Lohnsteuerbescheinigung (w skrócie LSB) to niemieckie zaświadczenie podatkowe, które jest jednym z podstawowych dokumentów niezbędnych w celu rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym (Finanzamtem). To w tym zaświadczeniu podatnik znajdzie niezbędne informacje, które należy podać w deklaracji podatkowej składanej za dany rok podatkowy. Dzięki temu dokumentowi możesz skontrolować swój roczny dochód, zweryfikować zapłacone zaliczki na podatki i ewentualne składki na ubezpieczenia. W związku z tym, że zaświadczenie Lohnsteuerbescheinigung jest podstawą do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym, w dzisiejszym artykule przygotowaliśmy dla Państwa najważniejsze informacje o tym istotnym dokumencie.

Lohnsteuerbescheinigung – co to jest?
Na samym wstępie warto zacząć od definicji Lohnsteuerbescheinigung. Jest to zaświadczenie o podatku dochodowym, a za jego wystawienie odpowiada pracodawca. Każda osoba legalnie zatrudniona na terenie Niemiec powinna otrzymać Lohnsteuerbescheinigung pod koniec roku. W potocznym języku przyjął się skrót – LSB – dlatego równie często można się spotkać z taką nazwą tego dokumentu. Dzięki zaświadczeniu niemiecki urząd skarbowy może zweryfikować dochód podatnika za dany rok podatkowy i sprawdzić wysokość odprowadzanych składek na poczet różnych podatków oraz składek.
To właśnie te informacje stanowią podstawę do obliczenia zobowiązania podatkowego dla konkretnego pracownika. Dzięki nim Finanzamt ocenia również, czy podatnikowi należy się zwrot podatku z Niemiec, czy jednak będzie on musiał dopłacić brakującą kwotę.
Jakie ważne informacje znajdują się na Lohnsteuerbescheinigung?
Lohnsteuerbescheinigung to zdecydowanie coś więcej niż proste roczne zestawienie dochodów. Ten dokument zawiera m.in. całą listę składek na ubezpieczenia odprowadzane przez podatnika i jakie zaliczki na podatki zostały już potrącone (np. na podatek kościelny).
W Lohnsteuerbescheinigung znajdą Państwo takie informacje jak:
- Identifikationsnummer, czyli jedenastocyfrowy odpowiednik polskiego numeru PESEL. Ten numer jest przydzielany jednorazowo i przez całe życie nie ulega zmianie. Uzyskuje się go od Centralnego federalnego urzędu podatkowego (Bundeszentralamt für Steuern). Ten numer warto mieć zawsze przy sobie, szczególnie podczas kontaktów z urzędami niemieckimi.
- Steuerklasse to informacja o klasie podatkowej konkretnego podatnika. W zależności od tego, w jakiej jesteście Państwo klasie podatkowej, wysokości zaliczek na podatki będą się różnić.
- Zahl der Kinderfreibeträge to liczba dzieci, za których utrzymanie odpowiada podatnik. Jeśli jego dzieci pozostają w Polsce, w tej rubryce często wpisywane jest zero.
Jak otrzymać Lohnsteuerbescheinigung?
Lohnsteuerbescheinigung otrzymuje się od każdego pracodawcy pod koniec roku podatkowego. Oznacza to, że jeśli ktoś był zatrudniony w kilku miejscach na umowie o pracę, od każdej firmy powinien dostać niemieckie zaświadczenie o podatku dochodowym.
Jaki jest ostateczny termin na otrzymanie karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung? Pracodawca ma obowiązek dostarczenia jej najpóźniej do 28 lutego roku następującego po roku podatkowym. Jeśli ostatni dzień lutego jest dniem wolnym od pracy, wtedy ostateczny termin dostarczenia Lohnsteuerbescheinigung przesuwany jest na pierwszy dzień marca.
Co zrobić w przypadku zgubienia Lohnsteuerbescheinigung?
W życiu zdarzają się różne sytuacje. Zgubienie istotnych dokumentów może przysporzyć stresu i niepotrzebnych nerwów. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że np. Lohnsteuerbescheinigung się zawieruszy, nie ma potrzeby wpadać w panikę. W pierwszej kolejności należy ustalić, od którego pracodawcy zostało zgubione zaświadczenie. Następnie konieczny będzie kontakt z konkretną firmą (najlepiej z działem HR) w celu ponownego przesłania Lohnsteuerbescheinigung.
Jeśli zauważyliście Państwo błędy lub nieprawdziwe informacje w swoim zaświadczeniu o podatku dochodowym, również powinno zostać to zgłoszone do pracodawcy. Błędy z karty podatkowej należy także udowodnić w odpowiednim urzędzie skarbowym.
Jak wygląda rozliczenie Lohnsteuerbescheinigung w Polsce?
Polska oraz Niemcy podpisały umowę, dzięki której podatnicy unikają podwójnego opodatkowania. Z zapisów znajdujących się w tej umowie można wywnioskować, że osoba, która uzyskuje opodatkowany dochód na terenie Polski, jest zobowiązana do przedstawienia w polskim urzędzie dochodów uzyskanych nie tylko w ojczyźnie, ale również za granicą (w tym konkretnym przypadku u zachodniego sąsiada). Warto również zdawać sobie sprawę, że przepisy obowiązują w odwrotnej sytuacji. W przypadku, gdy pracownik składa wniosek o zwrot podatku z Niemiec, musi on przedstawić w Finanzamcie dochody uzyskane w Polsce.
Kolejnym dokumentem, niezbędnym do rozliczenia się z niemieckim urzędem skarbowym, jest zaświadczenie o dochodach uzyskanych na terenie Polski (UE/EOG, a jego niemiecki odpowiednik to EU/EWR). Wypełniając zeznanie podatkowe zalecane jest również uwzględnienie wszystkich przysługujących ulg. Różnego rodzaju odliczenia podatkowe wpływają bowiem korzystnie na ostateczną wysokość należnego zwrotu. Z jakich ulg najczęściej korzystają Polacy?
- ulga wynikająca z prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego;
- ulga związana z dojazdami do pracy;
- ulga wynikająca z dodatkowego ubezpieczenia (np. ubezpieczenie wypadkowe);
- ulga związana z uczestnictwem w różnych dodatkowych kursach związanych z wykonywanym zawodem.
Lohnsteuerbescheinigung po polsku. Czy można otrzymać przetłumaczony dokument?
Niestety nie ma możliwości otrzymania Lohnsteuerbescheinigung w języku polskim. Dodatkowo dokument ten powinien zostać wypełniony po niemiecku, tak aby urzędnik, który go będzie weryfikował nie miał problemów z jego prawidłową interpretacją.
Jeśli obawiacie się Państwo błędnego wypełnienia deklaracji podatkowej z powodu nieznajomości języka, zachęcamy do skorzystania z usług naszego biura rachunkowego. Doświadczeni księgowi dokładnie wytłumaczą całą procedurę oraz wypełnią wszystkie niezbędne dokumenty – po Państwa stronie zostanie jedynie złożenie podpisu.
Lohnsteuerbescheinigung – ile zwrotu można otrzymać?
W wielu przypadkach rozliczenie z niemieckim urzędem skarbowym bywa dla podatników korzystne. Jednak sytuacja każdej osoby zatrudnionej na terenie Niemiec jest inna, w związku z czym nie wszyscy mogą liczyć na zwrot podatku. Na ostateczny rezultat rozliczenia wpływa wiele czynników.
Pierwszym i zdecydowanie najważniejszym z nich jest wysokość dochodu uzyskanego na terenie zachodniego sąsiada Polski. Te informacje znajdziecie Państwo w karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung. To podstawowa zmienna, którą biorą pod uwagę niemieccy urzędnicy podczas wyliczania ewentualnego zwrotu podatku. Jeśli dochód uzyskany na terenie Niemiec nie przekroczył obowiązującej w danym roku kwoty wolnej od podatku, podatnikowi powinna zostać zwrócona cała kwota opłaconego podatku.
Warto również wiedzieć, że w Niemczech wyróżniamy trzy rodzaje podatku – podstawowy (Lohnsteuer), solidarnościowy (Solidaritätzuschlag) i kościelny (Kirchensteuer). Każdy z nich wpływa na wysokość zwrotu podatku, dodatkowo wszystkie widnieją na karcie podatkowej. Mówiąc wprost – im wyższe kwoty widnieją na Państwa Lohnsteuerbescheinigung, tym na wyższy zwrot podatku można liczyć.
Pomożemy Państwu rozliczyć Lohnsteuerbescheinigung – zapraszamy do kontaktu!
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów związanych ze złożeniem deklaracji podatkowej za prace wykonywane na terenie Niemiec, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z Platformy Rozliczeniowej. Nasze doświadczenie i wiedza z zakresu prawa podatkowego z pewnością będzie nieocenionym wsparciem podczas rozliczania się z Finanzamtem.
Odciążymy Państwa z kontaktów z niemieckimi urzędnikami, wypełnimy poprawnie wszystkie niezbędne dokumentu, a także zweryfikujemy, jakie ulgi oraz świadczenia Państwu przysługują. Współpraca z Platformą Rozliczeniową to mniej nerwów oraz stresu podczas wypełniania obowiązku podatkowego.