Wyjazd zagraniczny w celach zarobkowych jest jedną z częściej podejmowanych przez Polaków praktyką. Wśród krajów cieszących się niesłabnącą popularnością prym wiodą Niemcy, gdzie Polacy są również doceniani jako świetni fachowcy. Jednocześnie z tego samego powodu rośnie liczba osób, które obowiązuje niemieckie prawo podatkowe.
Czy pracownik zatrudniony na stałe w Niemczech ma obowiązek wykonać rozliczenie podatku z zagranicy w polskim urzędzie? Jakie rozwiązania wprowadziły oba kraje, by uniknąć podwójnego opodatkowania Polaków za granicą? Odpowiadamy na te i inne pytania związane z podatkami w Niemczech i Polsce.
Czy pracując w Niemczech, musimy płacić podatki w Niemczech i w Polsce?
Rządy Polski i Niemiec, mając na uwadze dobro pracowników mieszkających i zatrudnionych w różnych krajach, podpisały między sobą umowę bilateralną. Jest to międzynarodowe porozumienie pomiędzy dwoma państwami, pozwalające uniknąć podwójnego opodatkowania Polaków za granicą. W ustawie określone zostało dokładnie, które z państw i w jakim zakresie może opodatkować dochody uzyskane na terenie kraju, będącego drugą stroną umowy. Zakres opodatkowania w Niemczech uzależniony jest od tego, czy podatnik posiada tam ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy.
Podstawy opodatkowania pracy w Niemczech
Większość osób otrzymujących dochód na terenie Niemiec jest zobowiązana do złożenia deklaracji podatkowej i opłacenia podatku od dochodu w odpowiednim urzędzie we właściwym kraju. Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce dotyczy rodzimych rezydentów podatkowych, którzy zarabiali w jednym roku fiskalnym w obu krajach. W takiej sytuacji należy również pamiętać o konieczności złożenia w fiskusie deklaracji podatkowej z zarobków pozyskanych w Polsce.
Decydując się na rozliczenie podatku w Niemczech należy pamiętać o różnicy wysokości kwoty wolnej od podatku dla małżeństw oraz osób rozliczających się indywidualnie. Kwota ta zmienia się co roku, jednak w przypadku małżeństw zawsze jest ona dwukrotnością dochodów wolnych od podatku wskazanych dla osób składających zeznanie podatkowe w pojedynkę.
Niezależnie od tego, ile trwało zatrudnienie na terenie Niemiec, warto skorzystać z propozycji Platformy Rozliczeniowej: bezpłatnego wyliczenia wysokości zwrotu podatku oraz uzyskania darmowej weryfikacji obowiązku podatkowego.
Osoby zastanawiające się nad wpływem dochodów za pracę sezonową w Niemczech na wysokość podatku w Polsce, powinny wziąć pod uwagę miejsce opłacania podatku przez zatrudniającą je firmę. W razie wątpliwości, czy takie rozwiązanie będzie dla podatnika korzystne, nasze biuro jest w stanie sprawdzić każdą sytuację indywidualnie i doradzić najlepszą formę rozliczenia.
Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce
Do rozliczenia podatku z zagranicy niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów w Urzędzie Skarbowym w Polsce i w niemieckim Finanzamcie. Jeśli było się zatrudnionym w Niemczech, konieczne będzie złożenie w fiskusie druku PIT-36 wraz z załącznikiem PIT-ZG. W nim znajduje się informacja o kwocie zarobionej podczas pracy na terenie Niemiec.
W przypadku, kiedy pracownik może rozliczyć się w Finanzamcie, powinien złożyć tam otrzymaną od pracodawcy deklarację o uzyskanych dochodach. Do deklaracji należy dołączyć może dokumenty potwierdzające ulgi, o jakie zamierza się starać, aby uzyskać jak najwyższy zwrot podatku.
Czy trzeba rozliczyć się z pracy sezonowej w Niemczech?
Tak jak każdy inny przychód pozyskany za granicą, również zarobki z pracy sezonowej podlegają opodatkowaniu. Szczegółowe zasady dotyczące tego rozliczenia wynikają z czasu przebywania w Niemczech oraz lokalizacji miejsca zatrudniającego. Pracownicy mieszkający tam 183 dni i więcej, którzy zatrudnieni zostali przez biuro mieszczące się na terenie kraju, mają możliwość rozliczyć się z niemieckiego dochodu za granicą. Jeśli nie spełniają tych warunków, rozliczenie podatku zza granicy powinno odbyć się w Polsce.