Niemiecki system podatkowy znacząco różni się od funkcjonującego w Polsce. Szybko zauważą to Polacy, którzy zdecydowali się podjąć pracę zarobkową za zachodnią granicą. Pozornie skomplikowane zasady opierające się na klasach podatkowych sprawiają, że część osób obawia się rozliczenia podatku w Niemczech, mimo że w wielu przypadkach mogłyby uzyskać atrakcyjny zwrot. Czym charakteryzuje się system fiskalny, w jakim rozliczają się Niemcy? Klasy podatkowe, progi, grupy – co należy o nich wiedzieć? Znajdą tu Państwo też informacje, gdzie zwrócić się o pomoc w złożeniu deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie.
Potrzebujesz wsparcia z podatkami w Niemczech? Pomożemy.
Czym są klasy podatkowe w Niemczech?
Podstawą działania niemieckiego systemu fiskalnego są klasy podatkowe. W Niemczech wyróżnia się ich sześć, a do każdej należą osoby o innej sytuacji osobistej i różnej wysokości dochodów. Informację o tym, do której klasy został przypisany podatnik, można uzyskać z karty podatkowej. Innym sposobem jest kontakt mailowy lub pocztowy z odpowiednim urzędem, po złożeniu wniosku.
Na czym polegają różnice między poszczególnymi klasami podatkowymi?
- Pierwsza klasa podatkowa obejmuje osoby, które prowadzą gospodarstwo domowe w pojedynkę, których stan cywilny to wolny/a lub rozwiedziony/a;
- Druga przeznaczona jest dla rodziców samodzielnie wychowujących dzieci;
- Trzecia dotyczy osób pozostających w związku małżeńskim z kimś, kto wybrał piątą klasę podatkową lub nie pracuje zarobkowo;
- Czwarta zostaje nadana małżeństwom automatycznie;
- W piątej znajdują się partnerzy osób z klasy trzeciej – powinna to być osoba o wyraźnie niższych zarobkach;
- Szósta klasa podatkowa przeznaczona jest dla tych, którzy posiadają więcej niż jedno miejsce zatrudnienia lub bez meldunku na terenie Niemiec.
Należy tutaj uwzględnić, że zarówno pierwsza, jak i czwarta klasa podatkowa zostaje nadana przez urząd skarbowy (Finanzamt) automatycznie w momencie zameldowania się w Niemczech lub – w przypadku klasy czwartej – po zawarciu małżeństwa. Przeniesienie się do innej niż przypisana klasy podatkowej jest możliwe z uwagi na zmianę sytuacji rodzinnej. Aby to zrobić, należy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w Finanzamcie, możliwe jest również przekazanie go przez nasze biuro.
Czym są progi podatkowe w Niemczech?
Skoro wyjaśniono już, czym są klasy podatkowe, można przejść do kolejnego, często występującego w terminologii fiskalnej określenia – progu podatkowego. Jest to stawka podatku, jaki należy odprowadzić, uzależniona od wysokości podstawy opodatkowania za miniony rok. W przeciwieństwie do klas, niemieckie progi podatkowe mają swój odpowiednik w polskim systemie, występuje on nawet pod tą samą nazwą. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Jakie są progi podatkowe w Niemczech? Podczas gdy w Polsce obowiązują tylko dwa, w niemieckim systemie fiskalnym wysokość podatku może wynosić od 1% aż do 45%. Wynika to z funkcjonowania podatku progresywnego, który w przypadku niskich dochodów umożliwia odprowadzane dużo mniejszej opłaty niż osiągając najwyższe zarobki – te obejmuje maksymalny próg.
Grupy podatkowe — co to i czym się różni od progów i klas podatkowych?
Grupy podatkowe to określenie, które dla Polaków rozliczających się w Niemczech może być wyjątkowo mylące. Polski system podatkowy pozwala za ich pomocą wskazać stopień bliskości i pokrewieństwa między osobami, które przekazują sobie darowizny finansowe. Kwota takiej darowizny, która nie wymaga odprowadzania podatku, jest niska, co w przypadku przekazów między członkami rodziny może powodować konieczność płacenia podatku. Podział na grupy podatkowe pozwala przekazywać wysokie darowizny między członkami rodziny w całości, ale jednocześnie uniemożliwia niekontrolowane przesyłanie dowolnych kwot między osobami, których nie łączą relacje rodzinne.
Tymczasem grupy podatkowe w Niemczech oznaczają to samo, co klasy podatkowe – Niemcy określenia te stosują zamiennie. Z tego powodu osoby zaznajomione z polską terminologią, które próbują samodzielnie rozliczyć podatek w Niemczech, mogą mieć trudności w wypełnieniu PIT-u. Jako Biuro Rozliczeniowe jesteśmy w stanie wykonać z największą starannością zeznanie podatkowe dla naszych Klientów. W ten sposób unikną Państwo stresu związanego z wypełnianiem deklaracji w obcym języku oraz przekazaniem do urzędu błędnie wypełnionego zeznania rocznego.