Pracownicy zatrudnieni w niemieckich firmach lub realizujący zlecenia na terenie tego kraju powinni wiedzieć, z jakich ulg podatkowych mogą skorzystać. Odliczenia to szansa na skuteczne obniżenie podstawy opodatkowania oraz zmniejszenie sumy podatków do opłacenia, a nawet na odzyskanie ich mniejszej lub większej części. Nie ma uniwersalnej listy ulg – to, z jakich odliczeń będziecie mogli Państwo skorzystać, zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Przygotowaliśmy zestawienie ulg, z których najczęściej korzystają Polacy pracujący na terenie Niemiec.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku z Niemiec? Pomożemy.
Ulgi podatkowe i koszty, a rozliczenie podatku
Praca na terenie Niemiec to przede wszystkim atrakcyjne zarobki dla Polaków, które mogą skutecznie podreperować domowy budżet. Jednak decydując się na zatrudnienie w zagranicznej firmie, trzeba wiedzieć, że konieczne będzie rozliczenie podatku z niemieckim urzędem skarbowym, czyli Finanzamtem. Niemieckie podatki są uważane za jedne z najwyższych w Europie, ale osoby składające deklarację podatkową mogą korzystać z licznych ulg. Z jakich odliczeń mogą korzystać Polacy?
Ulgi podatkowe w Niemczech 2023 – istotne zmiany
W 2022 roku byliśmy świadkami postępującego kryzysu na całym świecie spowodowanego wieloma wydarzeniami. Niemiecki rząd stanął przed trudnym zadaniem – władza musiała dopasować wysokość podatków do ciężkiego okresu, z którym mierzą się zarówno obywatele, jak i państwo.
Jedną z pierwszych decyzji było podniesienie kwoty wolnej od podatku. W 2023 roku została ona zwiększona aż o 561 euro w porównaniu do poprzedniego roku i wynosi obecnie 10 908 euro. Rząd niemiecki zapowiedział już kolejne podwyżki kwoty wolnej od podatku na rok 2024.
Również w przypadku małżeństw oraz wspólnych rozliczeń z partnerem fiskalnym kwota wolna od podatku została zmieniona – od 1 stycznia 2023 roku wynosi 21 816 euro.
Rodzaje ulg podatkowych w Niemczech
Poniżej znajdziecie Państwo opisy ulg, z których najczęściej korzystają Polacy zatrudnieni w niemieckich firmach lub posiadający własne przedsiębiorstwo i realizujący zlecenia na terenie zachodniego sąsiada.
Ulgi podatkowe dla osób fizycznych dotyczące dojazdów do domu i pracy
Osoby dojeżdżające do pracy mogą liczyć na dodatek za dojazd do pracy. Od 2022 roku obowiązuje podział w wysokości ulg w zależności od odległości:
- do 20 km – podatnik za każdy pokonany kilometr może otrzymać zwrot w wysokości 30 centów;
- od 21 km – podatnik za każdy pokonany kilometr może otrzymać zwrot w wysokości 38 centów.
Warto wiedzieć, że ten dodatek uwzględnia podróż jedynie w jedną stronę, wyłączając zatem koszty związane z powrotem do domu. Dobrą informacją jest natomiast fakt, że środek transportu nie ma znaczenia – dodatek za dojazd do pracy przysługuje nie tylko osobom korzystającym z własnego auta, ale również rowerzystom, pracownikom dojeżdżającym do pracy pociągiem oraz innym środkiem komunikacji miejskiej. Łączny limit odliczeń za dojazdy do pracy według przedstawionej wyżej stawki wynosi 4 500 euro na rok.
Kolejna ulga nazywana jest często mianem „podwójnego gospodarstwa” (niem. Doppeltenhaushaltführung) i uważa się ją za jedną z najkorzystniejszych dla Polaków. Jest ona dostępna dla podatników, którzy jednocześnie utrzymują mieszkanie lub dom w Polsce oraz ponoszą koszty wynajmu mieszkania, czy pokoju w Niemczech. Aby móc skorzystać z tej ulgi, niezbędne jest posiadanie rodziny w Polsce, a także przedstawienie dodatkowych dokumentów i informacji potwierdzających utrzymanie dwóch odrębnych gospodarstw domowych podczas pracy za granicą.
Ulgi podatkowe dla osób fizycznych dotyczące doskonalenia zawodowego
Nie mniej istotnym odliczeniem, z którego mogą skorzystać osoby zatrudnione w Niemczech, są wydatki ponoszone na kształcenie zawodowe. Koszty te można odliczyć od dochodu, o ile są związane z działalnością zawodową podatnika.
Oto kilka rodzajów kosztów doskonalenia zawodowego, które można zwykle odliczyć od dochodu w Niemczech:
- kursy i szkolenia – koszty tych kursów i szkoleń, które mogą przyczynić się do poprawy umiejętności zawodowych lub prowadzić do uzyskania kwalifikacji zawodowych, można odliczyć od podatku.
- materiały szkoleniowe – wydatki na podręczniki, poradniki branżowe czy oprogramowanie edukacyjne mogą być również uwzględniane w rozliczeniu. Warto zadbać o zachowanie rachunków potwierdzających wysokość poniesionych kosztów za wspomniane materiały.
- opłaty za egzaminy i certyfikaty, np. potwierdzające poziom znajomości języków obcych,
- wydatki na dojazd – jeśli konieczne jest odbycie podróży w celu uczestniczenia w kursach, szkoleniach czy egzaminach, to koszty dotyczące zakwaterowania i transportu mogą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym.
Ulgi podatkowe dotyczące leczenia i opieki zdrowotnej
W Niemczech funkcjonuje szereg możliwych odliczeń związanych z kosztami opieki zdrowotnej i leczenia. Odliczeniu podlegają te kwoty, które nie zostały pokryte przez kasę chorych. Oto przykłady:
- koszty leków – w Niemczech można odliczyć od dochodu przede wszystkim koszty zakupu leków na receptę. W celu udokumentowania poniesionych kosztów, dobrze jest posiadać rachunki z apteki oraz recepty od lekarza. W niektórych przypadkach możliwe jest odliczenie kosztów leków, do zakupu których nie jest wymagana recepta. Należy wówczas posiadać pisemne zalecenie od lekarza.
- leczenie specjalistyczne – korzystanie z usług dentysty, fizjoterapeuty, logopedów, psychoterapeutów czy protetyków to typowe koszty, które można odliczyć od dochodu. Możliwe jest także odliczenie kosztów poniesionych na leczenie w ramach medycyny alternatywnej.
- sprzęty medyczne – ta kategoria obejmuje okulary, protezy, aparaty słuchowe czy też wózki inwalidzkie. W przypadku zakupu okularów, ulga przysługuje osobom, które posiadają dużą wadę wzroku, a także tym, którym brak okularów znacząco utrudnia pracę przy komputerze.
- Koszty uzdrowiska – często zdarza się, że rekompensata z kasy chorych nie pokrywa całości kosztów poniesionych na leczenie uzdrowiskowe. Wóczas można odliczyć od dochodu tę część wydatków, która została poniesiona bezpośrednio przez podatnika. Wydatki te muszą być jednak uzasadnione i konieczne ze względów medycznych. Potrzebne jest do tego oficjalne zaświadczenie lekarskie. Wydatki w ramach leczenia uzdrowiskowego mogą obejmować koszty usług medycznych, zakwaterowania, wyżywienia, dojazdu do miejsca leczenia.
Ulga podatkowa dotycząca pracy zdalnej
Dla osób pracujących zdalnie dostępna jest ulga, która ma na celu częściowe rekompensowanie kosztów związanych z pracą zdalną, takich jak koszty utrzymania pomieszczenia do pracy i zakupu sprzętu komputerowego czy też korzystania z usług telekomunikacyjnych.
Obecnie istnieje możliwość odliczenia ulgi za pracę zdalną w formie ryczałtu, niezależnie od tego, czy pracownik posiada w domu pomieszczenie wydzielone do celów zawodowych. Dodatek za pracę w trybie home-office obejmuje ryczałtowy zwrot za media, takie jak internet oraz prąd, a także za zużycie sprzętu niezbędnego do pracy. Ze względu na charakter tej ulgi, nie ma konieczności dokumentowania rzeczywiście poniesionych kosztów.
Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i firm
Wiele polskich firm budowlanych decyduje się rozszerzyć swoją działalność na teren Niemiec. Zanim jednak to nastąpi, warto wiedzieć, że w Niemczech obowiązuje podatek budowlany, który zleceniodawca musi odprowadzać od każdej usługi o tym właśnie charakterze. Co to oznacza dla zleceniobiorcy? Otrzyma wynagrodzenie 15% niższe, niż pierwotnie wyliczył! Na szczęście polskie firmy budowlane realizujące zlecenia na terenie Niemiec mogą liczyć na zwolnienie z tego podatku.
Po złożeniu wniosku o Freistellungsbescheinigung firma otrzyma 100% wynagrodzenia. Jednak podstawą do wystawienia zwolnienia jest brak zaległości podatkowych wobec Finazamtu. Dlatego jakiekolwiek nieścisłości warto rozwiązać jeszcze przed złożeniem wniosku.
Ulgi podatkowe na dzieci i rodziny
Kinderfreibetrag, czyli ulga na dzieci, jest dostępna dla podatników, którzy mają dzieci niepełnoletnie lub uczące się do 25. roku życia. To ulga, która jest odliczana od dochodu rodziców, a korzystać z niej mogą podatnicy przynależący do klas podatkowych od 1 do 4. Kinderfreibetrag jest blisko związany z niemieckim zasiłkiem Kindergeld. Aby móc skorzystać z tej ulgi, konieczne jest przedstawienie odpowiednich dokumentów. Warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego, aby uzyskać aktualne informacje na ten temat oraz dowiedzieć się, jakie dokumenty są obecnie wymagane do uzyskania Kinderfreibetrag.
Co jeszcze można odliczyć przy składaniu deklaracji podatkowej w Niemczech?
To oczywiście nie wszystkie ulgi, z jakich mogą korzystać podatnicy rozliczający się z niemieckim urzędem skarbowym. Lista jest długa – w zeznaniu podatkowym można uwzględnić także alimenty, koszty związane z ubieganiem się o pracę, koszty przeprowadzki oraz składki na dodatkowe ubezpieczenia.
Konkretne ulgi, z których będziecie mogli Państwo skorzystać, zależą od Państwa sytuacji. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym – dzięki wiedzy i doświadczeniu przedstawimy dokładną listę ulg, jakie Państwu przysługują. Pomożemy również w złożeniu deklaracji podatkowej do Finanzamt, przygotujemy komplet dokumentów i, jeśli będzie taka potrzeba, przejmiemy kontakt z niemieckimi urzędnikami.