Osoby, które prowadzą w Niemczech firmę zajmującą się usługami budowlanymi, podlegają specjalnemu opodatkowaniu. Niemiecka ustawa o podatku dochodowym zobowiązuje zleceniodawców do przekazywania części wynagrodzenia (15%) zleceniobiorcy urzędowi skarbowemu Finanzamt. Dowiedz się, kto i w jaki sposób może uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech.
Potrzebujesz wsparcia z podatkiem budowlanym w Niemczech? Pomożemy.
Podatek budowlany w Niemczech
Podatek od usług budowlanych (Bauabzugsteuer) to szczególny rodzaj podatku dochodowego, który polega na odliczeniu 15% od wynagrodzenia wykonawcy usługi budowlanej na poczet podatku dochodowego. Obowiązek przekazania podatku ciąży na zleceniodawcy, czyli osobie, która zleca wykonanie pracy. Oznacza to, że osoba zamawiająca daną usługę budowlaną, nie płaci zleceniobiorcy całej kwoty wynikającej z rachunku – zleceniobiorca otrzymuje zatem jednie 85% swojego wynagrodzenia.
Zwolnienie z podatku budowlanego – kto może uzyskać?
Zwolnienie z podatku od usług budowlanych, czyli Freistellungsbescheinigung zum Steuerabzug bei Bauleistungen zleceniobiorca może uzyskać, składając wniosek. Na wydanie zaświadczenia wpływa dotychczasowe wywiązywanie się z obowiązków podatkowych. W przypadku obcokrajowców wymagany jest także certyfikat o rezydencji podatkowej wystawiony przez właściwy urząd skarbowy w miejscu zamieszkania wnioskodawcy.
O zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku Bauabzugsteuer może się starać także przedsiębiorca, który nie posiada siedziby firmy na terenie Niemiec i wykaże przed urzędem, że nie zalega z zapłatą podatków związanych z prowadzeniem działalności. Taka sytuacja dotyczy np. osób, które prowadzą () działalność oferującą usługi budowlane na terenie Niemiec
Odnowienie zwolnienia z podatku budowlanego
Zwolnienie z podatku w formie zaświadczenia Freistellungsbescheinigung jest wydawane na czas określony, np. na rok. Jeśli przedsiębiorca chce je odnowić, musi złożyć komplet dodatkowych dokumentów. Niemiecki urząd skarbowy weryfikuje np. jak długo pracownicy wnioskodawcy wykonują pracę na terenie Niemiec – wiąże się to z rezydencją podatkową, która zakłada, że osoba pracująca w Niemczech dłużej niż 183 dni, ma obowiązek odprowadzania w Niemczech zaliczek na poczet podatku dochodowego. Urząd sprawdza także czas wykonywania w danym miejscu prac budowlanych przed przedsiębiorcę.