
Prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech to coraz popularniejszy sposób na zwiększenie dochodów przez wyjeżdżających tam Polaków. O ile jeszcze całkiem niedawno nasi rodacy za zachodnią granicą podejmowali pracę „u kogoś”, o tyle dzisiaj otwarcie własnej działalności jest zdecydowanie częstszym rozwiązaniem. Pozwala to nie tylko na większą samodzielność, ale też umożliwia pracę na własny rachunek. Dodatkowo przemawia za tym fakt, że procedury dotyczące założenia firmy są stosunkowo proste. W razie potrzeby bez problemu można uzyskać profesjonalne wsparcie w polskojęzycznym biurze rachunkowym. Jednym z działań, które ułatwiają dywersyfikację zarobków w przypadku osób prowadzących firmy budowlane, jest złożenie wniosku o Freistellung. Co to jest? Jakie zasady należy spełnić, by uzyskać zgodę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w naszym poradniku.
Freistellungsbescheinigung – wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech
Prowadzenie firmy budowlanej w Niemczech wiąże się z szeregiem obowiązkowych dla jej właściciela działań. Należy do nich przede wszystkim konieczność odprowadzania wszystkich obligatoryjnych podatków. Jednym z nich jest Bauabzugsteuer – danina od usług budowlanych. Obowiązek ten został określony w ustawie o podatku dochodowym, a zaliczka na jego poczet potrącana jest z wynagrodzenia zleceniobiorcy – traktuje o tym paragraf 48 wspomnianego zapisu. Oznacza to, że na konto firmy wykonującej prace budowlane wpłynie kwota pomniejszona o 15% w stosunku do tej, która znajduje się w umowie. Co istotne, podatek odprowadzany jest od każdej wystawionej faktury. Zostaje on przekazany na konto bankowe właściwego urzędu skarbowego (niem. Finanzamt).
W paragrafie 48 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym widnieje także zapis, że opłata fiskalna nie jest pobierana, kiedy wartość usług budowlanych świadczonych na rzecz zleceniodawcy nie przekracza 5 000 euro. Istnieje też możliwość, by zleceniodawca zamiast 85% wynagrodzenia, otrzymał pełną kwotę. W tym celu konieczne jest złożenie wniosku o zwolnienie z podatku budowlanego.
Jak załatwić Freistellung w Polsce?
O zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech mogą starać się polskie firmy wykonujące usługi budowlane w Niemczech, o ile odprowadzały do tamtejszego urzędu skarbowego podatek. Pozytywna decyzja zostanie wydana, jeśli spełnione zostaną poniższe warunki:
- Brak zaległości podatkowych w Finanzamcie. Z tego powodu zaleca się, by podatek dochodowy odprowadzać co roku nawet w przypadku osób prywatnych. Niemieckie prawo podatkowe pozwala na złożenie deklaracji aż do czterech lat od zakończenia okresu rozliczeniowego. Zwłoka może jednak utrudnić w przyszłości uzyskanie Freistellung.
- Firma nie przekroczyła wspomnianego już progu wartości świadczonych usług budowlanych, który wynosi 5 000 euro. Powyżej tej kwoty opłacenie podatku jest konieczne.
Wniosek o Freistellung – najważniejsze informacje
Aby mieć możliwość rezygnacji z opłacania zaliczki na podatek budowlany, niezbędne jest złożenie wniosku w jednym z czterech wyznaczonych do tego urzędów. Polacy mogą to zrobić w:
- Finanzamt Hameln;
- Finanzamt Oranienburg;
- Finanzamt Cottbus;
- Finanzamt Nördlingen mit Außenstelle Donauwörth.
Zgromadzenie kompletu dokumentów pozwoli na sprawne przeprowadzenie procesu. Nasze biuro wspiera także przedsiębiorców, którzy nie złożyli wniosku w terminie. Zgoda wydana po czasie pozwala dochodzić zwrotu poniesionego już podatku, a Platforma Rozliczeniowa może przejąć kontakt w tej sprawie i doprowadzić ją do satysfakcjonującego zakończenia.
Jakie dokumenty są potrzebne, aby uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech?
Dokumentem potwierdzającym zwolnienie z podatku budowlanego jest odpowiednie zaświadczenie, Freistellungsbescheinigung. Aby móc je otrzymać, należy posiadać numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer). Jednym słowem – trzeba być niemieckim podatnikiem. Osoba, która nie może przedstawić NIP, powinna złożyć wniosek o rejestrację, który pozwoli jej go uzyskać. W pytaniu o cel wskazuje się nadanie Steuernummer.
Zwolnienie z podatku budowlanego – ile się czeka?
Decyzja o zwolnieniu z podatku może zająć do miesiąca, a jej ważność zazwyczaj obejmuje rok. Wniosek zostanie rozpatrzony również w przypadku, kiedy firma nie znajduje się na terenie Niemiec. Trzeba jednak udokumentować terminowe odprowadzanie podatku do Finanzamtu.
Pomagamy uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech! Skontaktuj się z nami!
Jako Platforma Rozliczeniowa świadczymy usługi podatkowe, z których mogą skorzystać również przedsiębiorcy działający na terenie Niemiec. Dla naszych klientów weryfikujemy obowiązek fiskalny, a także wykonujemy rozliczenia podatkowe i kontaktujemy się z Finanzamtem. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.