Dla większości osób przyjezdnych z Polski do Niemczech, system klas podatkowych może okazać się dużym zaskoczeniem i wywołać wiele nieporozumień. Otóż u naszych zachodnich sąsiadów w systemie podatkowym funkcjonuje aż sześć różnych klas podatkowych w Niemczech, przydzielanych w zależności od sytuacji życiowej i ekonomicznej podatnika.
Klasa podatkowa w Niemczech odpowiada za wysokość zaliczek na podatki odprowadzanych przez pracodawcę: dochodowy, solidarnościowy oraz kościelny. Bardzo ważne jest, aby posiadać dobrze dobraną klasę podatkową, gdyż w przeciwnym razie generuje to zbyt wysokie zaliczki na podatek lub – w odwrotnym przypadku – konieczność dopłaty do Finanzamtu po złożeniu rocznej deklaracji.
Potrzebujesz wsparcia z klasami podatkowymi w Niemczech? Nasza Platforma rozliczeniowa pomoże Ci wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie.
Zasady nadawania klas podatkowych w Niemczech
Najważniejsze zasady przyznawania klas podatkowych:
- Przy meldunku w Niemczech osobom samotnym automatycznie przypisywana jest pierwsza klasa podatkowa (1 klasa podatkowa w Niemczech). W przypadku posiadania dzieci należy dostarczyć akt urodzenia, aby otrzymać Kinderfreibetrag (ulgę na dziecko).
- Małżeństwa otrzymują przy meldunku automatycznie kombinację klas podatkowych 4/4. Można ją zmienić, przesyłając do Finanzamtu wniosek o zmianę na kombinację 3/5 klasa podatkowa Niemcy, jeżeli otrzymywane przez małżonków wynagrodzenia znacząco różnią się wysokością.
- Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą ubiegać się o 2 klasę podatkową Niemcy, lecz również w tym przypadku należy dostarczyć odpowiedni wniosek do urzędu skarbowego.
- Warto pamiętać, że odgórnie przypisana klasa podatkowa w Niemczech nie jest przydzielona na stałe. Jeżeli istnieją przesłanki do jej zmiany, można złożyć specjalny wniosek o klasę podatkową w Niemczech do Finanzamtu wraz z odpowiednią dokumentacją.
Pracodawca pobiera z Finanzamtu raz w miesiącu aktualną informację o klasie podatkowej, według której wyliczane jest wynagrodzenie. Zaleca się wszystkim pracownikom regularną kontrolę Lohnabrechnung – miesięcznego zaświadczenia o wynagrodzeniu, gdyż najczęściej pracodawca nie ingeruje w to, jaką klasę podatkową w Niemczech mamy przydzieloną i rzadko kiedy sam wnioskuje do urzędu o jej zmianę w naszym imieniu.
Klasy podatkowe w Niemczech – szczegółowy podział
W Niemczech istnieje sześć klas podatkowych:
Klasa podatkowa 1 w Niemczech
Dotyczy osób samotnych, rozwiedzionych, pozostających w separacji, osób zamężnych – których małżonek przebywa poza UE, oraz osób owdowiałych (dwa lata po śmierci małżonka). Pierwsza klasa podatkowa w Niemczech zapewnia miesięczny dochód wolny od podatku w wysokości 945 euro.
2 klasa podatkowa Niemcy
Przeznaczona dla osób samotnie wychowujących dzieci (minimum jedno), na które otrzymują zasiłek rodzinny lub kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci. W tej klasie miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 1.077 euro.
3 klasa podatkowa Niemcy
Dotyczy osób owdowiałych, osób zamężnych – których małżonek przebywa w kraju UE, bądź małżonków, których partner wybrał klasę podatkową 5 w Niemczech lub nie pracuje. Miesięczny dochód wolny od podatku to 1.788 euro. Klasę podatkową 3 w Niemczech powinien zawsze wybrać partner, który zarabia więcej, aby kwota odprowadzana do urzędu skarbowego była jak najniższa. Partner o znacznie niższych dochodach automatycznie przechodzi na V klasę podatkową.
Klasa podatkowa 4 w Niemczech
Przeznaczona dla małżonków, których partner również wybrał klasę podatkową IV. Miesięczny dochód wolny od podatku wynosi 945 euro. Ta klasa podatkowa Niemcy jest odpowiednia dla partnerów, którzy zarabiają podobnie. Jeśli małżonkowie nie wybiorą żadnej kombinacji, 4 klasa podatkowa Niemcy zostanie przyznana im automatycznie.
5 klasa podatkowa Niemcy
Dotyczy małżonków, których partner wybrał klasę podatkową III. Miesięczny dochód wolny od podatku to zaledwie 105 euro.
6 klasa podatkowa w Niemczech
Przeznaczona dla osób samotnych i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę, lub osób wolnych/zamężnych będących w stosunku pracy, kiedy nie są w stanie przedłożyć karty podatkowej lub zaświadczenia z urzędu skarbowego za dany rok. 6 klasa podatkowa Niemcy nie przewiduje miesięcznego dochodu wolnego od podatku (0 euro).
W przypadku podatku od dochodu (die Lohnsteuer) stawki podatkowe (der Steuersatz) są takie same w całych Niemczech, natomiast klasa podatkowa znacząco wpływa na wysokość odprowadzanych zaliczek.
Jak sprawdzić swoją aktualną klasę podatkową w Niemczech?
Każdy urząd skarbowy (Finanzamt) udzieli informacji na temat Państwa klasy podatkowej w Niemczech na miejscu, jeżeli osobiście się stawimy z zapytaniem. Nie powinno być również problemu, jeżeli wyślemy zapytanie drogą mailową lub tradycyjnie pocztą.
Jak sprawdzić klasę podatkową w Niemczech bez wizyty w urzędzie? Aktualną klasę można także odnaleźć na comiesięcznym dokumencie dotyczącym naszych zarobków (Lohnabrechnung).
Klasa podatkowa – małżeństwa transgraniczne (Niemcy-Polska)
Wielu Polaków znajduje się w sytuacji, kiedy jedno z małżonków pracuje w Niemczech, a drugie pozostaje w Polsce, gdzie mieszka i pracuje. Wówczas sytuacja z nadaniem klasy podatkowej Niemcy wygląda następująco:
- Możliwość otrzymania 3 klasy podatkowej Niemcy istnieje, jeżeli łączne zarobki w przynajmniej 90% podlegają niemieckiemu opodatkowaniu.
- Klasę podatkową 3 w Niemczech można uzyskać także w sytuacji, kiedy zarobki jednego z małżonków nie przekroczą kwoty 18.336 euro rocznie i nie stanowi to 90% łącznych przychodów.
Ważne! Składając roczne zeznanie, należy uwzględnić wszystkie dochody, także te uzyskane na terenie innych krajów, szczególnie w przypadku klas III/V oraz IV/IV.
Jeżeli jeden z małżonków rozlicza się w Niemczech, musi dołączyć zaświadczenie o zarobkach drugiego małżonka przebywającego w Polsce (druk EU/EWR za dany rok).
Osoby rozpoczynające pracę w Niemczech później niż z początkiem roku kalendarzowego powinny dołączyć zaświadczenie o wcześniej uzyskanych dochodach (Druk EU/EWR za dany rok). Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł prawidłowo ustalić jaka klasa podatkowa w Niemczech jest najkorzystniejsza w danej sytuacji.
Problemy z 6 klasą podatkową w Niemczech – jak sobie poradzić?
Niestety, czasami zdarza się, że poprzez pominięcie istotnych kwestii przy pierwszym podjęciu pracy na terenie Niemiec, otrzymujemy pierwszą wypłatę znacznie uszczuploną z powodu wysokiej zaliczki pobranej na podatek. Jest to często skutek przydzielenia 6 klasy podatkowej w Niemczech.
Dlaczego otrzymałem 6 klasę podatkową Niemcy? Brak odpowiedniej deklaracji przy zawieraniu umowy o pracę, a często również brak meldunku w Niemczech skutkuje automatycznym nadaniem klasy podatkowej 6 przez Finanzamt. Ta klasa jest najmniej korzystna, ponieważ nie przewiduje żadnej kwoty wolnej od podatku.
Zmiana klasy podatkowej bez meldunku jest możliwa, ale wymaga złożenia odpowiedniego wniosku w niemieckim urzędzie skarbowym. Warto jak najszybciej podjąć kroki w celu zmiany sytuacji i uniknięcia zbyt wysokich potrąceń z wynagrodzenia.
Jak uzyskać numer podatkowy w Niemczech bez meldunku?
Wielu Polaków pracujących w Niemczech boryka się z problemem uzyskania właściwej klasy podatkowej ze względu na brak meldunku w Niemczech a klasa podatkowa. W takiej sytuacji kluczowe jest złożenie odpowiednich dokumentów w Finanzamcie, które umożliwią zmianę klasy podatkowej bez meldunku.
Jak uzyskać profesjonalną pomoc?
Pracownicy serwisu Platformy rozliczeniowej nie tylko nieodpłatnie zweryfikują dla Państwa, czy podlegają Państwo obowiązkowi rozliczenia, ale także z najwyższą dbałością o dobro klienta doradzą dobranie odpowiedniej klasy podatkowej w Niemczech. Otrzymacie Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym zagadnieniem, w tym informacje o tym:
- Która klasa podatkowa w Niemczech jest najlepsza w Państwa indywidualnej sytuacji
- Jak wypełnić Finanzamt druki zmiana klasy podatkowej
- Jak złożyć wniosek o klasę podatkową w Niemczech
Możecie Państwo liczyć na naszą wiedzę i kompetencję w tym temacie. Postaw na zwrot podatku z Niemiec z Platformą rozliczeniową!