Każdy kraj posiada własny system podatkowy, dlatego osoby, które chcą dowiedzieć się, jakie są podatki w Niemczech, powinny zapoznać się z tamtejszymi regulacjami prawnymi. W poniższym artykule przybliżamy różnice pomiędzy progami podatkowymi w Polsce a zasadami, które obowiązują podatników w Niemczech.
Potrzebujesz wsparcia z podatkami w Niemczech? Pomożemy.
Podatek dochodowy w Niemczech
Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech to tzw. podatek progresywny, czyli taki który uzależnia stawkę podatku od wysokości dochodu. U naszych zachodnich sąsiadów zaczyna się on od 14% i rośnie stopniowo wraz z wynagrodzeniem danej osoby, osiągając nawet 45% dla bardzo wysokich dochodów.
Progi podatkowe – Niemcy a Polska
Osoby, które rozliczają podatek w Polsce, korzystając z podatku progresywnego, podlegają przepisom o progach podatkowych. Obecnie w naszym kraju istnieją dwie stawki podatku dla osób fizycznych – w wysokości 18% i 32%. Progi podatkowe to stawki podatku, który należy zapłacić, uzależnione od wysokości podstawy opodatkowania za przychody w minionym roku.
Progi podatkowe w Polsce nie zmieniają się od 10 lat. Aby obniżyć podstawę opodatkowania lub należny podatek można skorzystać z różnorodnych ulg i odliczeń oraz przysługującej kwoty wolnej od podatku. Korzystną formą obniżenia stawki podatkowej jest wspólne rozliczenie z małżonkiem/małżonką, jeśli ten/ta nie przekracza progu podatkowego.
Klasy podatkowe Niemcy
Klasy podatkowe nie są przydzielane dożywotnio – podatnicy mają możliwość modyfikacji tego przydziału. Biuro Platforma Rozliczeniowa zajmuje się zmianami klas podatkowych dla klientów w cenie 75 Euro.
Poniżej zostały wymienione wszystkie klasy podatkowe:
- I klasa podatkowa – przysługuje najczęściej osobom niezamężnym, zameldowanym w Niemczech;
- II klasa podatkowa – znajdują się w niej osoby samotnie wychowujące dzieci;
- III klasa podatkowa – jest przeznaczona dla małżonków, których partner wybrał klasę podatkową V lub nie pracuje a także dla wdów i wdowców
- IV klasa podatkowa – zalicza się od niej małżonków, których partner również wybrał klasę podatkową IV i jest przydzielana automatycznie, jeśli małżonkowie nie wybrali sami innej kombinacji;
- V klasa podatkowa – małżonków, których partner wybrał klasę podatkową III
- VI klasa podatkowa – dla osób samotnych i małżonków wykonujących więcej niż jedną pracę; ta klasa podatkowa odnosi się do drugiej pracy