Podjęcie pracy to w dużej mierze gwarancja stałego dochodu oraz możliwość realizowania swoich potrzeb. Rzeczywistość niekoniecznie idzie jednak w parze z oczekiwaniami, a zatrudnienie, którego jesteśmy pewni, może się zakończyć bez alternatywy w postaci innego dochodu. Niemcy są państwem socjalnym, jeśli więc taka sytuacja dotknie osobę zatrudnioną właśnie tam, może ona liczyć na wsparcie. Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące pomocy socjalnej dla osób bez zatrudnienia.
Socjal w Niemczech – jakie są rodzaje świadczeń dla bezrobotnych?
Niemiecki system pomocy społecznej jest dużo bardziej rozbudowany niż w Polsce. Składając wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech, można skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który dopilnuje wszystkich formalności. Warto też sprawdzić, które z dwóch świadczeń Ci przysługuje – Arbeitslosengeld I (ALG I) czy Arbeitslosengeld II (ALG II), nazywane potocznie Hartz IV.
Pierwsze z nich jest świadczeniem ubezpieczeniowym. Przysługuje osobom, które w ciągu dwóch lat były zatrudnione na terenie Unii Europejskiej łącznie przez przynajmniej 12 miesięcy, a ostatnim krajem zatrudnienia były Niemcy. Warunkiem skorzystania z ALG I jest opłacanie ubezpieczenia od bezrobocia (Arbeitslosenversicherung).
Hartz IV to rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą skorzystać z ALG I z powodu zbyt krótkiego stażu pracy. Niezależnie od rodzaju zasiłku dla bezrobotnych, w Niemczech można się starać o wsparcie najwcześniej po trzech miesiącach pobytu.
Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech 2022 – ile wynosi?
Wysokość świadczenia będzie uzależniona od tego, w jakim wariancie zostanie ono przyznane. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech.
Dla ALG I będzie wynosić 60% dotychczasowej pensji netto, jeśli aplikujący jest osobą bezdzietną lub 67%, gdy ma pod swoją opieką dziecko.
W przypadku Hartz IV stawki są określane z góry na cały rok. Kwota, na jaką może liczyć osoba starająca się o socjal w Niemczech, będzie inna dla osób w różnym wieku. Obecnie wysokość świadczenia wynosi od 357 do 446 euro, z dodatkami na dzieci między 283 a 373 euro.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech?
Zasiłek socjalny ma na celu zaspokoić najważniejsze potrzeby po utracie źródła dochodu. Aby móc z niego skorzystać, należy spełniać kilka warunków, takich jak czas pobytu w Niemczech, długość zatrudnienia czy opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne. Niezbędne jest również zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna.
Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech bez meldunku – czy jest możliwy?
Po rozpoczęciu zatrudnienia zdecydowana większość pracowników rejestruje swój pobyt w miejscu zamieszkania. Dzięki temu mogą rozliczyć się z urzędem skarbowym na korzystniejszych warunkach. Osoby, którym nie przysługuje prawo do ALG I (pracują w kraju za krótko lub nie płaciły składki), nie mają możliwości starać się o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech – bez meldunku nie otrzymają Hartz IV.
Jak złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech?
Każda osoba bezrobotna ma obowiązek zarejestrować się w niemieckim odpowiedniku urzędu pracy – Bundesagentur für Arbeit – najpóźniej w pierwszym dniu bez zatrudnienia. Dopiero z takim statusem oraz kompletem wymaganych dokumentów można wnioskować o zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech. Kluczowe jest złożenie podania w odpowiednim miejscu. Wniosek o ALG I składa się w lokalnym urzędzie Agentur for Arbeit, natomiast o Hartz IV – w Jobcenter. Odpowiedź powinna pojawić się do 21 dni po złożeniu wniosku.