Osoby, które prowadzą na terenie Niemiec działalność gospodarczą związaną z usługami budowlanymi, powinny zapoznać się wcześniej z tamtejszym systemem podatkowym. Podatek od usług budowlanych w Niemczech (Bauabzugsteuer) jest przewidziany przez niemiecką ustawę o podatku dochodowym (niem. Einkommensteuergesetz) i polega na potrąceniu wynagrodzenia zleceniobiorcy. Sprawdź, jak uzyskać Freistellungsbescheinigung, czyli zwolnienie z tej opłaty podatkowej.
Freistellungsbescheinigung, a podatek budowlany w Niemczech – co warto wiedzieć?
Obowiązująca w Niemczech ustawa o podatku dochodowym przewiduje, że wszystkie usługi budowlane zlecane przez osoby, które są przedsiębiorcami, podlegają wspomnianemu wcześniej podatkowi o nazwie Bauabzugsteuer. Polega on na tym, że zleceniodawca roboty budowlanej potrąca 15% z kwoty wystawionej na fakturze przez wykonawcę usługi i przekazuje tę część jego wynagrodzenia na rachunek bankowy właściwego niemieckiego urzędu skarbowego (niem. Finanzamt). Oznacza to, że zleceniobiorca, czyli wykonawca pracy budowlanej, za każdym razem otrzymuje jedynie 85% swojego wynagrodzenia, reszta trafia natomiast do niemieckiego urzędu skarbowego. Jako robotę/usługę budowlaną definiuje się każde działanie związane ze wznoszeniem, utrzymaniem, konserwacją, przebudową lub likwidacją obiektu budowlanego.
Odliczenie zaliczki na podatek obowiązuje również w przypadku dochodów, które podlegają potrąceniu od podatku zgodnie z § 48 niemieckiej ustawy o podatku dochodowym i nie mogą być opodatkowane w Niemczech zgodnie z obowiązującą umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Sposobem na zwolnienie z opisanego wyżej podatku jest uzyskanie Freistellungsbescheinigung, czyli zaświadczenia wydawanego przez niemiecki Finanzamt. Dzięki temu dokumentowi wykonawca usługi budowlanej otrzymuje całą kwotę wynagrodzenia wynikającą z wystawionej faktury. Warto dodać, że podatek od usług budowlanych jest naliczony dopiero wtedy, gdy wartość wykonanych prac w danym roku kalendarzowym przekroczy 5000 euro.
Freistellungsbescheinigung – jakie dokumenty przygotować?
Aby uzyskać Freistellungsbescheinigung dla polskiej firmy, czyli zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku od świadczonej usługi budowlanej, wykonawca powinien złożyć wniosek w odpowiednim dla niego urzędzie skarbowym. Do złożenia wniosku w sprawie Freistellungsbescheinigung niezbędne jest posiadanie niemieckiego numeru identyfikacji podatkowej (Steuernummer), co oznacza, że interesariusz powinien wcześniej zarejestrować się jako niemiecki podatnik. W sytuacji, kiedy dana osoba nie ma przypisanego Steuernummer, musi złożyć stosowny wniosek o rejestrację (niem. Antrag) i nadanie niemieckiego numeru NIP. We wniosku należy wykazać cel rejestracji podatkowej i wnieść prośbę o wydanie Freistellungsbescheinigung. Czas oczekiwania na zaświadczenie wynosi najczęściej miesiąc i jest ono wydawane na czas określony, np. na rok. Jeśli siedziba Twojej firmy nie znajduje się na terytorium Niemiec, ale rozliczyłeś obowiązujące Cię podatki, otrzymasz od Finanzamtu decyzję o zwolnieniu z podatku od usług budowlanych.
Jeśli polski przedsiębiorca chce uzyskać zaświadczenie Freistellungsbescheinigung, zatrudniani przez niego polscy podwykonawcy także powinni je posiadać. Zasada ta obowiązuje również w sytuacji, gdy siedziba i znaczna część prowadzonej działalności odbywa się wyłącznie na terenie Polski. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, przedsiębiorca będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku Bauabzugsteuer w wysokości 15% od wynagrodzenia zatrudnianych podwykonawców.