Wśród licznych działań zawodowych, jakich podejmują się Polacy wyjeżdżający za zachodnią granicę w celach zarobkowych, znajduje się między innymi rejestracja firmy. W Niemczech możliwość taką ma niemal każdy. W przypadku obywateli Polski najczęściej wybieraną formą jest założenia własnej firmy jest Gewerbe – jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym celu konieczne jest wykonanie kilku kroków, w tym skontaktowanie się z Finanzamtem. Co to jest? Jakie działania należy podjąć? O czym nie można zapomnieć, zakładając własną firmę w Niemczech? Sprawdź w naszym poradniku.
Potrzebujesz wsparcia w rejestracji polskiej firmy w Niemczech? Pomożemy.
Założenie działalności gospodarczej w Niemczech – jak zacząć?
Czy założenie firmy w Niemczech jest trudne? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od wielu czynników indywidualnych. Z pewnością warto pamiętać o tym, że w przypadku Gewerbe założenie działalności po stronie urzędowej jest stosunkowo proste. Jak już wspomnieliśmy, mieszkający w Niemczech Polacy mają takie samo prawo do podjęcia się własnej działalności tak samo, jak obywatele tego kraju. Aby ją założyć, konieczne jest posiadanie adresu rejestracji oraz zebranie najpotrzebniejszych dokumentów. Po zgłoszeniu działalności w urzędach i opłaceniu najważniejszych ubezpieczeń można zacząć świadczenie zleceń.
Więcej informacji o formalnościach związanych z założeniem działalności gospodarczej, znajdziecie Państwo w zakładce Polska firma w Niemczech – obsługa biurowa polskich firm. Tam zebraliśmy najistotniejsze informacje z punktu widzenia osób prowadzących firmy usługowe – właśnie tego rodzaju działalności jest najwięcej wśród Polaków wybierających Niemcy jako miejsce zamieszkania.
Rejestracja firmy w Niemczech – krok po kroku
Aby móc zarejestrować działalność w Niemczech konieczne jest, jak już zostało wspomniane, wykonanie kilku czynności. Nie wymagają one dużego nakładu pracy, jednak zebranie kompletu dokumentów jeszcze przed pierwszą wizytą w urzędzie znacząco przyspieszy procedurę. Co należy przygotować, aby uniknąć powtórnej wizyty w urzędzie w związku z rejestracją firmy w Niemczech?
Wymagane dokumenty
W większości przypadków komplet dokumentów nie jest obszerny. Każda osoba chcąca założyć własną działalność w Niemczech, do Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Gewerbeamt) powinna zabrać ze sobą:
- wypełniony wniosek;
- kopię dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
- pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności gospodarczej.
Do założenia Gewerbe nie jest konieczny meldunek na terenie Republiki Federalnej Niemiec, należy jednak podać adres, pod jakim zostanie ona zarejestrowana.
Rejestracja polskiej firmy w Niemczech – najczęstsze pytania
Osoby zastanawiające się, jak założyć działalność gospodarczą w Niemczech, często miewają liczne pytania. Przygotowaliśmy odpowiedzi na te, które pojawiają się najczęściej.
Czy rejestracja firmy jest płatna?
Tak. Podczas wizyty w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej konieczne jest uiszczenie opłaty za wprowadzenie do systemu danych firmy. Wynosi ona 20 euro.
Jakie są korzyści z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech?
Największą korzyścią wynikającą z prowadzenie działalności gospodarczej jest praca na własny rachunek. Otrzymana w wyniku zlecenia kwota, po opłaceniu kosztów składek i podatków, w całości trafia na konto właściciela firmy. Prowadzenie Gewerbe daje takie same korzyści jak prowadzenie własnej firmy w Polsce: niezależność, możliwość większych zysków, wpływ na rozwój i dalsze działania. Co ważne – w przypadku działalności jednoosobowej nie jest wymagany kapitał wstępny.
Czy rejestracja firmy budowlanej w Niemczech czymś się różni od rejestracji innych działalności?
W sektorze usług budowlanych i remontowo-budowlanych w Niemczech obowiązują pewne regulacje, które wynikają z ustaw takich, jak na przykład Ustawa o Rzemiośle. Porządkuje ona wymagania dotyczące osób chcących podejmować się pracy w określonych zawodach związanych z działalnością budowlaną. Konkretne specjalizacje mogą wymagać dodatkowego pozwolenia. Ponadto w przypadku świadczenia usług budowlanych konieczne jest odprowadzenie podatku od każdej faktury.
Finanzamt – kontakt po polsku. Skorzystaj z naszej pomocy
Jako Platforma Rozliczeniowa oferujemy wsparcie w rozliczeniu podatku dochodowego, w tym weryfikację klasy podatkowej oraz kontakt z urzędem skarbowym. Wykorzystujemy nasze wieloletnie doświadczenie i przekuwamy je w skuteczne rozwiązania dla naszych Klientów. Potrzebujesz pomocy z rozliczeniem podatku w Niemczech? Skontaktuj się z nami!