Wyjazd za granicę w celach zarobkowych oznacza wiele zmian. Jedną z najważniejszych, obok kraju i miejsca zamieszkania, jest nowy system rozliczania podatku dochodowego. Bo chociaż w niemal wszędzie obowiązuje konieczność uiszczania opłat fiskalnych, szczegółowe przepisy różnią się od siebie nawet między sąsiadującymi ze sobą państwami.
Przykładem może być sytuacja w Polsce i Niemczech, gdzie systemy podatkowe są diametralnie inne. Od czego uzależniony jest podatek dochodowy w Niemczech? Ile procent podatku od wynagrodzenia w Niemczech przekazuje się do urzędu skarbowego? Czy wszyscy podlegają obowiązkowi rozliczenia podatku? W naszym poradniku zebraliśmy najistotniejsze informacje.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczeniem podatkowym w Niemczech? Pomożemy.
Rodzaje dochodu w Niemczech
Jaki jest podatek dochodowy w Niemczech? Obowiązek podatkowy, a przede wszystkim wysokość odprowadzanej opłaty oraz możliwość skorzystania z bardzo szerokiej gamy zwolnień, uzależniony jest od wysokości zarobków oraz sytuacji życiowej każdego podatnika. Dzięki wprowadzeniu klas podatkowych, w których uwzględniono wymagania i możliwości osób o różnym statusie, możliwe jest pobieranie podatku o dostosowanej wysokości.
Klas podatkowych w Niemczech jest sześć, a przypisanie do nich odbywa się automatycznie po zarejestrowaniu pobytu lub podjęciu pracy. Jeśli sytuacja życiowa podatnika lub podatniczki ulegnie zmianie, możliwa jest zmiana klasy. Wystarczy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym (niem. Finanzamt). Zmiana klasy dopuszczalna jest także w sytuacji, w której poskutkuje ona korzystniejszym rozwiązaniem podatkowym. Nasze biuro rozliczeniowe jest w stanie sprawdzić Państwa sytuację i na tej podstawie ocenić, czy jest to możliwe oraz jaki będzie skutek.
Dochodem, który ma znaczenie w oczach Finanzamt, jest kwota o ustalonej co roku wysokości. W 2021 wynosiła ona 9984 euro dla osób rozliczających się samodzielnie, w przypadku małżeństw rosła ona dwukrotnie. Warto jednak pamiętać, że do dochodu wliczają się również inne składowe niż wynagrodzenie. A opodatkowana jest tylko część z nich.
Rodzaje dochodu podlegające opodatkowaniu w Niemczech
Dochodem opodatkowanym są zarobki pozyskiwane z pracy najemnej. Dotyczy to jednak przede wszystkim osób zatrudnionych w Niemczech i mieszkających tam na stałe – o ile dochód przekracza kwotę wolną od podatku.
Bezwzględny obowiązek rozliczenia się z dochodów mają ci, którzy w Niemczech prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą (Gewerbe) oraz wykonują tzw. wolne zawody (Freiberufler).
Opodatkowaniu w Niemczech podlegają dochody pochodzące z:
- gospodarki leśnej i rolnej;
- prowadzenia działalności przemysłowej;
- pracy samodzielnej i niesamodzielnej;
- dzierżawy i najmu;
- udziału w spółkach cywilnych, komandytowych oraz handlowych.
Rodzaje dochodu niepodlegające opodatkowaniu w Niemczech
W sytuacji, kiedy dochód jest zbyt niski, niemiecki system fiskalny przewiduje możliwość zwolnienia z podatku. Uwzględniona jest też ulga na dzieci, której wysokości stanowi minimum socjalne na wychowanie potomka. Dodatkowo dochodem nieopodatkowanym, ale uwzględnianym przy określaniu stawki podatkowej, są między innymi zasiłki dla bezrobotnych czy macierzyński, a także dochód pozyskany w krajach objętych umową o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jak rozliczyć podatek dochodowy w Niemczech?
Do obliczenia wysokości podatku w Niemczech potrzebne są informacje o zarobkach oraz przynależności do klasy podatkowej. Możliwe jest także uwzględnienie ulg, takich jak między innymi wspomniana wcześniej ulga na dzieci. Pozwalają one wpłynąć w istotny sposób na wysokość podatku. Ulgi obejmują koszty poniesione w związku z dojazdem do pracy, środki i ubrania robocze, składkę na związki zawodowe, ale można uwzględnić również wydatki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne czy podwójnego gospodarstwa domowego.
Nasze biuro dokładnie przeanalizuje Państwa sytuację, sprawdzając możliwości obniżenia wysokości podatku. Obliczymy prognozowany zwrot podatku dochodowego z Niemiec. Pomożemy także zgromadzić niezbędne dokumenty potwierdzające prawo do zwolnień oraz przekażemy wypełnioną w ramach usługi deklarację do Finanzamtu.
Gdzie wpłacić podatek dochodowy w Niemczech?
Opłacenie podatku dochodowego jest konieczne w sytuacji, kiedy zaliczka na jego poczet nie była odprowadzana z pensji lub okazała się ona zbyt mała. Po złożeniu deklaracji podatkowej Finanzamt zweryfikuje wysokość faktycznie opłaconego podatku. Następnie przekaże płatnikowi decyzję o obowiązku uregulowania niedopłaty (wraz z numerem konta bankowego) lub zwrocie, który otrzyma z urzędu podatnik.