne kroki w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji finansowych i uchronienia się przed ewentualną karą za zwłokę. Kluczową zasadą jest skontaktowanie się z kasą chorych niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności, które przesądzają o rezygnacji z niemieckiego ubezpieczenia.
Zmniejszenie składki miesięcznej w AOK
W niektórych sytuacjach możliwe jest obniżenie miesięcznej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech. W tym celu należy złożyć we właściwej kasie chorych wniosek o zmniejszenie comiesięcznych opłat, pamiętając o rzetelnej argumentacji swojej prośby. Warto uzasadnić wniosek, odnosząc się do trudności materialnych wynikających z indywidualnej sytuacji podatnika.
Po rozpatrzeniu wniosku, niemiecka kasa chorych wydaje decyzję o obniżeniu składek na ubezpieczenie. Nie wpływa to w żaden sposób na prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Wciąż można korzystać z usług medycznych w pełnym zakresie mimo niższych miesięcznych opłat.
Rozłożenie zadłużenia na raty w niemieckiej kasie chorych
W przypadku zadłużenia wobec kasy chorych możliwe jest ustalenie płatności w ratach. Ważne jest, by podatnik wykazał chęć spłaty zadłużenia oraz określił konkretne przyczyny wnioskowania o tę formę spłaty długu. Osoby ubezpieczone, które regularnie spłacają swoje zobowiązania ratalne wobec kasy chorych, mogą swobodnie korzystać ze wszystkich dostępnych świadczeń opieki zdrowotnej. Rozłożenie na raty jest zatem rozsądnym krokiem dla osób, które chcą odciążyć swój budżet, nie rezygnując przy tym z pełni praw do świadczeń.
Zadłużenie w niemieckiej kasie chorych może stanowić poważny problem finansowy, ale istnieją sposoby wyjścia z tej sytuacji. Warto aktywnie szukać rozwiązań, kontaktując się z Platformą Rozliczeniową. Nasi eksperci omówią z Państwem indywidualne warunki uregulowania zaległości oraz kompleksowo zadbają o kontakt z niemiecką kasą chorych, m. in. AOK.