Jeśli jesteś Polakiem pracującym w Holandii, z pewnością zdajesz sobie sprawę z obowiązku związanego ze złożeniem deklaracji podatkowej w holenderskim urzędzie skarbowym, czyli Belastingdienst. Każdy, kto rozlicza się z fiskusem ma nadzieję, że zwrot podatku okaże się dla niego korzystny. Sprawdź obowiązujące ulgi podatkowe w Holandii i dowiedz się, które z nich Ci przysługują! Skorzystanie z odpowiednich ulg może bowiem obniżyć kwotę podatku dochodowego i tym samym przyczynić się do uzyskania większego zwrotu od holenderskiego fiskusa.
Potrzebujesz wsparcia z ulgami podatkowymi w Holandii? Pomożemy.
Jak działają ulgi podatkowe w Holandii?
W sytuacji, gdy pracujesz lub mieszkasz w Holandii, masz możliwość starania się o adekwatne ulgi podatkowe, które są również dostępne dla obcokrajowców, w tym Polaków. W jaki sposób działają ulgi podatkowe w Holandii? Podstawą do skorzystania z tej możliwości jest spełnienie jednego z dwóch kryteriów – jesteś albo zameldowany w Holandii przez cały rok lub przynajmniej 90% Twoich dochodów pochodzi z pracy wykonywanej na terenie tego kraju.
Jeśli nie jesteście Państwo pewni, czy spełniacie powyższe warunki, zachęcamy do kontaktu z doświadczonymi specjalistami z Platformy Rozliczeniowej. Zapoznają się oni z Państwa sytuacją i doradzą najlepsze rozwiązania, które przyczynią się do uzyskania korzystnego zwrotu podatku.
Jakie ulgi podatkowe obowiązują w tym kraju?
Holandia jest uznawana za kraj, w którym podatki nie należą do najniższych. Jednak warto pamiętać o tym, że lista ulg podatkowych, dostępnych także dla cudzoziemców, jest całkiem długa. Zapoznaj się z ulgami, z których może skorzystać każda legalnie zatrudniona osoba w Holandii.
Algemene heffingskorting – ogólna ulga podatkowa
Powyższa ulga przysługuje każdemu podatnikowi w Holandii. Celem głównej ulgi podatkowej jest zmniejszenie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie socjalne. Ważna informacja dotyczy maksymalnej wysokości Algemene heffingskorting, ponieważ nie może być ona wyższa niż naliczana kwota składająca się na podatek oraz składki, które podatnik musi uregulować. Ogólną ulgę podatkową w Holandii przyznaje się biorąc pod uwagę czas legalnie przepracowany w tym kraju lub okres zameldowania.
Verhooging van de heffingskorting – wspólne rozliczenie podatku
Ta ulga podatkowa w Holandii jest również znana pod nazwą ulgi rozłąkowej. Stanowi ona część zapłaconego podatku, którego z różnych powodów nie udało się odzyskać podczas indywidualnego rozliczenia z Belastingdienst. Ulga skrótowo określana mianem Heffingskorting umożliwia zwiększenie dochodu partnera fiskalnego, który nie przebywa na stałe w Holandii, ale mieszka np. w Polsce. Jakie są warunki zostania takim partnerem?
- Bycie w nieformalnym lub formalnym związku, jednak wymagane jest, aby od przynajmniej pół roku partnerzy byli zameldowani pod wspólnym adresem oraz byli współwłaścicielami funduszu emerytalnego lub mieszkania.
- Posiadanie wspólnych dzieci razem ze zgłaszanym partnerem.
Powyżej przedstawiliśmy, jakie czynniki należy spełnić, aby móc zgłosić partnera fiskalnego. Zapoznaj się z poniższą grafiką i dowiedz się, o jakie dodatkowe aspekty powinieneś zadbać w celu skorzystania z ulgi rozłąkowej.
Warto wspomnieć o tym, że ulga Heffingskorting jeszcze kilka lat temu była zdecydowanie wyższa i w związku z tym również bardziej popularna. Rząd holenderski co roku systematycznie zmniejsza kwotę rozłąkowego, tak aby aktywizować osoby niezatrudnione, które do tej pory nie wykonywały żadnej pracy. Przewiduje się, że w 2023 roku ulga na partnera fiskalnego zostanie całkowicie usunięta. Jednak należy pamiętać, że w Holandii istnieje możliwość rozliczenia się nawet do 5 lat wstecz. Jeśli nie skorzystaliście Państwo do tej pory ze wspomnianej ulgi, warto rozliczyć się za lata poprzednie. Nasi specjaliści z Platformy Rozliczeniowej podpowiedzą, jakie czynności należy podjąć, aby tego dokonać.
Arbeidskorting
Wszystkim osobom legalnie zatrudnionym w Holandii przysługuje Arbeidskorting. To tzw. ulga pracownicza pomniejszająca podatek dochodowy, który każdy podatnik ma obowiązek zapłacić. Wysokość Arbeidskorting jest wyliczana na podstawie ostatecznej sumy dochodów otrzymanych w danym roku podatkowym. Co roku rząd holenderski wprowadza drobne zmiany w wyliczaniu ulgi pracowniczej i w 2023 roku może ona wynosić maksymalnie 5 052 €.
Ulgi na dzieci
W Holandii obowiązuje kilka rodzajów ulg na dzieci. W zależności od sytuacji życiowej konkretnego rodzica, może on skorzystać z poszczególnych ulg. Pierwszą z nich jest Combinatiekorting, przyznaje się ją każdej legalnie zatrudnionej osobie w Holandii wychowującej dziecko lub dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia. Podobnie jak w przypadku poprzednich ulg, jej wysokość jest uzależniona od dochodów podatnika. Jakie warunki należy spełniać, aby móc skorzystać z ulgi Combinatiekorting?
- Być opiekunem prawnym dziecka;
- być zameldowanym z dzieckiem pod wspólnym adresem przez okres przynajmniej pół roku.
Kolejna ulga podatkowa w Holandii dotyczy rodziców samotnie wychowujących dzieci i po holendersku nazywana jest Alleenstaande-ouderkorting. Sprawdź, jakie warunki musisz spełniać, aby móc korzystać z tej ulgi:
- w konkretnym roku podatkowym przez przynajmniej 6 miesięcy nie mieć partnera fiskalnego;
- mieszkać wspólnie z dzieckiem lub dziećmi, które nie ukończyły jeszcze 27 lat;
- pobierać zasiłek rodzinny na dziecko;
- plasować się w kwocie do 400 € na kwartał, przeznaczanej na wydatki związane z utrzymaniem dziecka;
- być zameldowanym z dzieckiem lub dziećmi pod wspólnym adresem.
Inne ulgi pozwalające na zmniejszenie podatku dochodowego
Bardzo popularnym rodzajem dofinansowania w Holandii jest Zorgtoeslag, czyli dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2007 roku w Królestwie Niderlandów każdy podatnik musi pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki Zorgtoeslag rząd holenderski pomaga w celu uregulowania wszystkich wydatków związanych z podstawowymi świadczeniami zdrowotnymi.
Pomożemy Ci uzyskać najwyższy zwrot podatku z Holandii – rozlicz się z nami!
Przytłacza Cię ilość ulg, z których możesz skorzystać jako osoba legalnie zatrudniona w Holandii? Skontaktuj się ze specjalistami pracującymi w Platformie Rozliczeniowej! Nasi doświadczeni księgowi przeanalizują Twoją sytuację i dopasują wszystkie ulgi podatkowe, które Ci się należą. Pamiętaj, że dzięki nim możesz skutecznie obniżyć kwotę podatku dochodowego, co prowadzi do uzyskania korzystniejszego zwrotu od holenderskiego urzędu skarbowego.
Nie trać nerwów oraz czasu – zgłoś się do specjalistów z Platformy Rozliczeniowej i rozlicz podatek na korzystnych zasadach!