Karta podatkowa (niem. Lohnsteuerbescheinigung) to najważniejszy i zarazem niezbędny dokument, który umożliwia ubieganie się zwrot podatku z Niemiec. W systemie podatkowym naszego zachodniego sąsiada Lohnsteuerbescheinigung to odpowiednik polskiego PIT-11. Aby uzyskać zwrot podatku, kartę podatkową należy złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym wraz z innymi dokumentami. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest niemiecka karta podatkowa, jak ją otrzymać oraz jakie informacje zawiera.
Potrzebujesz wsparcia z niemiecką kartą podatkową? Pomożemy.
Lohnsteuerkarte – podstawowe informacje
W karcie podatkowej można znaleźć przede wszystkim informacje na temat uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym. W dokumencie zawarte są także dane dotyczące klasy podatkowej, przyznanej podatnikowi oraz całkowitej wartości zapłaconych podatków. Aby uzyskać kartę podatkową, należy zwrócić się do pracodawcy, który ma obowiązek wydać dokument. Pracownik może otrzymać go w wersji papierowej lub elektronicznej, ponieważ od 2013 roku w Niemczech istnieje możliwość dopełnienia formalności podatkowych drogą elektroniczną – wówczas karta podatkowa nosi nazwę Lohnsteuerkarte – Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale.
Oprócz wspomnianych informacji, w karcie zapisane są także: data urodzenia, miejsce zamieszkania, przynależność do konkretnego urzędu skarbowego oraz wszelkie inne dane, niezbędne do prawidłowego rozliczenia się z Finanzamtem.
Przez kogo i kiedy wydawana jest niemiecka karta podatkowa?
Niemieckie regulacje w zakresie prawa podatkowego nie określają konkretnego terminu na wydanie przez pracodawcę dokumentów potrzebnych do rozliczenia podatku. W praktyce karty podatkowe najczęściej wydawane są w okresie lutego do kwietnia. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dokument wydać wcześniej, w przypadku gdy stosunek pracy ustał przed końcem roku podatkowego, jednak należy pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku odpowiedzieć na naszą prośbę, dlatego konieczne może okazać się kilkumiesięczne oczekiwanie na dokument. Należy także pamiętać, że nawet jeśli po ustaniu stosunku pracy pracodawca wystawi Lohnsteuerbescheinigung, podatnik powinien rozliczyć podatek dopiero po zakończeniu roku kalendarzowego.
W sytuacji, kiedy pracodawca odmawia wystawienia karty, podatnik w pierwszej kolejności powinien wystosować do niego oficjalne pismo, a w razie niepowodzenia, może skontaktować się z firmą, zajmującą się odzyskiwaniem dokumentów pracowniczych.
Zwrot podatku z Niemiec a obowiązek rozliczenia podatku w Polsce
Polska oraz Federalna Republika Niemiec są związane umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, z której wynika, że osoba uzyskująca dochód opodatkowany na terenie Polski, jest obligatoryjnie zobowiązana do wykazania w polskim urzędzie dochodów uzyskanych zarówno w kraju, jak i za granicą, w tym przypadku na terenie Niemiec.
Przepisy mają zastosowanie także w odwrotnej sytuacji, kiedy pracownik wnioskuje o zwrot podatku z Niemiec – musi wówczas wykazać przed Finanzamt dochody uzyskane w Polsce.
Aby prawidłowo dokonać rozliczenia podatku w Niemczech, należy dołączyć do dokumentacji druk EU/EWR z pieczęcią polskiego fiskusa. Ważną kwestią jest także to, że wspomniany dokument powinien zostać dostarczony do urzędu nawet wtedy, gdy nie osiągnęliśmy żadnego dochodu w Polsce. Polskie urzędy skarbowe wymagają wówczas
złożenia tzw. zeznania zerowego, w którym należy wykazać dochody z zagranicy oraz poświadczyć brak dochodu w Polsce.