Jeśli jesteś jedną z osób zatrudnionych w niemieckim przedsiębiorstwie lub jako właściciel polskiej firmy np. budowlanej, oferujesz swoje usługi na terenie zachodniego sąsiada, powinieneś dowiedzieć się więcej o tamtejszym prawie podatkowym. Nieznajomość przepisów nie zwalnia bowiem z obowiązku rozliczania się z niemieckim urzędem skarbowym, czyli Finanzamtem. W związku z wysoką popularnością świadczenia usług budowlanych przez polskie firmy w Niemczech, w poniższym poradniku wyjaśniamy kwestie związane z podatkiem budowlanym oraz Freistellung, czyli zwolnieniem ze wspomnianej daniny. Zapraszamy do lektury!

Czym jest Freistellung w Niemczech i jakie są jej korzyści?
Według zapisów znajdujących się w niemieckim prawie podatkowym, każde przedsiębiorstwo świadczące usługi budowlane na terenie tego państwa, musi zostać zarejestrowane w tamtejszym urzędzie skarbowym. Po zarejestrowaniu, firma budowlana otrzymuje Steuernummer, czyli numer podatkowy oraz, niezwykle cenne z perspektywy przedsiębiorcy, zwolnienie Freistellungbescheingung (po złożeniu odpowiedniego wniosku).
Jeśli firma oferująca usługi budowlane na terenie Niemiec nie posiada wyżej wymienionego zwolnienia, jej zleceniodawca ma obowiązek odprowadzić podatek budowlany, Bauabzugsteuer, w wysokości 15% od pierwotnego wynagrodzenia. Co to oznacza dla zleceniobiorcy? W praktyce otrzyma on 85% zapłaty za zrealizowane usługi.
Warto wiedzieć, że podatek obejmuje wszystkie działania związane ze wznoszeniem, przebudową, konserwacją, utrzymaniem, a także likwidacją budynku.
Kto może ubiegać się o zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku budowlanego?
Dobra wiadomość jest taka, że każdy przedsiębiorca oferujący usługi budowlane na terenie Niemiec, ma możliwość złożenia wniosku o Freistellung. Nie ma znaczenia, czy firma pochodzi z Polski czy innego zagranicznego kraju – najważniejsze jest miejsce realizacji zleceń. Co więcej, jeśli składany wniosek będzie wypełniony poprawnie i przedsiębiorca nie ma zaległości w Finanzamcie, wydanie zwolnienia z podatku budowlanego to zazwyczaj formalność.
Najważniejszym dokumentem, który należy przedstawić w Finanzamt w celu otrzymania zwolnienia, jest wcześniej wspomniany Steuernummer, czyli numer podatkowy. Aby go uzyskać niezbędne będzie zarejestrowanie firmy w niemieckim urzędzie skarbowym. Jeśli nie jesteście jeszcze Państwo zgłoszeni w Finanzamcie, Platforma Rozliczeniowa może Państwa wyręczyć w całej procedurze. Nasi doświadczeni księgowi zajmą się sporządzeniem wniosku, dostarczeniem wszystkich niezbędnych dokumentów oraz kontaktem z niemieckimi urzędnikami.
Osoby fizyczne prowadzące działalność budowlaną w Polsce
Osoby fizyczne z Polski zajmujące się realizacją usług budowlanych na terenie Niemiec, również mogą złożyć wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego. W dokumencie należy podać poprawny Steuernummer – odpowiednik polskiego numeru NIP – a następnie przesłać go do odpowiedniego urzędu skarbowego na terenie Niemiec.
Firmy budowlane zarejestrowane w Polsce
Właściciele firm budowlanych zarejestrowanych w Polsce, regularnie realizujący zlecenia na terenie Niemiec, także mają możliwość ubiegania się o Freistellung. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych najważniejsze jest podanie odpowiedniego numeru podatkowego i złożenie wniosku w Finanzamcie.
Jeśli współpracujecie Państwo z polskimi podwykonawcami w ramach realizacji zleceń na terenie Niemiec, oni również muszą posiadać Freistellung, aby zwolnić zleceniodawcę z obowiązku odprowadzania 15% podatku budowlanego. To ważna kwestia, na którą należy zwrócić uwagę.
Księgowi z naszego biura rachunkowego wyręczą Państwa we wszystkich formalnościach związanych ze składaniem wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego. Uwzględnimy także podwykonawców, tak aby mogli Państwo otrzymać pełne wynagrodzenie za realizowane usługi na terenie Niemiec.
Procedura uzyskania Freistellung dla polskiej firmy
Aby móc jak najszybciej korzystać z dobrodziejstw Freistellung kluczowe jest złożenie wniosku na odpowiednim formularzu i uzupełnić go o wszystkie wymagane dokumenty. Polskie firmy budowlane mają również obowiązek dołączenia wpisu do centralnej ewidencji oraz certyfikatu rezydencji. Te dokumenty wystawia polski urząd skarbowy.
W przypadku przedsiębiorców, którzy posiadają własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec, wymagane jest dołączenie do wniosku zameldowania firmy.