• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to footer
PL: +48 660 445 100 DE: +49 157 85 008 008
Platforma rozliczeniowa

Platforma rozliczeniowa

Platforma rozliczeniowa

  • Zwrot podatku
    • Niemcy
      • Rozliczenie podatku
      • Wymagane dokumenty
    • Holandia
      • Rozliczenie podatku
      • Wymagane dokumenty
  • Dodatkowe usługi
    • Niemcy
      • Wymeldowanie Gewerbe
      • Polska firma w Niemczech Freistellungsbesch.
        • Wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego Freistellungsbescheinigung
        • Zwrot podatku budowlanego – Bauabzugsteuer
        • Weryfikacja obowiązku podatkowego
      • Wymeldowanie z niemieckiego adresu
      • Wyrejestrowanie z niemieckiej kasy chorych
      • Wniosek o Kindergeld
        • Familienkasse – kontakt po polsku
      • Zmiana klasy podatkowej w Niemczech
      • Rozliczenie firm Gewerbe
    • Holandia
      • Zorgtoeslag – Dofinansowanie Ubezpieczenia w Holandii
  • Cennik
    • Cennik usług DE
    • Cennik usług NL
  • O nas
  • Blog
  • Kontakt
  • Rozlicz się
    • Rozlicz się Niemcy
    • Rozlicz się Holandia

Podatki w Niemczech dla Polaków: kluczowe informacje i porady 

Platforma Rozliczeniowa » Blog podatkowy » Podatki w Niemczech » Podatki w Niemczech dla Polaków: kluczowe informacje i porady 

20 listopada, 2023

Zainteresowanie pracą u naszych zachodnich sąsiadów utrzymuje się od wielu lat na wysokim  poziomie. Niemcy są jednym z największych rynków pracy na obszarze UE. Liczba Polaków, którzy  zdecydowali się wyjechać do Niemiec na stałe lub ze względu na pracę sezonową, stale rośnie. Spora  część polskich obywateli poszukuje więc informacji dotyczących rozliczeń podatkowych w  Niemczech. 

Jakie rodzaje podatków obowiązują w Niemczech? Jakie dokumenty są potrzebne, by dokonać  prawidłowego i skutecznego rozliczenia z podatku w Niemczech? Poniżej prezentujemy odpowiedzi  na pytania, które z pewnością nurtują niejednego Polaka decydującego się na pracę za zachodnią  granicą.  

Potrzebujesz wsparcia z podatkami w Niemczech? Pomożemy.

Skontaktuj się z nami!
kobieta przy biurku z otwartym laptopem i kalkulatorem w ręce oblicza podatki - podatki dla polaków w niemczech
Spis treści
  • Podstawowe rodzaje podatków, które Polacy pracujący w Niemczech powinni  znać 
  • Jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne do skutecznego rozliczenia podatku z  Finanzamt? 
  • Podatki w Niemczech dla Polaków – uzyskaj pomoc specjalistów

Podstawowe rodzaje podatków, które Polacy pracujący w Niemczech powinni  znać 

Najistotniejszym podatkiem z punktu widzenia osoby pracującej w Niemczech jest podatek  dochodowy od osób fizycznych (Einkommensteuer). Podatek ten obowiązuje zarówno obywateli  Niemiec, jak i obcokrajowców, którzy są zatrudnieni w tym kraju. 

Podatek potrącany od wynagrodzenia osiąganego przez pracowników zatrudnionych w Niemczech  można podzielić na trzy składowe. 

1. Podatek dochodowy od wynagrodzenia (Lohnsteuer) 

Najważniejszą część stanowi podatek dochodowy od wynagrodzenia (Lohnsteuer). Każdego  miesiąca odprowadzany jest z pensji pracownika przez pracodawcę. Wysokość zaliczek na podatek  dochodowy wskazana jest zawsze w karcie podatkowej (Lohnsteuerbescheinigung). Pracownik  powinien otrzymać ten dokument od pracodawcy na koniec roku podatkowego. Stanowi on  odpowiednik polskiego dokumentu PIT-11. 

Wysokość podatku dochodowego, który odprowadzany jest od wynagrodzeń do niemieckiego urzędu  skarbowego Finanzamt, zależna jest od poziomu dochodów, jakie osiągane są z tytułu pracy w Niemczech. 

W odróżnieniu od polskiego, niemiecki system podatkowy ustanawia podatek progresywny. Co to  w praktyce oznacza dla podatnika? Wraz ze wzrostem dochodu zwiększa się stawka podatku, co  oznacza, że osiągając wyższe dochody można spodziewać się wyższego ich opodatkowania. 

Dokonując złożenia zeznania podatkowego rocznego w niemieckim urzędzie Finanzamt, podatnik ma możliwość  odliczenia ulg, które mu przysługują. Najczęściej stosowane ulgi dotyczą dojazdów do pracy,  wyjazdów do domu rodzinnego oraz dzieci będących na utrzymaniu podatnika. Zastosowanie  odpowiednich odliczeń pomaga pomniejszyć wielkość dochodu podlegającego opodatkowaniu. W  doborze przysługujących ulg pomogą specjaliści Platformy Rozliczeniowej, którzy od lat  kompleksowo zajmują się niemieckim rozliczeniami i z chęcią wytłumaczą, w jaki sposób można  skorzystać z określonych ulg. 

Bardzo często zdarza się, że zaliczki na podatek dochodowy odprowadzane przez pracodawcę w  danym roku były wyższe, niż kwota podatku należnego. W takiej sytuacji, pracownik może uzyskać  zwrot części lub nawet całości podatku dochodowego za dany rok. O zwrot podatku można ubiegać się samodzielnie lub za pośrednictwem profesjonalnego biura zajmującego się niemieckimi  rozliczeniami podatkowymi. 

2. Podatek kościelny (Kirchensteuer) 

Drugim elementem składającym się na podatek odprowadzany z wynagrodzenia w Niemczech jest  podatek kościelny. 

Każdy obywatel Polski w trakcie zgłaszania meldunku w Niemczech, zobowiązany jest do  zadeklarowania swojego wyznania. Jeżeli podatnik należał w Polsce do kościoła katolickiego, to w  Niemczech również będzie uznany jako członek wspólnoty Kościoła. 

Niemieckie instytucje podatkowe mają możliwość zweryfikowania, czy dany pracownik z zagranicy  przyjął chrzest, będący warunkiem udziału we wspólnocie katolickiej. Jeśli tak rzeczywiście było,  podatnik będzie zobowiazany do płacenia podatku kościelnego, chyba, że zgłosi chęć wystąpienia z  Kościoła. 

Podatek kościelny stanowi najczęściej 9% podatku dochodowego. Jedynie w przypadku dwóch  landów: Badenii-Wirtemergii oraz Bawarii stawka ta wynosi 8%. 

Jeśli podatnik jest zobligowany do płacenia podatku kościelnego do urzędu Finanzamt, to na swojej  karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung w pozycji 6. może znaleźć dokładną kwotę podatku  kościelnego odprowadzoną do urzędu przez pracodawcę. 

3. Podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) 

Podatek solidarnościowy został wprowadzony w 1991 r. w celu finansowania kosztów zjednoczenia  Niemiec po upadku Muru Berlińskiego. Choć pojawiały się propozycje zniesienia podatku,  funkcjonuje on do dnia dzisiejszego. Od 2021 r. Większość podatników została jednak zwolniona z  obowiązku płacenia składek solidarnościowych. Spowodowane to było podwyższeniem progu  wysokości podatku, do którego nie pobiera się składki solidarnościowej. 

W 2024 r. podatek solidarnościowy nie jest pobierany w przypadku, gdy roczna kwota podatku  dochodowego nie przekracza 18 130 euro dla jednej osoby. Jeśli natomiast mowa o małżeńtwach,  próg jest dwukrotnie wyższy i wynosi 36 260 euro. Wspomniane kwoty stanowią granicę, od których  będzie obowiązek odprowadzania składek solidarnościowych. 

Warto zauważyć, że zarówno podatek kościelny, jak i podatek solidarnościowy są opcjonalne i nie  obowiązują wszystkich cudzoziemców. Każdy podatnik ma prawo zrezygnować z płacenia podatku  kościelnego, jeśli nie jest członkiem żadnego z wyznań religijnych. 

budynek niemieckiego urzędu skarbowego Finanzamt dusseldorf-nord - podatki dla polaków w niemczech

Jakie dokumenty i zaświadczenia są potrzebne do skutecznego rozliczenia podatku z  Finanzamt? 

Aby skutecznie i efektywnie rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym Finanzamt, niezbędne  będzie przygotowanie kilku dokumentów i zaświadczeń, które są wymagane przy rozliczaniu  podatków w Niemczech:

1. Karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung 

Odpowiednik polskiego PIT-11 otrzymywany od niemieckiego pracodawcy. Zaświadczenie to  zawiera informacje m. in. o wysokości przychodu, zaliczkach na podatek dochodowy,  odprowadzonych składkach na ubezpieczenia obowiązkowe, dodatkowych świadczeniach od  pracodawcy. Jest to niezbędny dokument do przeprowadzenia rozliczenia z niemieckim urzędem  skarbowym. 

Jeśli zdarzy się, że pracownik nie otrzyma karty podatkowej lub z jakiegoś powodu nie ma do niej  dostępu, niezbędne mogą się okazać miesięczne odcinki płacowe, również otrzymywane od  pracodawcy. 

Najistotniejszą kwestią jest zadbanie o przygotowanie dokumentów z każdego miejsca pracy, bez  pominięcia nawet najkrótszego okresu zatudnienia. Pozornie drobne różnice mogą wpływać na wynik  rozliczenia, a co za tym idzie – na wysokość zwrotu lub ewentualnej dopłaty podatku. 

2. Zaświadczenie o dochodach z zagranicy – UE/EOG 

Nierzadko zdarza się, że pracownicy nie są zatrudnieni w Niemczech przez cały rok i przez jakiś czas  osiągają dochody również w Polsce. Należy pamiętać o właściwym udokumentowaniu tych  dochodów przed niemieckim urzędem skarbowym. Zaświadczeniem zawierającym informację o  wysokości uzyskanych w Polsce dochodów jest dokument UE/EOG, znany także pod nazwą  EU/EWR. Można pozyskać go w polskim urzędzie skarbowym i wypełniany jest na podstawie  deklaracji podatkowej złożonej przez podatnika w polskim urzędzie. 

3. Zaświadczenia o pobieranych zasiłkach 

W Niemczech istnieje wiele różnych rodzajów zasiłków i świadczeń dla pracowników, które mają na  celu zapewnić wsparcie w różnych sytuacjach życiowych. Jeśli podatnik w ciągu roku otrzymywał  jeden lub więcej zasiłków i świadczeń, należy udokumentować to przed niemieckim urzędem i  wykazać w rozliczeniu podatkowym kwoty otrzymywanych świadczeń. 

Do najczęściej otrzymywanych zasiłków należą: zasiłek chorobowy (Krankengeld), zasiłek  macierzyński (Mutterschaftsgeld), zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld), zasiłek rodzinny  (Kindergeld). 

4. Dokumenty potrzebne do uzyskania ulg podatkowych 

W Niemczech funkcjonuje duża liczba ulg podatkowych, z których mogą skorzystać zatrudnieni tam  cudzoziemcy. Do udokumentowania każdej z ulg potrzebne są inne dokumenty. Warto mieć jednak  na uwadze, by zachować potwierdzenia ponoszonych wydatków w postaci rachunków, paragonów,  biletów czy umów. 

Wielu podatników ponosi na co dzień koszty związane z dojazdami do pracy, noclegiem,  przedszkolem lub opiekunką dla dzieci. Wszystkie te wydatki można odliczyć od podatku. Warto  zachować także paragony i rachunki potwierdzające wydatki na usługi medyczne, pobyt w szpitalu  czy zakup lekarstw.

Przydatne mogą być również dokumenty dotyczące ubezpieczeń prywatnych zawartych z  niemieckimi instytucjami. Wśród nich można wyróżnić m. in. ubezpieczenie samochodu (KFZ) oraz  ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (Haftpflichtversicherung). Ważne jest, by dokumenty  zawierały konkretne daty, w których obowiązywało ubezpieczenie, a także wysokość opłacanych  składek. 

Podatki w Niemczech dla Polaków – uzyskaj pomoc specjalistów

Jeśli wypełniają Państwo deklarację podatkową samodzielnie, zawsze należy upewnić się, czy  dokumenty są wypełnione poprawnie i kompletnie, aby uniknąć problemów z urzędem skarbowym.  Jeśli potrzebują Państwo pomocy lub mają wątpliwości, zachęcamy do skorzystania z usług  Platformy Rozliczeniowej. Nasi eksperci kompleksowo zadbają o Państwa rozliczenie podatku z Niemiec.

Category iconPodatki w Niemczech

 
Rozlicz swój podatek z Niemiec i z Holandii z nami!

Dzięki naszemu systemowi w zaledwie dwóch krokach będziecie Państwo mogli rozliczyć podatek z Niemiec i z Holandii.

Skontaktuj się z nami

Footer

Siedziba firmy

Platforma Rozliczeniowa EU Sp. z.o.o
Pl. Solny 15
50-062 Wrocław
NIP: 8971885790
Regon: 387521957
Tel PL: +48 660 445 100
Tel DE: +49 157 85 008 008
KONTAKT@PLATFORMAROZLICZENIOWA.EU

Nawigacja

  • Zwrot podatku z Niemiec
  • Zwrot podatku z Holandii
  • Rozliczenia firm
  • Cennik usług DE
  • O nas
  • Kontakt
  • Impressum

Platforma Rozliczeniowa

Platforma Rozliczeniowa to miejsce, w którym rozliczysz swój podatek dochodowy z Niemiec i z Holandii w kilku prostych krokach. Skontaktuj się z nami, opisz nam swój problem i czekaj na zwrot podatku. Nasi specjaliści zajmą się Tobą kompleksowo. Nie będziesz musiał chodzić po urzędach, wszystkim zajmiemy się za Ciebie.

Polityka prywatności

  • Facebook

© 2023 Strategiczni.pl