Rozliczając się z podatku w Niemczech musisz wiedzieć, że warunki rozliczenia mogą różnić się ze względu na wykonywany zawód. Jedną z branż, której pracownicy powinni zwrócić szczególną uwagę na swoje deklaracje podatkowe, jest branża transportowa. O czym powinni pamiętać kierowcy rozliczający podatki w Niemczech?
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku dla kierowców w Niemczech? Pomożemy.
Kierowcy bez stałego miejsca zamieszkania w Niemczech
Jeśli jesteś kierowcą, który pracuje na terenie Niemiec, jednak nie jesteś tam zameldowany, a po przebytej trasie nocujesz w kabinie samochodu bądź wracasz do swojego domu w Polsce, zaliczasz się do tej grupy. Kierowcom bez stałego miejsca zamieszkania w Niemczech przysługuje prawo odliczenia kosztów dojazdu z domu w Polsce.
Kierowcy mający zakwaterowanie w Niemczech
Z kolei do tej grupy kierowców należysz jeśli wynajmujesz kwaterę na terenie Niemiec oraz nadano Ci niemiecki meldunek. Możesz wtedy uwzględnić w rozliczeniu codzienne dojazdy do miejsca pracy ze swojego mieszkania w Niemczech. Dodatkowo jeśli w Polsce znajduje się Twoja najbliższa rodzina, czyli małżonek bądź dzieci, przysługuje Ci możliwość odliczenia kosztów podwójnego domownictwa. W ramach tego odlicza się koszty wynajmowanego noclegu oraz koszty podróży do Polski,.
Jakie koszty można wliczyć do deklaracji podatkowej?
Oprócz wspomnianych wyżej kosztów, związanych z dojazdami do pracy na teren Niemiec, jako zawodowy kierowca możesz odliczyć również:
- opłaty za miejsca parkingowe,
- koszty służbowych połączeń telefonicznych,
- wydatki związane z czyszczeniem kabiny do spania.
Chcąc uwzględnić poniesione koszty w rozliczeniu podatkowym, należy posiadać dowody na ich potwierdzenie. Istotne jest zatem, by w ciągu roku zbierać wszelkie rachunki kosztowe, umowy najmu, potwierdzenia zapłaty, a także uzupełniać na bieżąco kartę przejazdów i kartę pojazdu.
Ulgi podatkowe dla kierowców w Niemczech
Szczególną ulgą podatkową dotyczącą kierowców zatrudnionych na terenie Niemiec są diety na podróże służbowe. Ich wysokość zależy od tego czy podróż odbywa się w kraju czy poza jego granicami oraz od czasu przebywania poza miejscem zamieszkania. Naliczane są one po przekroczeniu podstawowego 8 godzinnego czasu pracy.
Diety w Niemczech przyznawane są na podstawie zaświadczenia potwierdzającego miejsce i czas trwania odbytych podróży. Dokument ten można uzyskać zwracając się do pracodawcy. Należy zachować go w celu przedłożenia w urzędzie skarbowym.