Każde państwo ma własny system podatkowy. Dotyczy to również Niemiec i tamtejszego systemu fiskalnego, który rządzi się nieco odmiennymi zasadami niż te, które obowiązują w Polsce. Za zachodnią granicą inaczej wygląda również sposób rozliczania podatku dochodowego. Przed podjęciem pracy w Niemczech warto zatem zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i najważniejszymi kwestiami związanymi z podatkiem dochodowym. Garść cennych informacji na ten temat znajdą Państwo w poniższym artykule.
Potrzebujesz wsparcia z rozliczaniem podatku dochodowego w Niemczech? Pomożemy.
Wprowadzenie do tematu podatków w Niemczech
W Niemczech każdy uzyskany dochód podlega podatkowi dochodowemu, przy czym u naszych zachodnich sąsiadów obowiązują klasy podatkowe. Decyzja o tym, w której z nich znajdzie się podatnik, warunkowana jest przede wszystkim jego sytuacją rodzinną, a także wysokością zarobków. Od przynależności do danej klasy podatkowej zależy również m.in. to, na jakie ulgi czy zasiłki może liczyć osoba rozliczająca się z lokalnym fiskusem, a także wysokość kwoty, od której będą naliczane podatki.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w Niemczech to tzw. podatek progresywny. Oznacza to, że stawka podatku jest w tym przypadku ściśle uzależniona od wysokości uzyskanego dochodu. W Niemczech zaczyna się on od 12% i rośnie stopniowo wraz z wynagrodzeniem danej osoby, osiągając nawet 45% dla bardzo wysokich dochodów.
Lohnsteuer – podatek dochodowy
Każda osoba zatrudniona w Niemczech na podstawie umowy o pracę podlega podatkowi dochodowemu Lohnsteuer. Pracodawca ma obowiązek wydania pracownikowi karty podatkowej, niezbędnej do rozliczania się z niemieckim fiskusem (niem. Finanzamt). Podatek jest pobierany przez pracodawcę bezpośrednio z wynagrodzenia, a jego wysokość jest uzależniona od osiąganych dochodów.
Einkommensteuer – podatek dochodowy
To zbiorcza nazwa różnego rodzaju podatków dochodowych od osób fizycznych. Dotyczy on osób uzyskujących dochody w Niemczech, a także w innych krajach, jeśli Niemcy są miejscem zameldowania lub stałego pobytu podatnika. W zakres Einkommensteuer wchodzi wspomniany podatek Lohnsteuer, a ponadto:
- Solidaritätszuschlag (podatek solidarnościowy);
- Kirchensteuer (podatek kościelny);
- Mehrwertsteuer (podatek VAT).
Dokumenty dotyczące numeru podatkowego
Każda osoba, która przynajmniej raz składała deklarację podatkową w Niemczech, otrzymuje numer identyfikacji podatkowej (niem. Steuernummer). Nadaje go niemiecki Urząd Skarbowy. W przypadku, gdy numer ten nie został przydzielony na czas, należy skierować do odpowiedniego Urzędu Skarbowego stosowny wniosek z prośbą o jego przydzielenie. Warto dopilnować tej kwestii, ponieważ Steuernummer jest konieczny w procesie składania zeznania podatkowego. Co warte odnotowania, numer ten może być nadawany wielokrotnie, a wśród przyczyn jego zmiany można wymienić, np. zawarcie związku małżeńskiego czy zmianę adresu zamieszkania.
Czym jest Identifikationsnummer (nazywany również Steuer ID lub Tax ID)
Identifikationsnummer to niemiecki numer identyfikacji podatkowej, który obowiązuje w tym kraju od 2008 roku i pojawił się wraz ze zmianami systemu podatkowego. Steuer ID różni się od Steuernummer tym, że nadawany jest tylko raz każdemu obywatelowi kraju w dniu jego narodzin, a także innym osobom w momencie zameldowania. Obowiązuje przez całe życie bez względu na zmianę zamieszkania, miejsca pracy czy stanu cywilnego. Centralny Urząd Skarbowy w Niemczech generuje go automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Numer identyfikacji podatkowej jest niezbędny do podjęcia oraz rozliczenia pracy na terenie Niemiec.
Steuer ID można bez trudu odnaleźć w lewym górnym rogu każdego pisma nadanego przez niemiecki Urząd Skarbowy. W przypadku braku stosownej korespondencji i niemożności sprawdzenia numeru należy wykonać telefon do Centralnego Urzędu Podatkowego. Do uzyskania informacji niezbędny będzie dowód tożsamości.