Według przepisów z zakresu prawa podatkowego obowiązującego w Niemczech usługi budowlane realizowane przez wszystkich przedsiębiorców na terenie tego państwa podlegają podatkowi budowlanemu (Bauabzugsteuer). Dotyczy to także firm budowlanych z Polski, w tym spółek z.o.o. W praktyce podatek budowlany jest pobierany z wynagrodzenia zleceniobiorcy – jeśli Państwa firma współpracuje z podwykonawcami, ich usługi również podlegają opodatkowaniu. W Niemczech można uzyskać Freistellungsbescheinigung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego. Przygotowaliśmy dla Państwa poradnik, jak uzyskać Freistellungsbescheinigung w przypadku spółek z.o.o.
Potrzebujesz wsparcia z Freistellungsbescheinigung? Pomożemy.
Jak uzyskać Freistellungsbescheinigung dla spółki zoo?
Niemieckie zaświadczenie Freistellungsbescheinigung to istotny dokument dla każdego przedsiębiorcy realizującego usługi budowlane na terenie Niemiec. To dzięki niemu podatnik jest zwolniony z opłacania 15-procentowego podatku budowlanego. Obowiązek uiszczenia daniny ciąży na zleceniodawcy, który potrąca 15% z pierwotnego wynagrodzenia zleceniobiorcy. W praktyce oznacza to, że firma budowlana bez zwolnienia z podatku otrzyma 85% wynagrodzenia. Podatek dotyczy zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i spółek z.o.o.
Zanim jednak przedsiębiorstwo będzie mogło wnioskować o uzyskanie Freistellungsbescheinigung, niezbędnym krokiem jest rejestracja danej firmy w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt). Ta czynność dotyczy również polskich firm budowlanych. Po rejestracji w Finanzamcie, przedsiębiorstwo otrzymuje Steuernummer (numer podatkowy), który jest podstawą do uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego.
Platforma Rozliczeniowa może Państwa wyręczyć w rejestracji spółki w Finanzamcie. Bariera językowa, czy różnice w przepisach mogą skutecznie zniechęcić niektórych przedsiębiorców od rejestracji firmy w Niemczech. Bez tej czynności nie możecie Państwo uzyskać zwolnienia z podatku budowlanego, co będzie skutkować niższym wynagrodzeniem za realizowane usługi. Zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi księgowymi.
Fragebogens zur steuerlichen erfassung
Fragebogens zur steuerlichen erfassung to dokument, który muszą wypełnić wszystkie firmy sp.z.o.o. w celu rejestracji podatkowej na terenie Niemiec. Pismo jest bardzo obszerne, a jego wypełnienie skomplikowane i przysparza niemałych problemów właścicielom przedsiębiorstw.
Fragebogen zur steuerlichen erfassung – jak wypełnić ten dokument?
Wypełnianie wniosku o rejestrację podatkową spółki z.o.o. w Niemczech może być problematyczne. Przede wszystkim ten dokument jest w całości po niemiecku, więc jeśli nie znacie Państwo tego języka, warto zasięgnąć pomocy doświadczonych księgowych, którzy dokładnie wytłumaczą, co należy wpisać w każdej rubryce.
Dodatkowo przedsiębiorcy z Polski, aby dokonać rejestracji podatkowej, mają do wyboru trzy niemieckie urzędy skarbowe. To, do którego urzędu należy przesłać wniosek zależy od nazwy Państwa przedsiębiorstwa. Odpowiednim Finanzamtem dla firm, których nazwy rozpoczynają się na litery od A do G jest urząd skarbowy w Hameln, z kolei od liter H do L urząd skarbowy Oranienburg, od liter M do R – urząd skarbowy w Cottbus, a na końcu od liter S do Ź – urząd skarbowy w Nördlingen z placówką w Donauwörth.
Czy można wypełnić Fragebogen zur steuerlichen erfassung online?
Warto wiedzieć, że wygodną alternatywą dla ręcznego wypełniania wszystkich dokumentów oraz wniosków o rejestrację podatkową na terenie Niemiec, jest formularz dostępny online na portalu ELSTER. Jednak należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to strona niemiecka, dlatego dla pewności rekomendujemy skorzystanie z profesjonalnej pomocy naszego biura księgowego podczas wypełniania formularza online.
Co jeszcze warto wiedzieć o Freistellungsbescheinigung dla spółki zoo?
Wszyscy polscy podwykonawcy, z którymi współpracuje polskie przedsiębiorstwo realizujące usługi budowlane na terenie Niemiec, również powinni posiadać Freistellungsbescheinigung. Ta zasada obowiązuje także w sytuacji, gdy siedziba firmy oraz większa część wykonywanych usług odbywa się na terenie Polski. Jeśli obowiązek nie zostanie spełniony, zleceniodawca będzie zobligowany do odprowadzania 15-procentowego podatku budowlanego od wynagrodzenia każdego z zatrudnionych podwykonawców.
Zwolnienie z podatku budowlanego obowiązuje przeważnie przez rok od jego otrzymania. Po tym czasie konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie Freistellungsbescheinigung. Jeśli przegapi się ten istotny termin, podatek budowlany ponownie będzie naliczany. Warto natomiast wiedzieć, że nawet w przypadku odprowadzania podatku przez zleceniodawcę wskutek braku posiadania ważnego zwolnienia, po jego odnowieniu można ubiegać się o odzyskanie zapłaconej daniny.
Ile czeka się na otrzymanie Freistellungsbescheinigung? Niemiecki urząd skarbowy przeważnie wystawia decyzję w ciągu miesiąca od otrzymania wniosku. Dlatego, jeśli decydujecie się Państwo rozszerzyć działalność swojej firmy poza granice Polski, warto ubiegać się o zwolnienie z podatku budowlanego już na etapie rejestracji podatkowej w kraju zachodniego sąsiada. Wtedy od samego początku prowadzenia działalności budowlanej w Niemczech, zleceniodawca będzie zwolniony z obowiązku odprowadzenia 15% podatku od Państwa wynagrodzenia.
Pomożemy Państwu złożyć wniosek o Freistellungsbescheinigung – zapraszamy do kontaktu!
Kontakt z zagranicznymi urzędnikami i wypełnianie dokumentów w obcym języku może przysporzyć dużo niepotrzebnego stresu i nerwów. Nieocenionym wsparciem będzie pomoc doświadczonych specjalistów z naszego biura rachunkowego. Nawiązanie współpracy z Platformą Rozliczeniową to gwarancja profesjonalnej obsługi i przeprowadzenia rejestracji spółki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy w sprawach podatkowych na terenie Niemiec – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami!