Wraz z 2021 rokiem w niemieckim prawie pojawiło się kilka zmian dotyczących prawa podatkowego, w tym rozliczeń podatkowych. W artykule wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy składaniu deklaracji podatkowej w 2021, biorąc pod uwagę nowelizacje ustawy, by skutecznie rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatku w Niemczech? Pomożemy.
Rozliczenie podatku w Niemczech termin
Pierwszą kwestią, która nie uległa zmianie, ale wciąż pozostaje najważniejsza, jest termin składania deklaracji podatkowych. Jeśli chcesz otrzymać zwrot podatku, powinieneś złożyć komplet dokumentów do odpowiedniego Urzędu Skarbowego w terminie do 31 lipca 2021 roku. Niedostarczenie wszystkich formularzy i zaświadczeń w wyżej wymienionym terminie może skutkować nałożeniem kary pieniężnej przez niemiecki Finanzamt. Aby otrzymać szybki zwrot podatku z Niemiec, należy rozważyć współpracę ze specjalistą od prawa podatkowego, który pomoże w gromadzeniu potrzebnych dokumentów.
Zmiany w rozliczeniu podatku z Niemiec
Najistotniejszą zmianą jaka zaszła w niemieckim prawie podatkowym w 2021 roku, to wyższa kwota wolna od podatku. W Niemczech kwota wolna od podatku traktowana jest jako minimum socjalne, czyli suma rocznych dochodów, na które państwo nie może nałożyć podatku. Wysokość tej kwoty różni się w zależności od statusu niemieckiego podatnika – inna kwota obowiązuje osoby samotne, inna małżeństwa, a inna dla osób wychowujących dzieci. Dokładne informacje na temat wzrostu poszczególnych rodzajów kwoty wolnej od podatku znajdują się w poniższej tabeli:
Zmiany w ulgach podatkowych
Niemieckie prawo przewiduje różne ulgi podatkowe, które przekładają się na zwiększony zwrot podatku. Mogą one dotyczyć różnych kwestii – dojazdów do pracy, czy wspólnego gospodarstwa domowego z małżonkiem. Na jakie zmiany w ulgach podatkowych warto zwrócić uwagę przed złożeniem deklaracji?
- wyższa kwota odliczenia za dojazdy do pracy
Niemieckie prawo podatkowe do tej pory przewidywało możliwość odliczenia 30 centów za każdy przejechany kilometr w celach zarobkowych. Zmiana, która zaszła w 2021 roku to wzrost tej kwoty do 35 centów, co w przypadku osób, które pokonują duże odległości do pracy, może stanowić znaczącą różnicę w całkowitej kwocie zwrotu podatku.
- ryczałt za pracę zdalną
W związku z pandemią koronawirusa, niemieckie prawo podatkowe zostało znowelizowane na korzyść osób, które zostały zmuszone do pracy zdalnej. Wszyscy, którzy zaczęli pracę z domu z powodu pandemii, mają możliwość ubiegania się o premię podatkową – nawet 5 € za dzień. Łączna kwota nie może przekroczyć 600 € w danym roku. Świadczenie to jest w formie ryczałtu odliczane jako jeden z kosztów uzyskania przychodu.