Republika Federalna Niemiec stała się domem i miejscem świadczenia pracy dla wielu Polaków. Oznacza to również, że zwiększyła się liczba osób z Polski, które powinny rozliczać podatki w niemieckich urzędach. O czym należy pamiętać, przygotowując się do wysłania deklaracji podatkowej w Niemczech? Czym różni się prawo w Niemczech od tego, które obowiązuje w kraju nad Wisłą? W jaki sposób ułatwić sobie proces rozliczania fiskalnego? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w naszym poradniku.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatkowym w Niemczech? Pomożemy.
Podatki w Niemczech i w Polsce – rodzaje
W powszechnym przekonaniu system podatkowy w Niemczech nakłada na płatników dużo wyższe opłaty niż w innych krajach, a sam sposób ich wyliczenia wydaje się niezwykle skomplikowany. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzięki klasom podatkowym oraz możliwościom odpisania od podatku wielu wydatków, system ten jest sprawiedliwy. Progresywny podatek oznacza, że wysokość opłaty fiskalnej jest ściśle związana z osiąganymi dochodami oraz sytuacją życiową płatnika. Przypisanie do klasy podatkowej następuje na podstawie tych informacji, w efekcie samodzielny rodzic o średnich dochodach będzie obciążony w inny sposób niż bezdzietne małżeństwo z wysokimi zarobkami.
Nasze biuro rachunkowe specjalizuje się w obsłudze indywidualnych podatników. W ramach usługi wykonujemy audyt i sprawdzamy możliwości związane z wysokością dochodu, sytuacją rodzinną oraz ulgami podatkowymi. Dzięki temu możemy dla naszych klientów zawalczyć o możliwie najwyższy zwrot podatku z Niemiec.
Przygotowując się do złożenia deklaracji podatkowej warto sprawdzić, jakie rodzaje podatków obowiązują w Niemczech. Dla ułatwienia zebraliśmy zestawienie opłat fiskalnych, które ponoszą polscy i niemieccy podatnicy.
Rodzaje podatków w Polsce
Opłaty fiskalne, które dotyczą polskich podatników, dzielą się na dwa rodzaje. Są to podatki bezpośrednie, do których należy większość z nich, oraz pośrednie, gdzie wyróżnia się tylko trzy. W pierwszej grupie znajdują się wszystkie daniny, które podatnik zobowiązany jest samodzielnie odprowadzać do urzędu skarbowego. Podatki pośrednie to takie, które zawierają się w cenie wykupionego produktu lub usługi, a także akcyza oraz opłata fiskalna od gier. Z punktu widzenia przeciętnego obywatela, najistotniejszy jest podatek bezpośredni odprowadzany od zarobków. On bowiem wymaga corocznego sumowania dochodów oraz składania zeznania podatkowego i – ewentualnie – dopłaty lub zwrotu.
Rodzaje podatków w Niemczech
O podatkach w Niemczech mówi się nie tylko, że są wysokie, ale również, że jest ich wiele. I rzeczywiście, sprawdzając obligatoryjne opłaty fiskalne może rzucić się w oczy kilka pozycji, które nie są zazwyczaj uwzględniane w Polsce. Jakie dodatkowe podatki składają się na podatek dochodowy?
- Podatek od wynagrodzenia ze stosunku pracy (Lohnsteuer) – podlega mu każda osoba zatrudniona w Niemczech na podstawie umowy o pracę; podatek ten potrącany jest co miesiąc z pensji pracownika, a jego obliczenie i odprowadzenie leży po strony pracodawcy. Dokładna wysokość kwoty przesłanej do urzędu skarbowego (Finanzamt) znajduje się w karcie podatkowej i na tej podstawie dokonuje się rozliczenia podatku po zakończeniu roku fiskalnego.
- Podatek solidarnościowy (Solidaritätszuschlag) – to opłata, która dotyczy jedynie mieszkańców landów zachodnich. Obowiązkowa danina przekazywana jest na tereny byłego NRD, a jej cel to wyrównanie różnic między obiema częściami podzielonego dawniej kraju. Co ważne, w wyniku wprowadzonych w ostatnich latach zmian, podatek solidarnościowy obecnie opłacają jedynie osoby najwięcej zarabiające. Dochody poniżej 73,8 tysięcy euro brutto rocznie pozwalają zwolnić się z podatku solidarnościowego.
- Podatek kościelny (Kirchensteuer) – wśród danin związanych z rocznym rozliczeniem podatkowym znajduje się również podatek kościelny. Dotyczy on jedynie tych, którzy deklarują przynależność do wspólnoty wyznaniowej, a jego dokładne stawki uzależnione są landu. Podatek ten odprowadzają również Polacy, którzy przed podjęciem zatrudnienia zadeklarowali przynależność do konkretnej grupy wyznaniowej. Jeśli podatek ten nie jest odprowadzany przez płatnika, urząd kontaktuje się z jego parafią i informuje o wystąpieniu z kościoła.
Porównanie wysokości podatków w Polsce i w Niemczech
Na pierwszy rzut oka niemieckie podatki sprawiają wrażenie zdecydowanie większych niż w Polsce. Jednak po uwzględnieniu klasy podatkowej oraz wysokości podatku na podstawie zarobków, sytuacja niemieckiego płatnika wypada korzystniej. Przede wszystkim podział na klasy umożliwia sprawiedliwszy pobór opłat. Dodatkowo należy także pamiętać, że w ramach progresywnego systemu progów podatkowych jest dużo więcej niż w Polsce, gdzie są jedynie dwa. Ostatnią istotną kwestią jest także możliwość odpisania od podatku dużej ilości opłat poniesionych w trakcie roku. W efekcie zwrot podatku z Niemiec jest dużo wyższy niż ten, na który mogą liczyć polscy płatnicy.