Wielu podatników wykonujących pracę w Niemczech będzie musiało złożyć deklarację podatkową za rok 2023. Nie wszystkie obszary niemieckiego prawa podatkowego pozostają jednak takie same w stosunku do lat poprzednich. W roku podatkowym 2023 wprowadzono wiele zmian na korzyść podatników.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku z Niemiec? Pomożemy.
Poniżej prezentujemy podsumowanie najistotniejszych zmian, o których warto wiedzieć, rozliczając podatek w Niemczech:
Wyższy ryczałt pracowniczy
Wszystkie osoby wykonujące pracę w Niemczech mogą korzystać z tzw. ryczałtu pracowniczego (Arbeitnehmer-Pauschbetrag). Jest to kwota, którą pracownicy mogą odliczyć od swojego dochodu do opodatkowania bez konieczności dokumentowania ponoszonych wydatków. Jeśli zatem wszystkie wydatki podlegające odliczeniu nie przekraczają kwoty ryczałtu, podatnik będzie mógł odliczyć od dochodu stałą kwotę. Rozliczając podatek za 2022 rok, podatnicy mogli skorzystać z ryczałtu w wysokości 1200 euro. Obecnie kwota ta uległa zwiększeniu. Składając deklarację podatkową za 2023 rok, każdy pracownik będzie mógł odliczyć od dochodu 1230 euro w ramach ryczałtu pracowniczego.
Wzrost podstawowej kwoty wolnej od podatku
W 2022 r. w Niemczech obowiązywała kwota wolna od podatku w wysokości 10347 euro dla jednej osoby. Osiągając dochody nie przekraczające tej kwoty, można było zatem spodziewać się zwrotu całości odprowadzonych przez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy. W 2024 r. kwota wolna od podatku będzie wyższa. Rozliczając się z podatku za 2023 rok, podatnicy mogą skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 10 908 euro. Kwota ta odnosi się do rozliczenia indywidualnego. Jeśli podatnicy rozliczają się wspólnie, będzie obowiązywała ich kwota wolna w wysokości 21 816 euro, co stanowi dwukrotność podstawowej ulgi dla osoby rozliczającej się indywidualnie.
Przedłużony termin składania deklaracji podatkowych
Standardowym terminem na składanie deklaracji w niemieckim urzędzie skarbowym był przez wiele lat ostatni dzień lipca. W wyniku utrudnień związanych z pandemią, w ostatnich latach termin ten został wydłużony. Rozliczając podatek za 2022 r., pracownicy mieli na to czas do 2 października 2023. W 2024 r. maksymalny termin składania deklaracji podatkowej za 2023 r. również jest wydłużony w stosunku do standardowej daty. Podatnicy zobowiązani są do rozliczenia się z urzędem Finanzamt do 2 września 2024 r.
Zmiana przepisów w zakresie home-office
W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszy się praca w trybie home-office. Pracownicy mieszkający w Niemczech, którzy wykonują pracę zdalnie, mogą skorzystać z ulgi w formie ryczałtu. Dotychczas można było odliczyć ryczałtowo od podatku 5 euro na maksymalnie 120 dni w roku. W 2023 r. wartość ryczałtu na home-office uległa jednak zmianie na korzyść pracowników i wynosi 6 euro na maksymalnie 210 dni w ciągu roku podatkowego. W sumie daje to podatnikom pracującym zdalnie możliwość odliczenia ryczałtowo aż 1260 euro.
Odliczenie składek emerytalnych w całości
Składki na ustawowe ubezpieczenie emerytalne (Rentenversicherung) podlegają odliczeniu w zeznaniu podatkowym jako wydatki specjalne. Dotychczas nie było możliwe odliczenie całości
składek od dochodu do opodatkowania w Niemczech. Od 2023 r. pracownicy będą jednak mogli odliczyć 100% składek na ubezpieczenie emerytalne w swoim zeznaniu podatkowym.
Wyższy limit zwolnienia z podatku solidarnościowego
W Niemczech, obok podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuer) oraz podatku kościelnego, funkcjonuje także podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag). W praktyce większość niemieckich podatników jest zwolniona z obowiązku płacenia składek solidarnościowych. Od 2021 r. podatek solidarnościowy został zniesiony dla około 90% podatników. Wynikało to z ustalenia wysokiego limitu zwolnienia z tego rodzaju podatku na poziomie 16 956 euro. W 2023 r. kwota dochodu, do którego nie będzie odprowadzany podatek solidarnościowy, zostanie podwyższona do poziomu 17 543 euro. Zwolnienie z tej opłaty będzie zatem dostosowane do wysokiego poziomu inflacji.
Wyższy ryczałt na koszty przeprowadzki
Jeśli podatnik przeprowadzał się w 2023 r. w celach zawodowych, będzie mógł skorzystać z kwoty ryczałtu na przeprowadzkę. Jeśli przeprowadzka nastąpiła przed 1 kwietnia 2023, można będzie odliczyć ryczałtowo 870 euro dla siebie oraz dodatkowo 580 euro za każdego członka gospodarstwa domowego. Jednak w sytuacji, gdy przeprowadzka miała miejsce w terminie od 1 kwietnia 2023, podatnika będzie obowiązywała wyższa kwota ryczałtu za koszty przeprowadzki wynosząca 886 euro plus dodatkowo 590 euro za członka gospodarstwa domowego.
Wyższa kwota ulgi na dziecko
Podatnicy posiadający dzieci mogą otrzymać na nie zasiłek Kindergeld lub też skorzystać z kwoty wolnej od podatku z tytułu posiadania dzieci (Kinderfreibetrag). Ulga z tytułu posiadania dzieci obniża wartość dochodu do opodatkowania o określoną kwotę. W 2022 r. kwota ta wynosiła 5620 euro, natomiast w 2023 r. zwiększono ją do poziomu 6024 euro. Urząd skarbowy automatycznie ustala w rozliczeniu podatkowym, co jest korzystniejsze dla podatnika – skorzystanie z zasiłku na dziecko Kindergeld czy też zastosowanie kwoty wolnej od podatku z tytułu posiadania dzieci.
Jeśli zastanawiają się Państwo, z których ulg warto skorzystać, zachęcamy do kontaktu z ekspertami podatkowymi. Platforma Rozliczeniowa to gwarancja indywidualnego podejścia do sytuacji klienta. Nasi specjaliści zapewniają kompleksowe wsparcie w uzyskaniu najwyższego zwrotu podatku z Niemiec.