Zachodnia Europa to jeden z bardziej atrakcyjnych dla Polaków kierunków emigracji. Wśród nich zdecydowanie wyróżnia się Republika Federalna Niemiec. Oznacza to też zwiększającą się liczbę Polaków, którzy zobligowani są do rozliczania tam podatku dochodowego. Niemiecki system podatkowy słynie nie tylko z wysokich danin uiszczanych do wspólnej kasy, ale także z szeregu skomplikowanych procedur. Co trzeba wiedzieć o rozliczeniu podatku w Niemczech? W jaki sposób zabrać się do tego, nie mając zbyt wiele doświadczenia? Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje na ten temat.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku w Niemczech? Pomożemy.
Rodzaje rozliczeń podatkowych na terenie Niemiec
Procedura rozliczenia podatku w Niemczech nie różni się na pozór od tego, jak przeprowadza się ją w polskim fiskusie. Składki podatkowe odprowadzane są w trakcie roku, a po zakończeniu okresu rozliczeniowego następuje ich weryfikacja. Jeśli nadpłacona kwota jest za duża – podatnik może liczyć na zwrot; jeśli za mała, różnicę należy dopłacić, warto jednak pamiętać, że są to sytuacje rzadkie. Od dochodu, który uwzględnia się w obliczeniu wysokości podatku, można odjąć część poniesionych kosztów oraz ulgi. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Nawet pobieżne zapoznanie się z regułami rozliczenia podatkowego w Niemczech można zauważyć wiele różnic. Jedną z nich jest podstawa rozliczenia podatku za naszą zachodnią granicą, a więc ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy.
Ograniczony obowiązek podatkowy – warunki
Jedną z metod rozliczenia podatku dochodowego w Niemczech jest ograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli osoba, która planuje rozliczać się u naszego zachodniego sąsiada, przepracowała na terenie Niemiec mniej niż 183 dni, ten rodzaj opodatkowanie dotyczy właśnie jej. Nie jest to najkorzystniejsza forma rozliczenia, ponieważ uniemożliwia skorzystanie z większości przywilejów podatkowych, dostępnych w ramach rozliczenia dochodu.
Nieograniczony obowiązek podatkowy – warunki
Opcją dostępną dla osób, które przepracowały w Niemczech więcej niż 183 dni, jest nieograniczony obowiązek podatkowy. Umożliwia on rozliczenie się wspólnie z małżonkiem oraz skorzystanie ze świadczenia rodzinnego w postaci ulgi na dzieci, ale także otwiera dostęp do szeregu innych zwolnień podatkowych. Od dochodu można dzięki niemu odliczyć między innymi koszty związane ze świadczeniem pracy i podnoszeniem kwalifikacji, prowadzeniem podwójnego gospodarstwa domowego, wychowywaniem dzieci czy ochroną zdrowia. Do korzyści ściśle związanych z nieograniczonym rozliczeniem podatkowym należy także wysoka – w porównaniu do Polski – kwota wolna od podatku.
Jak napisać wniosek o nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech?
Jak już zostało wspomniane, nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które przepracowały w Niemczech wymaganą liczbę dni. Istnieje jednak sposób, by pracując w Niemczech przez okres krótszy niż 183 dni, skorzystać z przywilejów, jakie daje pełne rozliczenie podatkowe. Należy w tym celu spełnić dwa warunki:
- Zarobki uzyskane poza granicą Niemiec nie przekroczyły limitu obowiązującego w danym roku;
- więcej niż 90% opodatkowanych dochodów uzyskano w Niemczech.
Jeśli oba warunki zachodzą, podatnik może złożyć do Finanzamtu wniosek o możliwość zastosowanie nieograniczonego rozliczenia podatkowego. Jako Platforma Rozliczeniowa świadczymy usługi dla Polaków rozliczających się w Niemczech. W naszej ofercie znajduje się również możliwość weryfikacji miejsca złożenia deklaracji podatkowej oraz wypełnienie dla naszych Klientów właściwych wniosków. Wspieramy w całym procesie związanym z rozliczeniem podatkowym – od obliczenia wysokości podatku po kontakt z Finanzamtem.
Co potrzeba do rozliczenia podatku w Niemczech?
Aby móc rozliczyć w Niemczech podatek dochodowy, konieczne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów i dostarczenie ich do urzędu skarbowego. W większości miejsc można to zrobić stacjonarnie lub przez internet. Co powinno znaleźć się w rozliczeniu podatku?
- Wypełniona i podpisana deklaracja podatkowa;
- zaświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu – podobnie jak w Polsce, osoby zatrudnione otrzymują je od swojego pracodawcy;
- dokumenty potwierdzające prawo do ulg, z jakich podatnik zamierza skorzystać, oraz udowadniające poniesione wydatki, jeśli zamierza je odliczyć od dochodu.
Do kiedy trzeba się rozliczyć?
W polskim urzędzie skarbowym data graniczna, do której możliwe jest złożenie deklaracji podatkowej, to koniec kwietnia. W Niemczech okres na rozliczenie jest dłuższy. Ostatnim dniem na złożenie dokumentów w Finanzamcie jest 31. lipca.
Zwrot podatku z Niemiec pojawia się na koncie zazwyczaj do dwóch miesięcy po złożeniu dokumentów. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej urząd otrzyma deklarację, tym szybciej przekaże zwrot. Wpływają bowiem na to kolejki osób czekających na rozliczenie, a te rosną pod koniec lipca. Zwrot przyspiesza także złożenie deklaracji podatkowej przez Platformę Rozliczeniową.
Obowiązek podatkowy w wybranych branżach na terenie Niemiec
Obowiązek podatkowy w Niemczech dotyczy nie tylko osób prywatnych, ale także firm, zajmujących się świadczeniem usług. Co trzeba wiedzieć o opodatkowaniu takich branż jak eksport i budowlanka? Jak wygląda kwestia podatku od nieruchomości?
Rozliczenia w eksporcie i imporcie
Przekaz towarów wewnątrz krajów Unii Europejskiej podlega zerowemu podatkowi VAT. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taka dostawa musi spełniać określone warunki: nabywca dostarczanego towaru posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji międzywspólnotowych, wykaże w deklaracji podatkowej dokumenty poświadczające wymianę międzynarodową na terenie wspólnoty oraz posiada rejestrację jako podatnik VAT UE w momencie składania zeznania rocznego.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości
Niemiecki podatek katastralny jest formą opodatkowania nieruchomości, ściśle związaną z wartością domu, mieszkania lub lokalu. Im większa, tym wyższy będzie odprowadzony od nieruchomości podatek.
Podatki w Niemczech dla branży budowlanej
Działalność w branży budowlanej wymaga od przedsiębiorcy opłacania podatku w wysokości 15% od każdej faktury wystawionej na rzecz klienta. Obowiązuje on polskie firmy w Niemczech i jest to podatek zaliczkowy, który będzie uwzględniony przy rozliczeniu z niemieckim Finanzamtem. Możliwe jest zwolnienie z konieczności opłacania tego podatku, o ile osoba prowadząca działalność nie posiada zaległości z tytułu opłat podatkowych. Jest to możliwe po weryfikacji podatkowej – jeśli przedsiębiorca nie będzie podlegał obowiązkowi rozliczenia, może wnioskować o zwrot nadpłaconego podatku.