Wielu Polaków korzysta z okresu wiosenno-letniego i decyduje się na podjęcie pracy sezonowej w jednym z krajów Unii Europejskiej. To dobre rozwiązanie na polepszenie swojej sytuacji finansowej, a bliska odległość od Polski sprawia, że rozłąka z najbliższymi nie jest tak dotkliwa. Jednym z najpopularniejszych kierunków w celach zarobkowych jest Królestwo Niderlandów. Praca sezonowa w Holandii wiąże się jednak nie tylko z atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale również obowiązkami wynikającymi z prawa podatkowego obowiązującego w tym państwie. Dowiedz się więcej o rozliczeniu podatku z Holandii i pozbądź się niepotrzebnego stresu!
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku z Holandii? Pomożemy.
Praca sezonowa w Holandii pod kątem podatków
Obowiązek związany z rozliczeniem się z osiągniętych w danym roku podatkowym dochodów oznacza także konieczność odprowadzenia adekwatnych podatków. Warto wiedzieć, że każdy kraj będący członkiem Unii Europejskiej posiada odmienne przepisy z zakresu prawa podatkowego. W związku z tym decydując się na pracę sezonową w Holandii, w pierwszej kolejności powinieneś zapoznać się z obowiązkami dotyczącymi rozliczenia się z holenderskim urzędem skarbowym, czyli Belastingdienst. Zasady obowiązujące w Królestwie Niderlandów są bowiem inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni rozliczając podatki w Polsce.
Duża część osób zatrudniających się w Holandii jedynie na miesiąc lub dwa błędnie uważa, że tak krótki okres pracy zwalnia ich z konieczności rozliczenia się z Belastingdienst. W rzeczywistości nie ma jednak znaczenia to, czy dana osoba pracowała w Holandii trzy miesiące, czy trzy lata – w obydwu przypadkach należy wywiązać się z obowiązku dostarczenia do odpowiedniego urzędu skarbowego zeznania podatkowego.
Jakie opodatkowanie obowiązuje za pracę sezonową w Holandii?
Jak rozliczyć pracę sezonową w Holandii? Według przepisów obowiązujących w tym kraju, sposób rozliczenia w przypadku krótkiego okresu zatrudnienia jest taki sam, jak w sytuacji wieloletniej pracy w Holandii. W celu uniknięcia podwójnego opodatkowania Polska ma podpisane umowy z różnymi krajami, które opierają się na dwóch różnych sposobach opodatkowania dochodów uzyskanych poza granicami ojczyzny. Pierwszy rodzaj rozliczenia to metoda wyłączenia z progresją, a druga to metoda odliczenia proporcjonalnego.
Umowa mająca na celu zniwelowanie ryzyka podwójnego opodatkowania z Holandią opiera się na metodzie odliczenia proporcjonalnego. Według zapisów znajdujących się w dokumencie, polskie urzędy skarbowe nakładają podatek zarówno na dochody uzyskane w Holandii, jak i w Polsce. Następnym krokiem jest pomniejszenie opłaty fiskalnej o kwotę podatku, który należy się Belastingdienst.
Praca sezonowa w Holandii a podatek w Polsce
Wiesz już, że nawet po miesiącu legalnej pracy w Holandii masz obowiązek rozliczenia się z tamtejszym fiskusem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że tej czynności należy dokonać w kraju, w którym posiadasz zobowiązanie podatkowe. Co to oznacza w praktyce?
Czy osoby pracujące sezonowo w Holandii są zobowiązane do rozliczenia podatku w Polsce?
Odpowiedź na powyższe pytanie zależy od kraju, w którym posiadasz zobowiązania podatkowe. W związku z tym, jeśli posiadasz polską rezydencję podatkową, powinieneś rozliczyć się za zarobki uzyskane zarówno w Polsce, jak i w Holandii, w polskim urzędzie skarbowym. Dodatkowo każdy polski rezydent podatkowy, który osiąga dochody za granicą, powinien wiedzieć, że dochody te są opodatkowane nie tylko w Polsce, ale również w kraju ich uzyskania. Jeśli Twoja rezydencja podatkowa to Królestwo Niderlandów – niezbędne będzie dokonanie rozliczenia podatku w holenderskim urzędzie skarbowym, czyli Belastingdienst.
Praca sezonowa w Holandii – jak rozliczyć podatek?
W celu rozliczenia się z holenderskim fiskusem powinieneś poznać dwie najważniejsze daty. Pierwszym terminem na złożenie deklaracji podatkowej jest 1 maja roku następującego po danym roku rozliczeniowym, a drugą datą jest 1 lipca z opcją przedłużenia na specjalny wniosek podatnika. Dodatkowo warto wiedzieć, że z Belastingdienst można rozliczać się do 5 lat wstecz, co oznacza, że w 2023 roku masz nadal możliwość złożyć zeznanie za pracę sezonową, która miała miejsce w 2018 roku. Jednak zalecamy nieodkładanie tego istotnego obowiązku na później. Wtedy bowiem rośnie szansa na otrzymanie kary od holenderskiego urzędu skarbowego.
O co szczególnie należy zadbać przy unikaniu podwójnego opodatkowania?
Jedną z najważniejszych kwestii, o którą należy zadbać, jeśli chcesz uniknąć podwójnego opodatkowania, jest prawidłowe określenie swojego miejsca zameldowania. Umowa, którą Polska podpisała z Holandią chroni bowiem podatników, którzy pracują przez kilka miesięcy w ciągu roku w innym kraju, niż są zameldowani. W związku z tym, jeśli Holandia była Twoim miejscem zamieszkania jedynie przez część roku, przy wypełnianiu zeznania podatkowego za pracę sezonową w Holandii, powinieneś skorzystać z formularza M-form. Dzięki niemu rozliczysz się z Belastingdienst wyłącznie za okres, podczas którego byłeś legalnie zatrudniony w Holandii.
Zastanawiasz się jak otrzymać najwyższy zwrot podatku za pracę sezonową z Holandii? Rozlicz podatek z Holandii z nami!
Jeśli nigdy wcześniej nie rozliczałeś się za pracę wykonywaną za granicą, czynność ta może przysporzyć wielu problemów. Inne przepisy z zakresu prawa podatkowego, różnego rodzaju ulgi, czy regularnie wprowadzanie zmiany w zasadach rozliczania się z holenderskim urzędem skarbowym – to tylko niektóre z przykładów czynników wpływających na stopień skomplikowania składania deklaracji podatkowej w Holandii. Dzięki pomocy doświadczonych specjalistów zatrudnionych w Platformie Rozliczeniowej pozbędziesz się niepotrzebnego stresu związanego z wywiązaniem się z obowiązku fiskalnego. Nie wpisuj do wyszukiwarki w panice hasła „praca sezonowa w Holandii jak rozliczyć”, zaufaj naszemu zespołowi ekspertów! Ich wiedza oraz doświadczenie zwiększy szansę na otrzymanie korzystnego zwrotu podatku za pracę wykonywaną w określonym czasie w Holandii.