Założenie własnej firmy to dla wielu osób możliwość działania na własną rękę i według swoich zasad. Na ten krok decydują się coraz częściej Polacy zarabiający w kraju, ale co z tymi, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę? W takich sytuacjach wiele zależy od tego, o jakim miejscu mowa. Niemcy to nie tylko państwo członkowskie Unii Europejskiej, ale także kraj, który razem z Polską podpisał umowę chroniącą obywateli przed podwójnym opodatkowaniem. Z tych przyczyn Polacy pracujący w Niemczech mają możliwość świadczenia pracy w ramach własnej działalności tak, jak w każdym innym kraju Wspólnoty, a rozliczenie podatkowe dokonane w jednym, ważne jest w drugim. Co trzeba wiedzieć o polskich firmach budowlanych w Niemczech?

Czy polska firma budowlana może świadczyć usługi w Niemczech?
Jak już zostało zaznaczone we wstępie, każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo założyć własną działalność dowolnym kraju Wspólnoty. Ponadto firmy powstałe na terenie innych krajów mają możliwość świadczenia usług w pozostałych państwa na zasadzie wolności podejmowania działalności. Oznacza to, że polska firma budowlana w Niemczech może świadczyć usługi za zachodnią granicą. Warto tutaj dodać, że wśród Niemców dużą popularnością cieszą się szczególnie budowlańcy z Polski – ceniony jest ich profesjonalizm, idący w parze ze stosunkowo niską ceną. Jednocześnie stawki te są atrakcyjne dla osób, których centrum życia znajduje się w Polsce. Z tego powodu wyjątkowo opłacalną branżą są usługi remontowe i wykończeniowe.
Usługi budowlane a Finanzamt
Każda firma działająca na terenie Niemiec jest zobowiązana do zgłoszenia tego faktu w tamtejszym urzędzie skarbowym (Finanzamt). Zazwyczaj dzieje się to podczas występowania o niemiecki odpowiednik polskiego numeru NIP, Steuernummeru. Aby zaświadczeń o prowadzeniu polskiego działalności gospodarczej, konieczne jest przekazanie do urzędu odpowiednich dokumentów.
Drugą ważną kwestią, związaną z działalnością firmy budowlanej w Niemczech, jest podatek budowlany. Należy odprowadzić go od każdej faktury i jego wysokość wynosi 15% jej wartości. Konieczność opłaceniu podatku leży po stronie podmiotu zlecającego usługę. O ile podatnik nie ma zaległości w Finanzamcie, możliwe jest zwolnienie z podatku budowlanego, wydawane na wniosek przedsiębiorcy.
Jeśli polska firma budowlana świadczy w Niemczech usługi przez 180 dni lub mniej, ma możliwość zwolnienia z rozliczenia podatku w Finanzamcie. Innym warunkiem jest konieczność pozyskiwania 30% dochodów poza niemiecką granicą, w innym państwie. Firmy, które ich nie spełniają, mają obowiązek rozliczyć się w Niemczech.
Firma budowlana w Niemczech — jak rozpocząć legalną działalność gospodarczą?
Prowadzenie legalnej działalności w Niemczech wymaga zgłoszenia i założenia Steuernummeru, odpowiednika polskiego numeru NIP. Konieczne jest także szczegółowe prowadzenie księgowości, dzięki czemu możliwe będzie określenie obowiązku podatkowego przedsiębiorcy.
Czy warto założyć firmę budowlaną w Niemczech?
Można zastanawiać się, czy lepiej wykonywać zlecenia w ramach działalności założonej w Polsce, czy jednak warto założyć firmę w Niemczech. W każdej sytuacji jest to decyzja indywidualna i należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jeśli jednak działalność będzie prowadzona przede wszystkim na terenie Niemiec, to rejestracja tam firmy może znacząco ułatwić kwestie księgowe. Doradztwem w zakresie zakładania i prowadzenie niemieckiej, jednoosobowej działalności gospodarczej Gewerbe zajmuje się między innymi Polskie Biuro 24.
Podatki od usług budowlanych na terenie Niemiec
Wspomniane już podatki od usług budowlanych dotyczą każdego przedsiębiorcy, który pracuje za niemiecką granicą. Ich odprowadzanie jest obowiązkowe, o ile urząd skarbowy nie wydał pozwolenia na zwolnienie z opłacania. Jest ona ważna przeważnie przez rok, po czym należy ją odnowić. Przeczytaj więcej rozliczeniu podatkowym dla polskiej firmy budowlanej w Niemczech.
Ponadto należy też pamiętać o opłaceniu dodatkowego opodatkowania:
- podatek dochodowy od wynagrodzenia (Lohnsteuer) — jest to podatek odprowadzany za zatrudnionego pracownika;
- czasami VAT (Umsatzsteuer) – w tym przypadku obowiązek jest uzależniony od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.
Rozliczenie podatku dla branży budowlanej w Niemczech
Platforma Rozliczeniowa kieruje swoje usługi do Polaków pracujących w Niemczech. W naszej ofercie znajdą Państwo zarówno możliwość indywidualnego rozliczenia, jak i poradnictwo dla polskich firm działających na terenie Niemiec. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z kwestiami podatkowymi zachęcamy do kontaktu!